Bebeklerin anne karnında ve doğumdan sonra 1 yaşına kadar gösterdiği birçok refleks vardır. Bu refleksleri ailenin bilmesi ve takibini yapması oldukça önemlidir. Bebekler birçok refleksi bir arada gösterebilir ve bu refleksler her zaman aynı oradan görülmeyebilir. Bu gibi durumlarda endişe etmenize gerek yoktur. Her çocuğun gelişimi bir değildir. Kaslarının olgunlaşması daha geç olabileceği gibi bazı reflekslerin görülmesi de geç olabilir. Aileler bu gibi durumlarda sabırlı olmayı bilmeli ve çocuğunun gelişimini takip etmelidir.
Emme- Arama Refleksi
Emme refleksi çocuklarda ilk görülen ve ailelerin de net olarak fark ettiği refleksler arasında yer almaktadır. Arama- Emme refleksinde bebeğin içgüdüsünde yer alan annesinin memesini araması bir refleks olarak görülmektedir. 1. aydan 8. aya kadar hem uykuda hem uyanıkken bu refleksi görebilirsiniz. Çocuk sürekli bir şeyleri emmeye çalışır. Bu refleksi takip etmek de oldukça kolaydır. Emme refleksini test etmek için çocuğun yanağı ile dudağının birleştiği noktaya parmağınızı koymanız yeterlidir. Çocuk dudağının kenarında bir nesne hissettiği an onu ağzı ile aramaya ve emmeye çalışacaktır. Bu davranışı gösteren çocuğun emme refleksi normal bir seyir gösteriyordur ve devam ediyordur. Emme refleksi uykuda da görülen reflekslerden birisidir. Uyuduğu sırada da aynı davranışı gösteren çocuğun emme refleksinin normal olduğunu söyleyebiliriz. Eğer bir çocukta emme refleksi  7-8 ayı geçtiği halde kaybolmamışsa çocuk ilk günkü gibi emme refleksini sürdürmeye devam ediyorsa beklenmelidir. Bu süre zarfında da kaybolmuyorsa yapılması gereken şey aile doktoruna başvurmak olmalıdır.
Morro Refleksi
Morro refleksi yine hamilelik döneminde oluşan ve çocuğun doğuştan getirdiği reflekslerin başında gelen reflekstir. Halk arasında çocuğun irkilmesi, korkması olarak tanımlanan bu reflekste çocuk ani ve yüksek bir ses duyduğunda irkilir. İrkildiği zaman kollarını kaldırarak büker ve iki yana açar. Göz bebekleri büyür. Bu refleks çocuğun korktuğu anlamına gelmez o yüzden endişe etmenize gerek yoktur. Bir kaç saniye sonra kollarını gövdesiyle birleştirir aynı konuma getirir. Morro refleksi önemli bir refleks olmakla birlikte 6. aydan sonra kaybolması gereken bir reflekstir. 4. aylarda refleksin zayıfladığını eskisi gibi ortaya çıkmadığını görmeniz mümkün olur. 6. aydan sonra refleks kaybolmadıysa her reflekste olduğu gibi kısa bir süre beklenmeli. Refleks bekleme süresince de geçmediyse herhangi bir beyin hasarı olabileceği için aile doktoruna başvurulması gerekmektedir.
Babinski Refleksi
Babinski refleksi en belirgin reflekslerden birisi olmakla birlikte hamilelik döneminde ortaya çıkıp 10. aya kadar devam eden reflekslerden birisidir. En uzun süreli olan refleks yakalama refleksidir. Bu refleks çocuklarda şu şekilde görülür; Çocuğun ayak tabanına herhangi bir cisim ile dokunduğunuzda parmaklarını içe doğru kıvırır ve o  cismi parmaklarıyla sıkıca kavrar. Aynı şekilde avuç içine parmağınız veya sivri bir cisim ile dokunduğunuzda el parmaklarını da içe doğru kıvırıp o cismi yakalar. Çocuğun bu refleksi bu şekilde göstermesi 10. aya kadar normal kabul edilir. Refleks 8. aydan sonra zayıflamaya başlar ve normal olan da bu şekilde azalarak kaybolmasıdır.
 
 
Tonik Boyun Refleksi
Tonik boyun refleksi bebek yatar konumdayken başını ani bir şekilde sağa veya sola çevirdiğinizde. Çevirdiğiniz taraftaki kolu ve bacağını dışa doğru açacaktır. Diğer taraftaki kolunu  ve bacağını ise gövdesine doğru çekecektir. Tonik boyun refleksi doğumdan 4. aya kadar süren reflekslerden birisidir. Uyku sırasında da görülen tonik boyun refleksi 2-3 yaşlarına kadar uykuda devam edebilir. Bu durumda bir sakınca veya sağlık sorunu aramaya gerek yoktur. Uyanıkken veya uykudayken reflekslerin çok geç kaybolma durumunda bir sağlık sorunu aranabilir ve bunun için aile doktorunuza başvurmanız gerekecektir.
Adımlama Refleksi
Bir diğer önemli reflekslerin başında gelen adımlama refleksi genellikle adına basma refleksi de denmektedir. En önemli ve ailelerin bazen bilinçsizce refleks olarak algılamadığı çocuktan beklentisini artırdığı reflekstir. Çocuğu ayaktayken koltuk altlarından kavrayıp yere doğru bastırdığınızda adım atar gibi hareketler sergiler. Bu adımlama refleksinin bir sonucu olarak ortaya çıkan davranıştır. Çocuğunuzun erken yürüdüğünü düşünmenize sebep olmamalıdır. Çocuklar en erken 10. aylarda yürüme davranışını göstermeye başlarlar. Bu yüzden bunu bir refleks olarak algılamalı ve 4. aydan sonra kaybolacağını bilmeniz gerekmektedir.
Yüzme Refleksi
Yüzme refleksi yeni doğan çocukların gösterdiği ve ailelere en ilginç gelen reflekslerden birisidir. Bu refleksi gösteren çocuk sanki yüzme biliyormuş gibi davranır. Gövdesinden tutarak yüz üstü bir suyun içerisine bırakır gibi yaptığınızda hemen kollarını ve ayaklarını çırpmaya başlar yani yüzme hareketi yapar.Aynı zamanda nefesini de tutan bebeğin yanaklarının şiştiğini görebilirsiniz. Bu refleks altıncı ayda kaybolması gereken bir reflekstir.
Göz Kırpma ve Göz Bebeği Refleksi
Gözler ile ilgili olan reflekslerden birisi göz kırpma refleksidir. Bu refleksin ani bir ses, hareket vb. durumlarda görülse de normal durumdayken de görülebilir. Çocuk gözlerini bir şey olduğu için değil refleks olarak da kırpabilir. Sürekli olarak devam eden refleks hayatın her kademesinde devam eder. Kontrol edilebilir bir hal alabilir. Göz bebeği refleksi ise ömür boyu süren reflekslerden birisi olan bu refleks bebeğin parlak ışıkta göz bebeklerinin büyümesi, donuk ışıkta ise küçülmesi ile görülen reflekstir.

Önceki İçerikÇocuklarınıza Mahremiyet Eğitimi Verin
Sonraki İçerikKardeş Kıskançlığında Ailenin Rolü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz