Özgür Bilgi Kanalı

DHOOM 3 FİLMİ

Bu yazımızın başlığını asyafanatikleri.net sitesinin adından alıntı yaptık. Asyafanatikleri bildiğiniz gibi Asian drama, Kore Dizileri , Japon Dizileri veya Uzak Doğu Dizilerinden seçim yaparak yayın yapmakta. Bizde asyafanatiklerinden farklı olarak yabancı filmlerden seçim yaparak, filmlerin kısa özetlerini çıkardık.

7. birim filmi izle

7.BİRİM FİLMİ

Birim, şiddet ve baskı kullandığı için kanun dışı çalışan bir güvenlik birimidir. Birimi ise, genç, işinde emin adımlarla ilerlemek isteyen Angel ve işini sert yöntemlerle yürüten Rafael tarafından yönetilmektedir. 7. Birimin özelliği polis departmanına nazaran bütün olayları şiddet ve aşırı baskı ile dizginlemektir. Ancak, görevlerinde başarıya ulaşan bu iki polis gün geçtikçe birbirlerine fikir olarak zıt düşmeye başlarlar.

Bu arada Angel, Lucia’ya karşı derin duygular beslemekte ve bu da işini etkilemeye başlamaktadır. Suçluları yakalamada yavaş yavaş fikirlerini değiştirmeye başlayan Angel, olayları çözmede şiddet yolunu seçmiş Rafael ile karşı karşıya gelmiştir. Artık iki polis tamamen farklı yöntemlerle suçla savaşmaya başlar.

50.BÖLÜM FİLMİ – EPISODE 50

Birbiriyle iki rakip televizyon kanalı, hayaletlerin varlığı ile ilgili bir program hazırlayacaklardır. Kanalın bir tanesi hayaletlerin varlığını ispatlamaya çalışırken, diğer televizyon kanalı ise hayaletlerin bilim dışı olduğunu ve bunu bilimsel yollarla ispatlamaya çalışmaktadırlar. Mekanda yapılan birçok hazırlıktan sonra iki rakip televizyon kanalı çekimin yapılacağı mekanda bir araya gelirler.

Varlığını hem ispatlamaya çalıştıkları ve aynı zamanda olmadığının ispatını arayan televizyon ekibinin işi gerçekten çok zordur. Sonunda hayaletlerin varlığına inanan televizyon ekibi kazanacaktır ancak hayal dışı varlık oldukça kötü ve acımasızdır. İki televizyon ekibine de zor anlar yaşatacaktır. Ekiplerin yapması gereken tek şey, bu acımasız kötü varlığa karşı hep birlikte hareket etmeleridir.

ADALET İÇİN – MICHAEL KOHLHAAS

Bir at ekibine liderlik yapan Michael Kohlhaas, at satıcılığı yaparak hayatını kazanmaktadır. Junker Wenzel von Tronka adında bir memurun, belgelerde sahtecilik yaptığı iddiası ile Michael Kohlhaas’ı tutuklar ve bu durumdan kurtulması için kendisine rüşvet olarak iki at vermesini söyler. Eve döndüğü zaman ise tutuklanmasının sebebini anlayamaz ve bunun tamamen Tronka’nın keyfi için olduğunu farkeder.

Bunun üzerine Kohlhaas, Tronka’ya gider. Ancak burada atlara çok kötü davranılmakta ve bu duruma karşı çıkanlar ise cezalandırılmaktadır. Bütün bunları gören Michael Kohlhaas, Tronka’ya atlara kötü davranıldığını ve bu durumun düzeltilmesini sağlamak için dava açar. Ancak Tronka’nın güçlü bağlantıları vardır ve bu davadan hiçbir ceza almadan kurtulur. Bu durumda Michael Kohlhaas’ın kendi yöntemlerini kullanmaktan başka çaresi kalmamıştır.

ADANIN GİZEMİ – PARANORMAL ISLAND

Üç üniversite öğrencisi, bütün bir yıl derslerine çalışmış ve hayatlarının bu monotonluğundan, sıkıcılığından kurtulmak istemektedirler. Bu gidişe bir dur demek isteyen üç üniversiteli arkadaş hem çalışıp hem tatil yapma kararı alırlar. Üç arkadaş, gölün ortasında bulunan bir barda çalışmaya başlarlar. Ancak, her şeyin güzel başladığını düşünen üniversiteli arkadaşlar, aslında başlarına gelecek kötü olaylardan habersizdirler.

