Özgür Bilgi Kanalı

Bahar Yorgunluğundan Nasıl Kurtuluruz?
Bahar yorgunluğunun halk arasındaki ismi bahar çarpmasıdır. Bu durum tamamen psikolojik sebeplerden dolayı kaynaklanmaktadır. Kronik bir rahatsızlıktır ve oldukça yaygındır. Rahatsızlığın en önemli nedeni ani olarak meydana gelen hava değişiklikleridir. Kışın soğuk ve dondurucu havalara adapte olan vücut baharın gelmesi ile birlikte hava değişimleri ile karşı karşıya kalır ve tepki verir. Bu tepkinin sonucu olarak da bahar çarpması ortaya çıkar.
Hava olaylarındaki olumsuz değişimler vücudun su dengesi üzerinde olumsuz durumlara sebep olur ve bu durumda kişide bahar yorgunluğu ortaya çıkar. Bahar yorgunluğu yaşayan insanlarda yorgunluk, açlık hissi, başa ağrıları ve psikoloji bunalımlar görülür. Bahar yorgunluğunu üzerinizden atmak için bazı küçük noktalara dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Burada en önemli nokta alkol kullanıyorsanız onu en aza indirin. Alkol yüzünden kan, beyin ve hücreler uyuşur. Sizin zaten yorgunluğunuz var bir de bu yorgunluğunuza alkolden oluşan yorgunluk eklenince kendinizi daha da kötü hissedersiniz. Egzersiz yapmak size oldukça fazla yardımcı olacaktır. Sahil kenarlarında yapacağınız kısa yürüyüşler vücudunuzu bahara ve yaz hazırlayacak, üzerinizdeki uyuşukluğu atmaya yardımcı olacaktır. Potasyum ve mineral zengini besinler sizi bahar yorgunluğundan uzak tutacaktır. Potasyumun en fazla olduğu besin kaynakları yeşilliklerdir. Mineral ise brokoli de oldukça fazla bulunmaktadır. Uyku düzeniniz oldukça önem taşımaktadır. Belli saatte yatmayı ve kalkmayı kendinize alışkanlık haline getirin. Uykusuz kalmamaya dikkat etmelisiniz. Baharın olumsuz etkisini üzerinizden atmak için toprağa çıplak ayakla basın. Vücudunuzdaki negatif enerjiyi atmanın en güzel ve en kolay yoludur. Olumsuz olan durumlara pozitif bakmaya çalışın.
Görüldüğü gibi bahar yorgunluğunu yaşamamak ya da onu hafif atlamak kişinin tamamen uygulayacağı seçimlerden geçmektedir. Hem ruh sağlığınız hem de vücut sağlığınız için hayatınızda ufak ama önemli olan noktaları atlamayınız.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.