Özgür Bilgi Kanalı

Anneliğe Hazırlık Sürecinde Öneriler
Annelik, hiç şüphesiz her kadının hayal ettiği ve doya doya yaşamak istediği duygulardan birisidir. Her ne kadar bazı zorlu, acılı anları olsa da anneliğin verdiği ve hiç bir şekilde dışarıdan tarif edilemeyen o duygu her şeyi unutturur kadınlara. Bizlerde bu duyguyu daha iyi bir şekilde yaşamanız ve anne olmadan önce, anneliğe daha doğru bir şekilde hazırlanmanız adına sizlere bazı öneriler hazırladık.
Araştırmayı Asla İhmal Etmeyin
Siz, anne adayı olarak büyük bir üniversite eğitimine başlıyormuş gibi hareket etmelisiniz. Zira çocuğunuz Dünyaya geldikten sonra, bakımı, ona karşı yaklaşımınız, eğitim süreçleri gibi bir çok önemli nokta sizleri bekliyor olacak. Eğer bu önemli noktaları doğru bir şekilde yönetebilirseniz, hem sizin; hem de çocuğunuz için tüm süreçler daha verimli geçecektir. Bu nedenle hiç bir zaman “ben hazırım, ben bunu biliyorum” gibi düşünceler içerisinde olmayın. Sürekli olarak araştırın ve “nasıl daha iyi bir anne olurum?” Sorusunu kendinize sorarak daha ileriye doğru gitmeye çalışın. Unutmayın, anne olmak çok özel bir duygu olduğu kadar; çok zor bir görevdir. Bu görevi en iyi şekilde yapmanız konusunda ise bir çok özel kaynak bulunmaktadır. Sizler, bu kaynakları ne kadar çok araştırır ve daha yeni kaynaklar için yer ararsanız, annelik çok daha özel, çok daha bilinçli bir süreç olarak hayatınızda yer alacaktır.
Annelik Süreçlerinde Modern Bilgileri Öncü Yapın
Anneliğe hazırlanırken büyüklerinizi elbette dinleyin. Fakat her zaman öncü bilginin modern bilgiler olduğunu asla unutmayın. Örneğin çocuğunuz Dünyaya geldikten sonra ilk yaklaşımınız nasıl olacak? Çocuğunuz ağladığında nasıl bir yaklaşım sergilemeniz gerekiyor? Tüm bu soruların cevaplarını alanında uzman olan ve gerçekten bu konularda araştırma yapmış olan kişilerden öğrenmelisiniz. Çeşitli araştırmalar sonucunda bu şekilde sorulara cevap veren kişilerden bilgi alırsanız, çok daha sağlıklı bir anneliğe hazırlık süreci geçirmiş olursunuz. Aksi halde modern bilgilere kapalı, genel bilgilerin dahilinde hareket eden bir kadın olursanız, zarar gören taraf mutlaka siz olur; annelik sürecinde bazı temel sorunlar ile karşılaşmak durumunda kalırsınız.
Annelik Kurslarına Eşinizle Katılmayı Deneyin
Annelik ile ilgili bir çok yeni kurs var ve bu kurslar eşleriniz ile birlikte katılabileceğiniz kurslar. Bu kurslar sayesinde bazı bilgileri pratik yaparak daha net bir şekilde anlamanız, eşinizin yanında olması nedeniyle yabancılık çekmemeniz ve eşinizin de size yardımcı olmasına yardımcı olacak bilgiler edinmesine olanak sağlayacak bilgiler alması gibi bir çok noktayı bu tür kurslarda tamamlamanız mümkün olacak. Üstelik bu kurslar doğum öncesinde sizlerin bebek ile olan iletişimine de büyük katkı sağlayacağı için, hayatında ilk kez doğum yapan ve kucağına bebeğini alan bir anne olarak çok ciddi bir yabancılık çekme durumunda kalmayacaksınız. Her ne kadar kurs odaklı da olsa, önceden ufak bir deneyiminiz olması sizlere büyük bir katkı sağlayacak.
Plânlama Süreçlerine Anne Olmadan Başlayın
Bu süreçler, özellikle eşiniz ile birlikte tamamlamanız gereken oldukça önemli süreçler olmaktadır. Çocuğunuz doğduktan sonra ne gibi masrafları olacak? Onu daha iyi yetiştirmek için ne gibi gereksinimlere ihtiyaç duyacaksınız? Gerek maddi, gerekse de manevi/ailevi açıdan çocuğunuza en uygun ortamı sorunsuz bir şekilde sağlayabilecek misiniz? Bu tür sorulara mutlaka anneliğe hazırlık sürecinde genel olarak cevap vermeniz, kendinizi maddi açıdan hazırlamanız lâzım. Bu tür maddi bir plânlama söz konusu olmaması halinde, bebek dünyaya geldikten sonra sahip olacağınız masraflar karşısında çok ciddi maddi buhranlar yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. Tabii bu tür sorular sadece ön sorular olacaktır. Çocuğunuzun eğitim sürecine, okuyacağı okul ve yaşayacağınız alan konusuna kadar her noktayı daha önceden mutlaka düşünmelisiniz. Unutmayın, hem sizin daha rahat bir çocuk büyütme süreci yaşamanız; hem de çocuğunuzun daha kaliteli bir süreç içerisinde büyümesi için mutlaka böyle bir süreci göz ardı etmeden önceden hazır hale getirmelisiniz. Ancak bu şekilde geleceğe daha emin adımlar ile yürümeniz mümkün hale gelecektir.
SON ADIM: Hangi Hastane? Hangi Doktor?
Günümüzde hâlâ daha bir çok kadın sabit bir doktor ile entegreli olarak anneliğe, doğuma hazırlanmıyor. Rastgele doktorların müsaitliğine göre hareket ediyorlar, hastane seçmeden akışa göre ilerliyorlar. Oysa ki bu çok yanlıştır. Daha ilk günlerde sizin sabit bir doktor, hastane seçmeniz ve bu doktor ile tamamen entegreli bir şekilde doğum anını beklemeniz gerekmektedir. Bu şekilde doğum anı geldiğinde sizi bilen, tanıyan bir doktor ile doğum yapmış olacak; herhangi bir sorun yaşamadan anneliğe daha bilinçli bir adım atma şansına sahip olacaksınız. Şunu da unutmayınız, doktorunuz doğum sonrasında da sizlere en ufak noktada dahi yardımcı olacak birisidir. Ciddi bir sorunda ya da merak ettiğiniz bir konuda mutlaka doktorunuzu arayabilmeli ve ondan geçmişe dayalı bilgiler dahilinde destek almalısınız. Böylelikle doğum sonrası süreçte çok daha rahat bir şekilde ilerlemiş olacak, size büyük bir katkı sağlayacaktır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.