Eğlenceli başlayan iş hayatları, bir gece işten çıkarken binecekleri vapuru kaçırmalarıyla değişecektir. Vapuru kaçırdıktan sonra geceyi gölde geçirmek zorunda kalan gençler, karanlık çöktüğünde bir dizi kötü olayın da oyuncuları olacaklardır. Ancak şimdilik tüm bunlardan habersiz olan üniversiteli gençler, gölün etrafında toplanırlar. Tehlike adım adım kendilerine yaklaşmaktadır.

AKREBİN AŞKI – ALACRAN ENAMORADO

Julian, hep zorluktan hoşlanan, şiddet eğilimli bir genç adamdır. Liderliğini Solis diye birinin yaptığı Neo-nazi çetesine katılan Julian, bunu hayatını sürdürmesinin tek yolu olarak görmektedir. Aile sevgisinden uzak, aileden hiçbir destek görmemiş olan Julian, hayatta kalabilmek ve kendi ayaklarının üzerinde durabilmek için bu çeteye katılır. Hayattaki tek dostu da Luis’tir. Gün geçtikçe dövüş sporlarına merak salan Julian, o bölgenin ünlü boksörlerinden Clamonte’den ders almaya başlar. Daha sonra Julian’ın hayatına Alyssa adında genç bir kız girer. Alyssa’yı tanımaya başladıkça tüm eski duygularından kurtulmaya başlayan Julian, yeni bir hayata başlamak, iyi bir aile kurmak ister. Ancak, bu hiç de kolay olmayacaktır. Dostu Luis, hem Alyssa’ya hem de Julian’ın çeteyi bırakmasına karşı çıkacaktır.

ARTÇI ŞOK FİLMİ

Birbirleriyle çok iyi geçinen bir arkadaş grubu, Şili’de tatil yapmaya karar verirler. Grubun lideri konumunda gibi olan Gringo, bu seyahatin her şeyini planlamıştır. Gringo, bu tatilde çok eğlenmeye kararlıdır ve bütün planları buna göre yapar. Ancak, grubun eğlence planları suya düşecektir. Yerin altında bir gece kulübünde eğlenmeye başlarlar. Bu esnada, Şili’de bir deprem meydana gelir.

Deprem, neredeyse bütün Şili’yi altüst etmiştir. Yerin altındaki gece kulübünde eğlenmeye devam eden arkadaş grubu ise depremle birlikte gerçeklerle yüzleşirler. Yerin altından yukarı çıkmaya çalışan arkadaş grubu, hiç de hoşlanmayacakları bir durumla karşı karşıya kalırlar. Deprem, bütün Şili’yi yerle bit etmiştir ve arkadaş grubunun yukarı çıkması ise deprem sonucunda çok zorlaşmıştır.

ASABİ ADAM – THE ANGRIEST MAN IN BROOKLYN

Henry, hayatında hep asabi biri olmuş ve bu yüzden de insanlar tarafından çok haz duyulmayan bir insan olmuştur. Henry, dışarıda olduğu bir günde bir trafik kazası geçirir. Geçirmiş olduğu trafik kazasının sonrasında sadece 1.5 saatlik bir zamanının olduğunu öğrenir. Gittiği hastanede sadece vekil doktor olarak Sharon vardır. Ancak Henry, Sharon’un vekil doktor olduğunu o an da bilemez ve bu 1,5 saatlik kalan zamanında, hayatında yapmış olduğu tüm hataları düzeltmeye çalışır. Ancak, bu bütün yaşamı boyunca yaptığı hataları ne kadarı düzeltebilecektir ondan emin olamaz. Kalan 1,5 saatlik ömrünü, hangi hatasını düzelterek başlayacaktır bunu bilemeyen Henry, bu yüzden tüm Newyork şehrini ayağa kaldıracaktır.

AŞK ISIRIĞI – LOVE BITE

Rainmouth kasabası, okulların kapanmasıyla birlikte, bir sessizliğe gömülmüştür. Kasabanın gençleri bu durgunluktan çok sıkılmaktadır. Kasaba gençlerinin bir kısmı çeşitli işlerde çalışırken bir kısmı da çeşitli eğlence organizasyonlarında görev yapmaktadır. Ancak bu partilerde Juliana isimli bir genç kız insanların dikkati çekmektedir.

