Özgür Bilgi Kanalı

Kendi alanında dünya dördüncülüğüne yükselen “Bayim Olur Musun? Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı”, geçtiğimiz hafta İstanbul’da düzenlendi. İşte fuarın en çok ilgi çeken stantları ve markaların franchise yatırım şartları…
18-21 Eylül 2014 tarihlerinde CNR Fuar Merkezinde düzenlenen ‘12. Bayim Olur Musun? Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı ’nda yatırımcı ve girişimcilerin en fazla ilgi gösterdikleri markaları araştırdık. Medyafors Fuarcılık Organizasyonu ve UFRAD (Ulusal Franchising Demeği) işbirliğiyle düzenlenen fuara bu yıl ilk kez katılanlann sayısındaki fazlalık dikkatimizi çekti. Yabancı menşeli yatırımcıların özellikle gıda firmalarının stantlarında yoğun bir şekilde ikili göriişmeler yaptıklarını gördük. Önceki yıla göre muazzam bir şekilde büyüyen fuara yerel, ulusal ve uluslararası olmak üzere 350 firma katıldı.
bayilik veren firmalar 2015
Medyafors Fuarcılık Genel Müdürü Aycab Helvacıoğlu, “Bu yıl da kendi işini kurmak isteyen yatırımcılar ve markasını büyüterek zincir haline gelmek isteyenleri bir araya getirdik. 30 binin üzerinde ziyaretçi bekliyoruz” diyor.
Fuarın kendi alanında dünyanın dördüncü büyük fuarı olduğunu belirten UFRAD Başkanı Dr. Mustafa Aydın, “Türkiye’yi markalaştınna adına elbirliğiyle gerçekleştirilen bu fuar adeta markalaşmanın yolu haline geldi” diyor.
İşte fuarın en çok ilgi çeken stantlarından bazıları…
NATIONAL GEOGRAPHIC
National Türkiye’de mağaza açıyor
National Geographic mağazalarının Türkiye temsilciliğini alan Ankara merkezli Karma Grup, Türkiye genelinde şubeler açacak.
National Geographic mağazaları
Franchising sistemiyle açılacak şubeler için öncelik büyükşehirlere verilmiş. Yayınladığı belgesellerle macera ve keşif tutkunlarını ekranlara bağlayan National Geographic aynı fikirden yola çıkarak dünyanın pek çok ülkesinde açtığı National Geographic mağazalarını Türkiye’de de açacak. National Geographic mağazalarında bulunan kafelerde beş kıtadan yiyecek, kahve ve farklı içecekler servis edilirken yöresel tatlara da yer verilecek.
Telefon: 0312 4380095
BRAVO TELEKOM
Ekonomik telefon tarifeleri
Alfa İletişim bünyesinde faaliyet gösteren Bravo Telekom sabit telefon ve internet hizmeti sunuyor. Ayrıca şubelerinde yeni nesil sabit telefonların satışı yapılacak.
Bravo Telekom
Önümüzdeki beş yılda 364 şubeye ulaşmayı hedeflediklerini belirten Bravo Telekom Genel Müdürü Emre Eskici, franchise bedelinin 25 bin dolar olduğunu söylüyor. Bir şubenin kurulum maliyeti ise 10 bin TL.
Telefon: 0850 470 02 78
PM PET MARKET
Pati yıkama cihaz
Evde beslenen kedi-köpekler için bakım ürünleri üreten PM Pet Market, dünyada bir ilke imza atarak Peggy Matic markasıyla bir ürün geliştirdi. Peggy Matic, kedi ve köpeklerin dışarıda dolaştıktan sonra eve girerken ayak ve genital bölgelerini su ile fırçalayarak temizliyor.
PM PET MARKET
Şirket bu yenilikçi ürünü geliştirirken KOSGEB ve TÜBİTAK’tan hibe desteği almış. PM Pet Marketin sahibi Taner Sürmeli, “Önümüzdeki günlerde piyasaya sunacağımız bu ürün için Türkiye genelinde bayilikler verilecek. Ayrıca söz konusu ürünü yurtdışı pazarlara sunabilecek firmalarla işbirliği yapmak istiyoruz”
Telefon: 0216 510 54 52
ÇÖREK OTU
Satış potansiyeli yüksek
Fatih Kocatepe ve Mustafa Terlemez isimli iki genç girişimci tarafında kurulan Çörek Otu, unlu mamullerin satıldığı bir stant.
