Özgür Bilgi Kanalı

Barselona: Yılın Her Mevsimi Gidilebilen Bir Şehir
Katalonya bölgesinin en büyük şehri olan Barselona ispanyanın ikinci büyük şehri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kozmopolit bir özelliği sahip olan şehrin nüfusu bir buçuk milyon olmasına rağmen devamlı turist akınına uğradığından her zaman kalabalıktır. Şehir, 2000 yıllık bir tarihe sahip olarak ilk dönemlerde Roma yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Katalan şehri, açık pazarları, restoranları, müzeleri, kafeleri, kiliseleri ve görülmesi gereken yerleri ile ün salmıştır. Şehir, gotik ve modern mimari örnekleri bir arada görebileceğiniz ender yerlerden bir tanesidir.
Barselona şehrinin Neolitik dönemlere kadar uzanan bir geçmişi bulunmaktadır. Barselona, Romalılar tarafından kurulmuştur. Şehirde dönemlere göre Vizigotlar, Fransızlar, Müslümanlar ve Hıristiyanlar gibi farklı topluluklar yaşamlarını sürdürmüştür.
Ne Zaman Gidilmeli?
Şehirde Akdeniz iklimi özelliklerine ait bir iklim görülmektedir. Bu kente gitmek için en uygun zamanlar Nisan, Haziran, Eylül ve Kasım aylarıdır. Bu dönemlerde havalar ne sıcak ne de çok soğuk olmadığından şehri gezmek için en ideal zamanlardır. Normalde şehir uygun hava şartlarından dolayı her mevsim ziyaret edilebilmektedir. Güneş ile özdeşleştirilen bir şehir olan Barselona güneşin en etkin olduğu zaman ağustos ayında ziyaret için pek uygun ay değildir. Bu ayda havaların oldukça sıcak olması ve birçok mağazanın kapalı olmasından dolayı gezi için öbür ayları daha cazip kılmaktadır ama yinede bu ayda turist sayısı fazlaca olmaktadır. Sadece kültür gezileri yapmak ve denize girmek istemiyorsanız sizin için en uygun zaman Ocak ve Şubat ayları diyebiliriz. Bu dönemlerde hava ılımandır. Nisan ile Mayıs, Ekim ile Kasım ayları arasında yağış olma ihtimali oldukça yüksektir. Yalnız gezmek için en çok tercih edilen ay Mayıs ayıdır.
Gezilecek Yerler
Barselona, her yaştan kesime hitap edebilecek bir şehir olarak oldukça zengin bir koleksiyona sahiptir. Müzeleri ve dünya çapında tanınmış mimar Gaudi’nin eserlerini zevkle gezebilirsiniz.
Fundació Antoni Tápies: Kültür merkezi ve müze olarak kullanılan bu yapı ünlü yapı ressamı Antoni Tapies’in çalışmalarına adanmıştır. Müzenin içinde Tapies’e ait resimler bulunmaktadır. Ayrıca burada sempozyum ve film gösterileri gibi çeşitli aktivitelere de katılabilirsiniz.
Hospital De Sant Pau: Bu hastane günümüzde hala hizmet vermektedir. Bu hastaneyi farklı kılan özellik mimari açıdan bir baş yapı olmasıdır. Bazı yenileme çalışmaları yapılmış olsa da hastane önemini yitirmemiştir. Hospital De Sant Pau UNESCO’nun dünya tarihi mirası listesinde yer almaktadır.
Plaça Del Rei: Bu meydanın yapımı 14. yüzyıl tarihine dayanmaktadır. Şehrin en eski meydanlarından bir tanesidir. Bu meydanı ünlü kılan gotik tarzı binaları ve 16. yüzyıldan kalma izleme kulesidir. Meydanda birçok ortaçağ binası yer almaktadır. Bunlar arasında Salo Tinel Salonu, Santa Agatha Şapeli gibi yerleri sayabiliriz. Plaça del rei meydanı daha önceleri Barselona kontlarının yaşadıkları yerler ile sınır komşuluğu da yapmıştır.