Partilerde görünen bu gizemli genç kızın sanki bir sırrı vardır. Juliana, hangi partiye gitse muhakkak bir olay, bir gizem meydana gelmekte ancak kasaba halkı bu olayları çok da dikkate almamaktadır. Ancak, kasaba halkının bilmediği bir şey vardır. Bu gizemli kız, kasabanın başına bir süre sonra bela olacağıdır. Kasaba gençleri, ne zaman gizemli olaylardan etkilenmeye başlarlar o zaman akılları başlarına gelir.

BLOOD WIDOW FİLMİ

Laurie ve Hugh, birbirlerini seven ve başarılı iki gençtir. Arkadaşlarıyla birlikte haftasonunu geçirmek için bir plan yaparlar. Ancak haftasonu tatilinin kanlı biteceğini hiç birisi bilmemektedir. Şehir dışında bir araziye gelen gençler, hemen yanlarındaki arazide artık kullanılmayan bir okul olduğunu fark ederler. Ancak, bu okul bildikleri okullardan farklıdır. Daha önceden bu okulda bir katliam olmuştur ve tek kurtulan kişi ise tüm insanlardan kendini soyutlamış, okulun viranesinde yaşamaktadır.

Tek isteği ise kimse tarafından rahatsız edilmemesidir. Laurie ve Hugh’un arkadaşları bu kimsenin uğramadığı okulu merak eder ve ne olduğu anlamak isterler. Bu durumdan çok rahatsız olan, okul viranesinde yaşayan kişi ise artık bu genç grubu kendisini rahatsız ettiklerinden dolayı cezalandırma yoluna gidecektir.

AŞKIN DANSI – CUBAN FURY

13 yaşından beri dansa çok meraklı olan Bruce Garrett, dans konusunda gerçekten çok yeteneklidir. UK Salsa Turnuvasına katılmak üzere İngiltere’ye gider. Ancak, İngiltere’de bir olaya karışır ve dans hayatı sona erer. Dans üzerine planladığı hayatı bu olay sonrasında tamamen değişecektir. Çok uzun yıllar geçmiş ve Bruce Garrett, hala kendini toparlayamamıştır. Yeni patronu Julia ise, Bruce Garrett’in hayatını biraz olsun şenlendirecektir. Julia, güzel, eğlenmesini bilen ve zeki bir kadındır. Bu özelliklerinden dolayı patronuna karşı duyguları değişmektedir. Fakat, Bruce Garrett, bu kadar özellikli bir kadının kendine çok geleceğini düşünmektedir. Diğer taraftan arkadaşı Sam, bir şekilde Bruce Garrett’i ikna ederek tekrar dans pistlerine dönmesini sağlar.

AŞKIN KIYISINDA FİLMİ

Vera Philips, genç bir kadındır ve bir o kadar da çevresinin dikkatini çekmektedir. İkinci Dünya Savaşı sırasında ünlü İskoçyalı şair Dylan Thomas’a aşık olur. Dylan Thomas’da Vera’ya karşı ilgi duymaktadır. Ancak, Dylan’ın açıklayamadığı bir problem vardır. Caitlin ile evli olan Dylan Thomas, Vera’ya olan ilgisini bu evlilik yüzünden söyleyememektedir. Vera, daha sonra Dylan Thomas ve Caitlin’in hayatlarında varlığını hissettirmeye başlar.

Gün geçtikçe birbirlerini iyice tanımaya başlayan Caitlin ve Vera, çok iyi birer dost olurlar. Artık, üç kişilik bir aile olmuşlardır. Hiçbir sorun yokmuş gibi gözükse de, Vera’nın William ile evlenmesi işleri karıştırır. Çünkü Vera, William ile evlendikten sonra kıskançlıklar ortaya çıkmaya başlayacaktır.

