Özgür Bilgi Kanalı

Bacak Şişmesinin Belirtileri ve Tedavisi
Bacakta şişme oluşmasının nedeni vücutta sıvı birikiminin olmasıdır. Bu sıvı birikmesinin bir diğer ismi ödemdir. Ödem, vücuttaki hücreler arasında bulunan boşluklarda sıvı toplanmasından meydana gelmektedir. Ödem, en çok bacaklarda görülür ama bazı durumlarda bütün vücutta da görüldüğü olmaktadır. Şişkinliğin olduğu bölge daha önceden bir hasar almış olabilir. Bunun yanında bazı tür ilaçlar ve birtakım sağlık problemleri de vücutta şişkinliğe sebep olabilmektedir. Bacak şişmesinin tedavisi de buna sebep olan nedene göre değişiklik gösterecektir. Uyluk, diz, baldır, ayak bilekleri ve ayak dâhil olmak üzere bacağın her tarafında şişlik görülebilir. Bunun yanında bacakta görülen şişkinlik ciddi enfeksiyonlar, travma, dolaşımda meydana gelen bozukluk, kalp hastalıkları sonucu da ortaya çıkabilmektedir. Uzun bir süre ayakta kalındığı zaman ya da uzun bir yolculuktan sonra da bacakta şişkinlik meydana gelebilir.
Bacak Şişmesi Belirtileri
Bacak şişmesinin en yaygın belirtileri arasında şunları sıralayabiliriz. Konjestif kalp yetmezliğinden dolayı nefes darlığının olması, bir enfeksiyondan dolayı kızarıklık ve şişlik oluşması, yorgunluk ve halsizlik durumları, ateş, titreme, baş ağrısı, eklemlerde sertlik, ıslak öksürük olması, kaslarda kramplar, isilik ve varislerin oluşmasıdır. Bazı durumlarda da bacakta oluşan şişlikler hayatı tehdit edebilmektedir. Bu durumda ortaya çıkan belirtiler arasında ise; karında şişkinlik, göğüs kısmında keskin ve delici bir ağrı, baş dönmesi ve sersemlik, aşırı yüksek ateş, artan veya azalan idrar, hazımsızlık veya karında ağrı, mide bulantısı ya da kusma, boyunda, çene, omuz ve kolda oluşan ağrı, nefes almada ve vermede zorluk ya da hırıltılı bir şekilde nefes alma ve bilinmeyen sebeplerden dolayı kişinin kilo almasını sayabiliriz.
Bacak Şişmesi Sebepleri
Bacaklarda oluşan şişmenin çok farklı sebepleri olabilir. Ayakta oluşan şişmeler bazen uzun bir süre ayakta kalmaktan da oluşabilmektedir. Bunun yanında; kemikte bir kırık olması ya da bacak yaralanması, kaslarda bir yırtığın oluşması, bağ kopması, kıkırdakta hasar oluşması ve devamlı tekrarlayan yaralanmalar. Amiloidoz hastalığı, husye iltihabının olması, iltihap durumu, romatizma hastalıkları, güneş yanığı ve bağışıklık sistemi hastalıkları da bacakta şişmelere neden olabilir. Kalp rahatsızlıklarından dolayı meydana gelen bacak şişmelerinin belirtileri arasında ise; zayıflatılmış ya da normal olmayan kalp kası fonksiyonu, damar sertleşmesi, damarlarda kanın akmasında bir yavaşlama olması, derin ven trombozu, kalp içi zarında enfeksiyon olması, kalp yetmezliği, kalp kapağında hastalık olması, Kawasaki hastalığı, kalbi saran zarda iltihap olması, kalp damarlarında daralma yada tıkanma ve varisleri sayabiliriz.
Kişinin bacaklarında görülen şişmelerin altında başka hastalıklarda olabilir. Şişmanlık, akciğer hastalığı, hamilelik durumları, sodyum düzeyinde aşırı düşme olması, böbrek yetmezliği, tiroit bezinin fazla çalışması, karaciğer yetmezliği, böbrek bozukluğunun olması ve pulmoner hipertansiyon varlığı. Bazen bacak şişmesine kişinin kullandığı ilaçlarda neden olmaktadır. Bu ilaçlar arasında anti depresan ilaçları, hormon tedavisi için alınanlar, şeker hastalığı ilaçları, yüksek tansiyon ilaçları ve steroidler bulunmaktadır.
Bacakta oluşan şişlik ile ilgili olarak bazı komplikasyonlar yaşanabilir. Bu durum altta yatan sebebe göre değişir. Şişlik kalıcı hasarlara veya ciddi birtakım hastalıklara neden olabilir. Bu hastalıklar arasında; kronik sakatlık durumları, kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği enfeksiyonun yayılması, pulmoner emboli, kalp krizi veya derin ven tromboza bağlı olarak gelişen felcin olmasıdır.
Bacak Şişmesi Tedavisi
Bacak şişmesinin tedavisini yapmak için ilk olarak altta yatan nedeni bilmek gerekir. Bacağınız şiştiği zaman onun üzerinde yürümekten kaçının. Oturduğunuz zaman bacağınızın kalp seviyesinden yüksekte kalmasına özen gösterin. Bacaklarınızı sıkı bir şekilde saran varis çorapları kullanmanız bacaklarınızın daha fazla şişmesini engelleyecektir. Şişen bacaklara yapılacak olan bir masaj bacakların rahatlamasına neden olacaktır. Vücutta magnezyum eksikliğinin olması bacaklarda şişmeye neden olur. Bunu engellemek için dışarıdan magnezyum desteği alınız.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.