Sagrada Familia: Barselona kentinde yer alan kentin simgesi olan bir kilisedir. Yapı, Gaudi’nin harika bir görsel eseridir. Mimar, bu kilisenin inşası için ömrünü harcamıştır. Mimarının zamansız ölümü yapının bir süre durmasına neden olmuştur. Eser, tam olarak tamamlanmamıştır ama şehrin en çok ziyaret edilen en ünlü tarihi eserlerinden biri olmuştur. UNESCO tarafından dünya tarih mirası listesine alınmıştır. Özellikle yapının dış yüzeyinin mimarisi oldukça göz alıcıdır. Yapımı yaklaşık olarak 100 yıl önceye dayanmaktadır. Çevredeki tepelerin yüksekliği ile kilisenin uzunluğu aşağı yukarı birbirine eşittir. Bundan dolayı yapının yüksekliği ve iç kısmı oldukça etkileyicidir. Kilisenin duvarları 360 derece cam ile çevrilidir. Bu camlar üzerinde doğa figürleri bulunmaktadır.
Barselona Katedrali: İnşası 13. ve 15. yüzyıla dayanan katedral, gotik tarzında yapılmıştır. Katedralin büyük bir çoğunluğu 14. yüzyılda tamamlanmıştır. Çevresinde bulunan Roma ve Ortaçağdan kalma eserler hemen dikkat çekmektedir. Katedralin ön yüzünde Neo Gotik stili göze çarpar. Bu özellikle 19. yüzyıl Katalan kiliselerinde oldukça yaygın bir özelliktir. Çatısında hem yerel hem de mitolojik figürler dikkat çekmektedir. Katedral, daha önceden inşa edilen bir şapelin üzerinde bulunmaktadır. Katedralin iki tane şapeli ve beş koridoru bulunuyor. Yapının doğu kısmında 9 tane şapelin bağlantı noktası bulunur. Katedralin koro tarafında şövalyelere ait elbiseler vardır. yapıda bulunan şapellerden bir tanesinde Lepanto savaşında kullanılmış olan gemiden bir haç bulunmaktadır. Yapının geçidinde 13 beyaz renkte geyik figürü bulunmaktadır.
Plaça De Catalunya: Bütün sokakların başladığı bir meydandır. Şehir merkezinde bulunan meydan çeşmeleri ve heykelleri ile ün salmıştır. Meydan 50.000 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Ayrıca meydan güvercinleri ile de meşhurdur. Plaça Del Catalunya Meydanı oval şeklindedir ve ağaçlar ile çevrilidir. Heykeller meydana gelişigüzel olarak yerleştirilmiştir. Bu heykellerden en tanınanı ise Katalan hükümetinin eski başkanının heykelidir. Meydan da diğer bir ünlü heykel ise bir kadın heykelidir. Heykel, Enigma Tanrıçası adını taşımaktadır ve meydanda ki havuzun ortasında yer alır.
Santa Maria Del Mar: Barselona’nın gotik tarzında yapılmış bir başka kilisesidir. Yapı, 14. yüzyıldan kalmadır ve deniz kenarında bulunmaktadır. Kilise, renkli camları ile ünlüdür. Bu camlar 15. ve 18. yüzyıllardan kalmadır. Yapının içine dar sokaklardan ulaşılmaktadır. İçi aydınlık ve ferah bir görünüm verir. Tam bir bazilika stilinde yapılmış olan yapının üç adet koridoru bulunuyor.
Picasso Müzesi: Müze, gerek sanat gerek mimarisi açısından görülmesi gereken bir sanat eseridir. Müzede 20. yüzyılın en ünlü sanatçılarından birisi olan Picasso’nun eserleri sergilenmektedir. Sanatçının müze içinde 3500’den fazla eseri sergilenmektedir. Burada sanatçının en değerli eserleri bulunmaktadır. Müzede ki en değerli eserlerden bazıları İlk Arkadaşlık ile Bilim ve Hayırseverlik adlı eserlerdir.
Plaça Reial: La Rambla yanında yer alan meydan 19. yüzyılda yapılmıştır. Meydan, Meksika’da bulunan Plaza Garibaldi baz alınarak yapılmıştır. Bu meydanı buluşma yeri olarak kullanabilirsiniz.