Fatih Kocatepe ve Mustafa Terlemez
Haziran 2013’te ilk şubesini açan Çörek Otunun şimdi üç şubesi var. Fatih Kocatepe, franchising sistemiyle AVM’lerde yeni şubeler açacaklarını söylüyor. Çörek Otu’nun franchise giriş bedeli yok. 12-15 metrekarelik bir standm kurulum maliyeti ise toplam 80 bin TL.
Telefon: 0555 608 60 59
BORDO ENERJİ
Taksitle elektrik faturası ödeme
Güriş Holding bünyesinde faaliyet gösteren Bordo Enerji, tamamı yenilenebilir enerji kaynağı kullanan enerji santrallerinde üretilen elektrik enerjisinin satışını gerçekleştiriyor. Şirketin şu anda 26 bayisi var. Bayi sayısını artırmayı hedefleyen şirket, Türkiye’nin her bölgesinde yeni şubeler açacak.
BORDO ENERJİ
Bordo Eneıji Genel Müdürü Alper Aydınalp, tüketicilere ilk kez kredi kartıyla ödeme seçeneği sunduklarım söylüyor. Buna göre elektrik faturalarını altı taksitle ödeme imkanı sunuluyor.
Telefon: 0312 485 64 20
FARUK GÜLLÜOĞLU
Anadolu’ya açılıyor
Tatlı, kafe ve restoran konseptiyle yeni şubeler açmaya devam eden Faruk Güllüoğlu, 2015’te 15 şube daha açmayı hedefliyor.
FARUK GÜLLÜOĞLU
Franchise giriş bedeli lokasyon ve projeye göre değişiyor. Ortalama işletme sermayesi ise 400 bin TL. Yeni açılacak şubeler için öncelik İstanbul, İzmit, Yalova ve Ankara’da olacak.
Telefon: 0212 45148 00

LİTRE CAESAR’S PİZZA
Yeni şubeler açacak
Little Caesar’s Pizza, önümüzdeki yıl franchising sistemiyle 50 restoran açacak. Bunun için Edirne, Çanakkale, Tekirdağ, Adapazarı, Eskişehir, Antalya, Denizli, Samsun, Kayseri, Adana, Mersin başta olmak üzere nüfus yoğunluğunun belli bir düzeyde olduğu yerlere öncelik verilecek.
LİTRE CAESAR'S PİZZA
Franchise giriş bedeli 40 bin dolar+KDV. Ortalama işletme sermayesi ise 220 bin dolar+KDV.
Telefon: 0212 604 14 14
KASAP DÖNER
Kendi tarzını yarattı
1946’dan bu yana Afyonkarahisar’da besicilik, toptan ve perakende et satışı yapan Sarıtaş Ailesi, Kasap Döner markasıyla döner pazarına bir girdi pir girdi. Şirket muazzam bir şekilde büyüyor. Şirket emin adımlarla yurtiçi ve yurtdışında ciddi büyüme planları yapıyor.
KASAP DÖNER
Yeni şubeler franchising sistemiyle açılıyor. Franchising verirken 50 bin dolar isim hakkı alınıyor. Yerin durumuna göre şube inşaat maliyeti 450 bin TL’den başlıyor.
Telefon: 0216 695 1111
CHARLY TEMMEL
Franchise bedeli yok
Avusturya menşeli dondurma markası Charly Temmel’in master franchise haklarını alan futbolcu Ekrem Dağ, Türkiye genelinde franchising sistemiyle yeni şubeler açıyor. Şirketin şu anda dört şubesi var.
Charly Temmel
Şirket yetkililerinden Ekrem Metin, 2015’te sekiz, 2016’da 10 şube açmayı hedeflediklerini söylüyor. Firma franchise giriş bedeli almıyor. Dolap ücretsiz veriliyor. Sadece dondurma satışı yapacak bir şubenin toplam yatırım tutarı 20-25 bin euro arasında değişiyor. Eğer dondurmayı kendi şubenizde üretmek isterseniz yatırım tutarı 60-70 bin euro arasında değişiyor.
Telefon: 0212 245 7797

MAGIC PLASTER
Yüzde 30 iS! tasarrufu
Ankara merkezli Türgiş İnşaat, yüzde 30 ısı ve ses yalıtımı sağlayan yeni bir ürün geliştirmiş. Bu ürün duvar kağıdı ya da boyaya altematif olarak kullanılıyor.
MAGIC PLASTER
Şirketin 38 bayisi var. Yeni bayilikler için Ege ve Akdeniz Bölgeleri’ne öncelik verilecek. Magic Plaster Pazarlama Müdürü Uğur Taşkıran, “Ana bayiliklerinin yatırım tutarı bölge potansiyeline göre değişiyor. Alt bayilik için 20 bin TL yeterli” diyor.
Telefon: 0312 386 20 80
MARLENKA
Türkiye’de ilk
Çek Cumhuriyeti menşeli bir tatlı türü olan Marlenka, Best Gıda tarafından Türkiye pazarına sunuluyor.
Marlenka
Best Gıda Pazarlama Müdürü Azız Uzun, ilk etapta bayilik sistemiyle 30 şube açacaklarını söylüyor. Daha sonra bu ürünlerin satılacağı kafeler açılacak. Marlenka’nın ballı cevizli, kakaolu ve limonlu olmak üzere üç farklı çeşidi var.
Telefon: 0212 438 10 12
WAXHANDS
İlginç bir girişim
Niyazi Albay, Flollanda merkezli Waxhands’ın Türkiye master franchise haklarını alarak yeni bir girişime imza atıyor. Bu iş Türkiye’de ilk kez yapılacak.
Waxhands
Ancak Avrupa’da çok popüler. Küçük bir stantta balmumunda kendi elinizin birebir kopyası yapılıyor. Bunun için sadece 5-6 dakika gerekiyor. Bir standın kurulum maliyeti 3 bin 500 euro.
Telefon: 0530 174 25 72
BURGER
Yeni bir marka
Ahmet Sarıkol ve Abdur-rahman Yıldırım tarafından kurulan Burger@’in altı şubesi var. Bunların beşi İstanbul’da, biri de Antalya’da.
Burger@
Şubelerin üçü franchising sistemiyle açılmış. Şirket, franchising sistemiyle yeni şubeler açacak. Burger@ Genel Koordinatörü Ömer Diler, franchise giriş bedelinin 40 bin dolar olduğunu söylüyor. 100 metrekarelik bir şubenin yatırım tutarı ise 125 bin dolar.
Telefon: 0216 332 26 64
PROFITEROLE HOUSE
Bu tadı seven çok
Profiterole House “un yedisi İstanbul’da, biri de Ankara’da olmak üzere sekiz şubesi var.
PROFITEROLE HOUSE
Profiterole House stantlarının sayısını artıracaklarını belirten Firmanın sahibi Suat Meriç, 2015’te 20 şube açacaklarını söylüyor. Bir standın kurulum maliyeti 70-80 bin TL arasında değişiyor. Bu rakama tüm masraflar dahil.
Telefon: 0216 474 6700

HOFFMAN KURU TEMİZLEME

ilk kez franchise veriyor
Ankara merkezli Floffman Kuru Temizleme, ilk kez franchise verecek. Şirketin tamamı Ankara’da olmak üzere altı şubesi var.
HOFFMAN KURU TEMİZLEME
Hoffman Kuru Temizle-me’nin sahibi Veli Akman, yeni açılacak şubelerin yatırım tutarının 60 bin euro olduğunu söylüyor. Bu rakama tüm masraflar dahil.
Telefon: 0312 2411333
GEL MATİC
Anahtar teslimi mağaza kuruyor
İtalyan menşeli frozen yoğurt makinelerinin (Gel Matic) Türkiye distribütörlüğünü yapan Doğuş Dondurma Makineleri, Türkiye genelinde bayilikler oluşturacak.
Gel Matic
Doğuş Dondurma Makineleri Genel Koordinatörü Nüket Dumlupınar, aynı zamanda anahtar teslimi frozen yoğurt stant ve kafeleri kurduklarını söylüyor. Stantların kurulum maliyeti 50-100 bin, mağazaların ise 130-140 bin TL arasında değişiyor. Şirket, makinelerini Uzakdoğu’da kendi markası Triomax adı altında ürettiriyor.
Telefon: 0232 999 73 23
BAYRAM EFENDİ OSMANLI KAHVECİSİ
Ulusal marka olma yolunda
2011’de Antalya’daki ilk şubesini açan Bayram Efendi Osmanlı Kah-vecisi’nin şimdi 23 şubesi var. Bayram Efendi Osmanlı Kahvecisi Genel Koordinatörü Ali Soytürk, franchising sistemiyle yeni şubeler açacaklarını söylüyor.
