Özgür Bilgi Kanalı

Bebek beklemek , dünyada yaşanabilecek en güzel bekleyiştir. Bir yandan karnınızdaki yavrunuzu bir an önce görmek ister, diğer yandan bir parçanız onu tüm dünyadan korumak adına ayrılmak istemez. Maalesef bu mümkün değil. Bebeğiniz dünya ile tanışacak ve siz onun en büyük destekçileri olacaksınız.
Peki bebek hazırlıklarının ne kadarı doğru? Gerçekten bebeğiniz için mi çabalıyorsunuz? Hoşgeldin partileri, 3 yaşına kadar el sürmemesi gereken bir dünya oyuncak, asla kendi kendine kullanamayacağı gardrop, yatak, çekmece ve raflar… Tekrar soralım. Gerçekten seçimleriniz bebeğiniz için mi yoksa sizin için mi en iyi olanlar ? Anne ve babanın çocuğu için yapabileceği en iyi şey , onu güçlü , kendi başına kendisi için en iyi kararları alabilen , özgüven sahibi bir birey olarak yetiştirmek değil midir? Hadi kendinize dürüst olun , yavrunuzun hatırına tabularınızı yıkın ve onun için en iyiyi tekrar düşünün.
Önce empati yapmakla başlayabilirsiniz. Piyasadaki o harika bebek odası takımlarını bir düşünün. Elbette bebeğiniz için en güzelini almak istersiniz. Çünkü sizin için önemli olan onu en iyi şartlarda yetiştirmek. Şimdi de bebeğinizin yerine koyun kendinizi. O mükemmel yatak odasının birden dev odasına döndüğünü, kıyafetlerinize yatağınıza, eşyalarınıza kendi başınıza ulaşamadığınızı hissedin. O odanın sahibi gibi hissedebilir misiniz? Hiç sanmıyorum. İlk üç yaş , kişilik ve ben kavramının oturması için en önemli yaş aralığıdır. O zaman hadi yine bebeğiniz için en iyisini düşünün.
Öncelikle o devasa dolapların askılıklarını onun boyuna göre aşağı monteleyebilir, dolabı duvara sabitleyebilirsiniz. Böylece kıyafetlerine ulaşabilecek, askılarından kendisi alabilecektir. Elbette başlarda hepsini dökecek. Ama siz onun ailesisiniz. Sabır ve şefkatle öğretebilir, toplamasına yardımcı olabilir, ona küçük sorumluluklar yükleyebilirsiniz. Zamanla odasının sorumluluğunu üstlenerek daha dikkatli davranacaktır. Ayrıca odasında kendi boyuna uygun masa , sandalye ve mini bir boya panosu yine onun hayal gücü ve zeka gelişimi için çok faydalı olacaktır. Yatağa gelecek olursak, her gece düştü korkusu yaşamadan, aynı zamanda onu parmaklıklar arasına koymadan , yerden 5 cm yükseklikte, tüllü güzel bir yatak yaptırabilirsiniz.
Unutmayın. Onu sonsuza dek koruyamazsınız. Merhametinizi kontrol altında tutmalı, onun güçlü bir birey olması için elinizden geleni yapmalısınız.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.