Torre Agbar: Barselona’da bulunan 38 katlı bir gökdelendir. Gökdelenin kapladığı alan 50.693 metrekareyi bulmaktadır. Yapının içinde 30.000’ e yakın ofis vardır. Yapının inşasında ileri teknolojinin nimetlerinden faydalanılmıştır. Şehrin yeni ikonik sembolü sayılan bu gökdelenin yüksekliği 144 metreyi bulmaktadır. Gökdelenin şekli Montserrat Dağı örnek alınarak yapılmıştır. Gökdelen oval şeklindedir ve sütunlar üzerine oturtulmuştur. Gökdelenin dış yapısında farklı renkler bir arada kullanılmıştır.
Kristof Kolomb Heykeli: Yüksekliği 60 metreyi bulunan heykel La Rambla’da yer almaktadır. Kolombus’un Amerika’yı ilk defa ziyaret etmesi şerefine yapılmıştır.

Casa Mila: Gaudi’nin diğer bir ünlü yapısı da Casa Mila’dır. Kapladığı alan 100 metrekareyi bulmaktadır. İki tane avlusu bulunur. Bu özelliğinden dolayı yapının her tarafı güneş ışığından yararlanmaktadır. Binada tasarım ya da renk aramayın. Çünkü yapı tamamen doğal taşlardan inşa edilmiştir. Yapının en çok dikkat çeken yeri çatısıdır. Çatıdaki bacalar sürrealist tarzda yapılmıştır. Bacalar, küçük heykeller şeklindedir ve ya tek olarak veya toplu olarak yapılmıştır. Eserin diğer ismi de La Pedrara’dır. İnşa edilen en büyük sivil binalar arasındadır. Yapıda geleneksel mimari özellikler kullanılmamıştır. Tavan ve sütunlarının ağırlıkları birbirinden farklılık gösterir. Avlulardan biri oval bir diğeri ise yuvarlaktır.
Yemek
Zengin yemek seçenekleri ile karşımıza çıkan Barselona şehrinde yeme ve içme kültürün en önemli özelliğidir. Özellikle de dışarıda yenen yemekler her zaman özel bir aktivite olarak değerlendirilmektedir. Barselona mutfağında daha çok Akdeniz esintileri görülmektedir. Sebze, balık, deniz ürünleri, zeytinyağı ve et birçok yemeklerde kullanılır. Şehirde bulunan bazı restoranlar pazar ve pazartesi günleri kapalı olduğu için yemek yeri seçerken bunu dikkate almanızı öneririz. Dünya mutfağının lezzetli yemeklerini Barselona’da kolaylıkla tadabilirsiniz. Yalnız İspanyol ve Katalan kültürüne ait yemeklere öncelik tanımanızı tavsiye ederiz.
Şehirde öğlen yemeği yemeğe karar verdiğinizde menü size fix bir şekilde sunulmaktadır. Yani menü başlangıç, ara sıcak, ana menü ve tatlı şeklinde önünüze gelmektedir. Bu tür menülerden yemek için 14.00 – 16.00 saatlerini seçmeniz gerekmektedir. Barselona şehrinin hemen hemen her köşesinde ağzınızın tadına uygun bir yer bulmanız mümkündür. Şehrin bazı yerleri restoran ve kafeleri ile ün salmıştır. Bunlara birkaç örnek vermek gerekirse; balık çeşitleri ve tapas ile nam salmış Barceloneta, Eixample, Bari Gotic, El Born ve Plaça Catalunya verilebilecek birkaç örnektir.
Dünyanın hemen hemen her yerinde rastlayabileceğiniz bir kahvaltı türü olan kıtasal kahvaltı çeşidine Barselona’da da rastlayabilirsiniz. Kahvaltıda içecek olarak genellikle sütlü ya da sade kahve sunulmaktadır. Şehrin en önemli öğünü öğle yemeğidir. Menüde 3 veya 4 çeşit yemek bulunur. İspanya’nın en ünlü mezeleri tapastır. Birçok farklı türü bulunmaktadır. Şehirde çeşme suyu yerine Aqua Water kullanılmaktadır. Kahve oldukça fazla tüketilmektedir. İçecekler dışında tatlılarda bu yöreye özgü olan Batut veya Batido olarak da bilinen sütlü bir içeceği deneyebilirsiniz.
