Özgür Bilgi Kanalı

Apple iOS 14

Apple, tüm iPhone kullanıcıları için oyunun kurallarını değiştirecek bir iOS 14 güncellemesiyle gelen çarpıcı ve yeni bir gizlilik hareketini onayladı.

Uzun zaman oldu. Apple ilk olarak, tüm uygulamaların 2020 yazında izlemesi için açık izin istemesini gerektiren çarpıcı yeni bir gizlilik özelliğini duyurdu.Uygulama İzleme Şeffaflığı(ATT) olarak adlandırılan özelliğin, iOS 14’ün geçen yıl Eylül ayında piyasaya sürülmesi bekleniyordu, ancak buFacebook da dahil olmak üzere firmaların geri göndermesinin ardından ertelendi.

Nihayet, Apple izleme önleme özelliğinin geleceği veya en azından bir tarihi doğruladı. İPhone üreticisi, ATT’nin 2021 “ilkbaharının başlarında” bir iOS 14 güncellemesine geleceğini duyurmak için Veri Gizliliği Günü’nü (28 Ocak) seçti.

Bu özellik, Apple’ın iOS 14.4sürümünde bekleniyordu, çünkü beta sürümlerinde yer almıştı. Ancak, iOS 14.4 bu hafta geldiğinde, bunun yerine zaten kötüye kullanılanüç güvenlik açığı için büyük bir güvenlik düzeltmesiiçeriyordu . Bu sürümün onu ileriye taşımış olabilecek acil doğası, belki de ATT özelliğinin neden eksik olduğunu açıklıyor.

Yeni gizlilik özelliği tam olarak nedir?

Telefonunuzda uygulamaları kullandığınızda, sizi reklamlarla hedeflemek için diğer uygulamalarda ve web sitelerinde sizi izleyebilirler. Bu, şu anda kişisel bilgilerinizi ifşa etmeden izleyen, reklamcılar için tanımlayıcı (IDFA) adı verilen bir şey aracılığıyla yapılmaktadır .

Apple, yeni iPhone özelliğinin amacının bu sürece şeffaflık katmak olduğunu söylüyor. Artık neler olduğunu biliyorsunuz, uygulamaların sizi izleyip izleyemeyeceğini seçmek size kalmış.

Apple duyurusunda şunları söylüyor: “Uygulama İzleme Şeffaflığı, uygulamaların diğer şirketlerin sahip olduğu uygulamalar veya web siteleri genelinde verilerini izlemeden önce kullanıcının iznini almasını gerektirecek.

“Ayarlar altında, kullanıcılar hangi uygulamaların izleme izni istediğini görebilecek ve uygun gördükleri şekilde değişiklikler yapabilecek.”

Gerçekte bu, iPhone ve iPad’inizde izlemeye aktif bir şekilde dahil olmak anlamına gelir. Açılır bir bildirim alacaksınız: “x, diğer şirketlerin sahip olduğu uygulamalar ve web siteleri arasında sizi izlemek için izin istiyor. Verileriniz, size kişiselleştirilmiş reklamlar sunmak için kullanılacak. “

Daha sonra “İzlemeye İzin Ver” veya “Uygulamayı Takip Etmemesini İste” arasından seçim yapabilirsiniz.

Veri toplamayı tercih etmektenvazgeçmekyerine, AB’ninGDPR’sigibi veri gizliliği düzenlemesinin merkezinde yer alır . Yani Apple’ın yeni iPhone gizlilik özelliği, kullanıcıları tarafından gerçekten yapılması gereken en doğru şey.

Bu özellik, insanların bir uygulamanın hangi verileri topladığını ve bunun sizinle nasıl bağlantılı olduğunu görmelerine olanak tanıyan Apple’ın gizlilik etiketlerini temel alır.

Apple’ın ATT özelliğine karşı tepki

Facebook ve diğerleri, çoğu iPhone kullanıcısının izlemeyi devre dışı bırakacağından endişe ediyor. Google da endişeli. Bu hafta , insanların iPhone’larında ortaya çıkmayı önlemek için, yaklaşan Apple gizlilik değişikliğinden önceIDFA’yı kullanmayıbırakacağını duyurdu .

Kişisel olarak, Apple’ın gizliliğe yaklaşımının övgüye değer olduğunu düşünüyorum, ancak reklamcılık için toplanan bilgilerin azalması, uygulamaların ve hizmetlerin işlerini başka şekillerde finanse etmek zorunda kalacağı anlamına geliyor. Bazen hepimizin hatırlatması gerekir ki, eğer ürün için ödeme yapmazsak, ürün biziz.

İPhone kullanıcıları bunun yerine uygulamalar için ödeme yapmaktan mutlu mu? Bunu yapmaktan mutlu olurdum, ama belki başkaları yapmayacaktır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.