AŞKTA MUTLU SON YOKTUR FİLMİ

Bir yazar olan Jane, çocukluğundan esinlenerek bir kitap yazar. Ancak, Jane hangi kitapevine başvurduysa hepsinden ret cevabı alır. Umutsuzluğa kapılan Jane, son umut olarak artık iflas eşiğine gelmiş Tom Duval ile anlaşır. Tom ve Jane, beraber çalışarak, Jane’in kitabını yayınlarlar. Kısa bir süre sonra Jane, Tom’un kitabında bazı değişiklikler yaptığını farkeder. Fakat, Jane’nin şu an için Tom’dan ayrılması iki kitap anlaşması yaptığı için çok zordur. Tom ve Jane, ikinci kitabı yazdığında yollarını ayıracaklardır. Bu arada Jane’nin kitabı İskoçya’da çok beğenilir ve ödül kazanır. Bu beğeni ve ödül, Jane’nin önünü açacak ve çok ünlü yazarlar arasına girme şansını verecektir. Jane, İskoçya’da senaryo yazarı Willie ile tanışır. Jane, ikinci kitabını Willie ile yazmaya başlar. Ancak aralarında bir ilişki de doğmaya başlar. Bu arada Jane, ikinci kitabın son bölümünü bir türlü yazamamaktadır.

BABADAN OĞULA

Bir karnavalda dublörlük yaparak hayatını kazanan Luke, ayrıca yetenekli ve çılgın ötesi bir motorsiklet sürücüsüdür. Hayatı, kumanya ile birlikte şehir şehir gezmek olan Luke, gittiği Newyork’ta eski sevgilisine rastlar. Ayrıca, bir çocuğu da olan eski sevgilisini gören Luke, artık düzenli bir hayat yaşamayı kafasına koymuştur. Artık, şehir şehir dolaşmayacak, iyi bir aile babası olacaktır. Robin, Luke’un potansiyelini görür ve kendisine bir banka soygunu için teklifte bulunur.

Luke, bu teklifi kabul etmeye karar verir. Çünkü, böylelikle hayatı değişecek ve istediği düzenli hayatı sevdiklerine kazandırabilecektir. Fakat, bu soygun, Luke’un hayatını tamamen değiştirecek ve polis teşkilatının ateşli ve bir o kadar da hırslı olan polisi Avery ile yollarını kesiştirecektir.

BEBEK SATICILARI FİLMİ

Carla Huxley, evlat edindirme firmasında çalışan bir memurdur. Firma uluslararası bir düzeyde çalışmaktadır. Carla’da, evlat edinilme sayesinde bir çocuğa kavuşmuştur. Ancak, Carla, FBI tarafından izlenmeye başlanmıştır. Bu izleme işi ise, yasa dışı yollarla ülkeye girmeye çalışan kişilerin bebekleriyle birlikte yakalanmalarıyla başlamıştır. Dedektif Morrison, bu işi çözmek için firmaya evlat edinmek istediğini söyleyerek başvurur.

Carla, dedektif Morrison ve diğer başka bebek sahibi olmak isteyen adaylarla birlikte firmanın Hindistan’da bulunan yetimhanesine gelirler. Ancak, bir sorun vardır. Buradaki çocuklar ve bebekler öksüz ya da yetim değildir ve hepsi ailelerin ellerinden zorla alınmışlardır. İnanılmaz pazarlıkların ve paraların döndüğü bu sektörde, dedektif Morrison, bebeği zorla elinden alınan bir babayla tanışır. Yapılanlara kayıtsız kalamayan dedektif Morrison, bu işi çözmek için elinden geleni yapmaya başlar.

BENİM HATAM – MEA CULPA

Üç polis, görev süreleri bitmiş ve evlerine giderken kutlama yapmak istemişlerdir. Ancak, yolda giderlerken bir kaza geçirirler. Çarptıkları diğer arabada bir çocuk vardır ve ölmüştür. Polislerden aracı kullanan Simon ise ağır yaralı olarak kurtulmuştur. Hayati tehlikesi kalmayan Simon kurtulmuştur ancak ömür boyu sakat olarak yaşayacaktır. Bu olaydan sonra, Simon’un tüm hayatı değişmiştir. Artık hiçbir işe yaramadığı gibi sakat kaldığı için eşi tarafından da terkedilen Simon’a yakın arkadaşı Frank bakmaya başlamıştır. Simon’un oğlu ise, görmemesi gereken bir olaya şahit olur. Bundan sonraki hayatı daha da zorlaşacak olan Simon ise bu konuda ne yapacağını bilemez. Oğlunun hayatının tehlikede olduğunu düşünen Simon’u zor günler beklemektedir.

Bİ KÜÇÜK EYLÜL MESELESİ FİLMİ

Eylül, her şeyin yolunda gittiği, güzel bir hayatı olan genç bir kızdır. Ancak, geçirdiği trafik kazası yüzünden yaşadığı hayatın son bir ayını hatırlayamamaktadır. Bu konuda ailesi ve çevresindeki arkadaşları kendisini yalnız bırakmazlar. Devamlı kendisine her şeyin yolunda gittiğini, bir problem olmadığını söyleseler de, Eylül bir problem olduğunun farkındadır. Buraya niçin geldiğini bilmemektedir ama içgüdüleri kendisini Bozcaada’ya gitmesi gerektiğini söyler.

Eylül içgüdülerini dinleyerek Bozcaada’ya gider. Burada tanıştığı bir yabancı hayatını değiştirecektir. Ama tanıştığı bu adam, Eylül’e biraz tuhaf gelmiştir. Devamlı kendisine aşık olduğu adamın kendisi olduğunu ve hatırlaması gerektiği söylemektedir. Eylül, bu konuda ne yapması gerektiğini bilemez. Gizemli adam ise her seferinde Eylül’e sevgilisinin kendisi olduğunu söyleyecek ve hatırlamasını isteyecektir.

BİR VAMPİR HİKAYESİ FİLMİ

Clara, kızı Eleanor yüzyıllardır beraber yaşayan iki vampirdir. Gençliklerini ve güzelliklerini beslendikleri insanlara borçlu olan bu iki vampiri görenler iki kız kardeş olarak bilmektedir. Yaşadıkları hayatı benimsemiş olan Clara, kendilerini saklamak için sık sık yer değiştirmektedirler. Kızı Eleanor ise bu hayattan sıkılmış ve artık yer değiştirmek yerine bir yerde kalıp yaşamak istemektedir. Clara ise vampirliğine rağmen o anı yaşamak için elinden geleni yapmaktadır.

Gittikleri yeni kasabaya alışmaya çalışırken, burada iki erkekle tanışacaklardır. Ancak, kasaba halkı anne ve kızın garip davranışlarından dolayı rahatsız olmuşlardır ve bu iki vampire karşı nasıl davranacaklarını bilemez haldedirler. Clara ve Eleanor, bu kasabada da fazla kalamayacaklarına karar verirler.

CESET FİLMİ

Mayka, sıradan bir hayatı olan ama ünlü bir kadınıdır. Ancak, Mayka aniden ölür. Bu ani ölümün sırrı daha çözülmemişken, bir de Mayka’nın cesedi kaybolmuştur. Mayka’nın sırlarla dolu ölümünü araştırmak ise işinde uzman bir dedektif olan Jaime Pena’ya verilir. Dedektif Jaime Pena, kısa bir süre önce eşini kaybetmiştir ve hala bu ölümün yasını tutmaktadır. Ancak Mayka’nın ölümü, kendisine bir çıkış yolu olacaktır. Dedektif Jaime Pena, Mayka’nın davasını çok önemsemektedir. Çünkü bu dava ile hem kendisinin hala iyi bir dedektif olduğunu gösterecek hem de eşinin yasından bir nebze olsun kendisini kurtaracaktır. Ancak, dedektif Jaime Pena, bu davanın sebeplerini araştırdıkça, herkesten şüphelenmeye başlayacaktır.

CİN – JINN

Shawn ve Jasmine evlidir. Otomotiv tasarımcılığı yapan Shawn, eşiyle birlikte, sakin ve mutlu bir yaşam sürmektedir. Ancak, bu sessiz ve sakin hayat, Shawn’ın aldığı bir mesaj yüzünden değişecektir. Gelen mesajda, Jasmine ve Shawn’ın hayatı tehlikededir. Bunun sebebi, Shawn’ın ailesiyle ilgilidir ve aile üzerindeki lanet tüm aile fertlerini etkilemektedir. Fakat Shawn, bu mesajı pek ciddiye almaz. Ciddiye almadığı gibi gün geçtikçe tuhaf olaylar yaşamaya ve bu da Jasmine ile olan hayatını etkilemeye başlamıştır.