BAYRAM EFENDİ OSMANLI KAHVECİSİ
Şirket, 2015’te 13 şube daha açmayı hedefliyor. Franchise giriş bedeli 30 bin dolar. 200 metrekarelik bir şubenin toplam yatırım tutarı ise 500 bin TL.
Telefon: 0242 35119 19
BEBETO EĞLENCE ADASI
Müşteri potansiyeli yüksek
Türkiye’nin en büyük yumuşak şeker üretim hattına sahip olan Kervan Gıda’mn markası Bebeto Eğlence Adası’nın yurtiçinde (İstanbul, Bursa, Nevşehir, Kocaeli, Batman, Giresun, Yalova) ve yurtdışında (Suudi Arabistan, İspanya, Kosova, Rusya, Azerbaycan, Sırbistan, Irak) şubeleri var.
BEBETO EĞLENCE ADASI
Şirket, girişimcilere anahtar teslimi Bebeto Eğlence Adası stantla-rı açıyor. Bu stantlarda yumuşak şeker grubu, çikolata ve drajeler, sakızlar, oyuncaklı ürünler, lisanslı ürünler, ithal sakız ve şekerlemeler, meyve suyu ve su satılıyor. Franchise bedeli yok. Bir standm kurulum maliyeti 20 bin TL.
Telefon: 0212 875 76 90
CEYO
Yatırımcısını
Ceyo, franchise giriş bedeli istemiyor. Reklam katılım payı ve sürekli franchise ödemesi yok. Reklam ve tanıtım organizasyonları şirket tarafından yürütülüyor.
Ceyo
Şirket, franchisee’lerini adeta koruma kalkanına alıyor. Örneğin başlangıç sermayelerini güçlü tutmak için piyasa koşullarının ötesinde vadelerde ürün teslim ediliyor. Bir mağazanın yatırım bedeli mağazanın büyüklüğüne göre değişiyor. Ceyo, franchise alanlara açılışta dekorasyon ve ürün alım-larında özel destek veriyor.
Telefon: 0212 432 94 94
MR. KUMPİR
Yurtiçi ve yurtdışında büyüyecek
Mr. Kumpir, 2015’te franchising sistemiyle 70 şube daha açmayı hedefliyor.
MR. KUMPİR
Franchise giriş bedeli 12 bin euro. Ortalama işletme sermayesi ise 100-120 bin TL arasında değişiyor.
Telefon: 0212 347 27 80
TATLISES ÇİĞ KÖFTE
Franchise bedeli 5 bin TL
Tatlıses Çiğköfte, franchising sistemiyle yurtiçi ve yurtdışında şubeler açacak.
TATLISES ÇİĞ KÖFTE
Franchise giriş bedeli 5 bin TL+KDV. Ortalama işletme sermayesi ise 20-50 bin TL arasında değişiyor.
Telefon: 0212 283 07 67
GÖÇMEN BÖREKÇİSİ
70 şubesi var
Göçmen Börekçisinin 70 şubesi var. Bunların üçü hariç tamamı franchise. Şirket, franchising sistemiyle yeni şubeler açacak.
GÖÇMEN BÖREKÇİSİ
Franchise giriş bedeli yok. Ortalama işletme sermayesi 90-150 bin TL arasında değişiyor. Göçmen Börekçisi şubelerinde göçmen böreği, su böreği, poğaça ve benzeri ürünler satılıyor.
Telefon: 444 49 64
GÖNÜL KAHVESİ
70 şube daha açacak
Gönül Kahvesi, 2015’te franchising sistemiyle 50’si yurtiçinde, 20’si de yurtdışında olmak üzere 70 şube açacak.
GÖNÜL KAHVESİ
Franchise giriş bedeli 30 bin euro+KDV. 100 metrekaresi kapalı, 100 metrekaresi açık alana sahip bir şubenin işletme sermayesi 300 bin TL+KDV olarak belirlenmiş.
Telefon: 0216 688 8111
SAİT EFENDİ RESTAURANT
Franchise bedeli 50 bin TL
İskender kebap restoran zinciri Sait Efendi, 2015’de 14 yeni restoran daha açacak. Şirket bunun için Türkiye genelinde yatırımcılar arıyor. Franchise bedeli 50 bin TL.
SAİT EFENDİ RESTAURANT
Ortalama işletme sermayesi ise 100 bin dolar. Yeni açılacak şubeler için İstanbul’a öncelik verilecek. Ayrıca Türki Cumhuriyetler, Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinde restoranlar açılması planlanıyor.
Telefon: 0212234 44 44

Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.