Akdeniz ve Katalan mutfağına ait bütün lezzetli yemekleri Barselona şehrinde yeme olanağınız mevcuttur. Yemeklerde et, balık, deniz mahsulleri, zeytinyağı ve baklagiller oldukça fazla kullanılmaktadır. En ünlü aperatiflerinin başında Pa Amb Tomaquet gelmektedir. Bu yiyecek dilimlenmiş ekmeğin üzerinde domates, sarımsak, zeytinyağı ve tuz olarak servis edilmektedir.
Alışveriş
Barselona şehri alışveriş konusunda da oldukça zengin seçenekler sunmakta. Şehir, özellikle kadın ve erkek giyimi ile ön plana çıkmaktadır. Çoğu mağaza pazar günleri kapalıdır. İspanyol ve Katalan kültürünü yansıtan birçok hediyelik eşya almak mümkündür. Deri ceketler, kemer, ayakkabı ve çantalar, cüzdan gibi kaliteli eşyaları burada bulabilirsiniz. Tabaklar, kupa, mum ve süs eşyalarının üzerinde Gaudi stilini görebilirsiniz. Ünlü futbol kulübü Barça’ya ait süs eşyaları, sokak sanatçılarının el yapımı ürünleri, şehrin simgesi olan Katalan eşeği örnekli birçok ürün alınabilir. Ramblas çevresinde el yapı hediyelik eşyalar bulunur. Yiyecek ve içecek konusunda dünyanın ilk beşinde yer alan şehirden İspanyol sosisi, peynirlerin tüm çeşitlerini ve Katalan sosisini alabilirsiniz.
Ulaşım
Barselona, ulaşım konusunda oldukça fazla seçenek sunmaktadır. Metropolitan şehir özelliğinden dolayı ulaşım ağı oldukça fazla gelişmiştir. Şehirde ulaşımda kullanılan birçok bilet bulunmaktadır. İstediğiniz yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. En çok kullanılan ulaşım araçları arasında uçak, araba, tren ve bot bulunmaktadır. Şehir içindeki ulaşımı farklı şirketler tarafından gerçekleştirilmektedir. Yalnız bu şirketlerin bağlı olduğu ana toplu taşıma şirketi bulunmaktadır.
Barselona şehrine hava yolu ile ulaşmak isterseniz aşağı yukarı büyük hava yolu şirketlerin hepsi uçmaktadır. Uçuşlar Barselona’nın uluslar arası havaalanından gerçekleşmektedir. Havaalanı Avrupa’nın en büyük havaalanlarından birisi olarak kabul edilmektedir. Havaalanı, şehrin 13 km güneyinde bulunmaktadır. 2 tane terminali bulunmaktadır. Havaalanına ortalama yılda 30 milyon yolcu gidip gelmektedir. Havaalanından şehre gitmek için birden fazla seçenek mevcuttur ama bunlar arasında en çok tercih edilenleri tren ve Aeurobus havaalanı otobüsleridir.
Şehir içinde de ulaşımda birçok alternatif bulunmaktadır. Barselona, Avrupa’nın ulaşım konusunda ki en zengin şehirlerinin başında gelmektedir. Metro ve tramvay ağı ile şehrin birçok yerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Otobüs ve taksilerde ulaşımda tercih edilebilir. Diğer yandan bütün turistlerin tercih ettikleri bir ulaşım yöntemi olan Barselona Bus Turistic otobüsleri bulunmaktadır. Bu otobüsler ile şehrin bütün turistik yerlerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
Konaklama
Turistik gezilerde oldukça fazla tercih edilen bir şehir olan Barselona, konaklama açısından da diğer Avrupa şehirlerine göre daha ucuzdur. Metro ağının gelişmiş olmasından dolayı konaklama merkezde toplanmıştır. Metroya yakın yerlerde konaklamanız gideceğiniz yerlere çabuk ulaşmanız açısından daha uygundur.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.