Başına gelen bu tuhaf olaylara bir anlam veremeyen Shawn ve Jasmine, Gabriel ve Westhoff’a danışarak, bu durum hakkında yardım almaya karar verirler. Ancak, Shawn, yaşadığı olayların artık çok da baştan savılacak gibi olmadığını anlayacaktır. Yapması gereken, ailesini kuşaklar boyu etkileyen bu kötü lanetten tek başına kurtarmak zorunda olduğudur.

ÇOCUK BÜYÜTME REHBERİ – INSTRUCTIONS NOT INCLUDED

Valentina, Hollywood filmlerinde dublörlük yaparak hayatını kazanan sıradan bir kadındır. Bir gün uyandığında evin kapısı önünde bir bebek bulur. İlk önce bebeğin annesine ulaşmak ister. Bunun için Meksika’dan Los Angeles’a gelir. Ancak, bebeğin annesini bulamamıştır. Bebeği sevmeye başlayan Valentina, bebeğe bir baba ve yuva bulmak için koca adayı arar. Bunun için de kendisine ve bebeğe sıkıntı yaşatmayacak bir adamla birlikte yaşamaya başlar. İlk başta her şey çok güzel gitmeye başlamıştır.

Valentina, Hollywood’daki dublörlük işine devam etmekte ve bebeğe de gün geçtikçe daha çok alışmaya başlamıştır. Ama, günün birinde bebeğin gerçek annesi ortaya çıkar ve Valentina’nın kapısını çalar. Bu durum Valentina’nın bebek ve kendisi için kurduğu tüm düzeni altüst edecektir.

DHOOM: 3 FİLMİ

Sahir, babasıyla yaşayan, kendi halinde, sessiz bir çocuktur. Bu sessizliğinde dışarıdaki çocuklar kendisini rahat bırakmamaktadırlar. Ama kendisi her zaman bir şekilde bu çocuklardan kurtulmayı başaracaktır. Babası, bir sirkte sihirbaz olarak çalışmaktadır. Böyle bir ortamda büyüyen Sahir, her fırsatta babasından bir şeyler öğrenmeye çalışır. Ancak, bir gün babası, gözleri önünde intihar etmiştir. Babasının ölümüyle birlikte, hem babasının mesleğini sürdürmeye kararlıdır hem de kendisine kötü davranan insanlardan intikam almak istemektedir. Bu yolda başarılı olmak için gerekli tüm eğitimleri alır.

Büyü ve akrobasi yolunda iyice ilerlemiştir. Chicago’ya gelir ve burada bir banka soymaya karar verir. Planlarını yapan Sahir, bankaya soyar. Soygunun ardından Sahir ve davaya bakan iki polis arasında bir kovalamaca başlar.

DOLANDIRICILIK SANATI – THE ART OF THE STEAL

Motor sevdalısı Crunch, bu sevdasının yanı sıra sanat eseri hırsızlığı da yapmaktadır. Kardeşi Nicky ile ekip halinde hırsızlık yapan Crunch, artık bu işlerden elini eteğini çekme vaktinin geldiğini düşünmektedir. Ancak, bir jübile yapmak isteyen Crunch, son bir sanat eseri hırsızlığını fikrini kardeşi Nicky’e anlatır. Nicky, bu fikre çabuk ısınır ve kabul eder. Bu sanat eseri hırsızlığı, Crunch için bir jübile olacaktır. Sanat eseri hırsızlığında bu sefer hedef tarihi bir kitaptır. Ekip, bütün planları yapmıştır ve işe hazırdır. Ancak, son dakikalarda planlarda yapılan değişiklikler yüzünden işler ekibin beklediği gibi gitmez. İşlerin tamamen karışmasına sebep olan değişiklikler, tüm ekibi zor durumda bırakacaktır.

Şimdilik filmlere ait özetlerimiz bukadar. Türkiye içinde filmlere ait yorumları görmek isteyenler http://www.beyazperde.com vehttps://www.sinemalar.com‘ u ziyaret edebilir. Dünya genelinde filme ait genel puanlamayı görmek isteyenler isehttp://www.imdb.com‘u ziyaret edebilirler. İyi seyirler


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.