Özgür Bilgi Kanalı

Kulak İltihabı oluşmasında çeşitli etkenler vardır. Yetişkinler kulağın hassas olduğunu ve sert cisimlerle beraber kesinlikle temas edilmemesi gerektiğini bilirler. Ancak çocuklar bunu bilmez ve İltihap oluşmalarından sonra da belirtemezler. Anne ve babaların bebeklerde meydana gelecek olan Kulakla ilgili sorunları kesinlikle çözmeleri ve bu husus da uzmanlara başvurmaları gerekir. Bebeklerin kulakları yetişkinlere oranla çok daha hassas ve kırılgan olur. Ufak bir su kaçması dahi buna neden olur. Eğer kulağın içerisine kaçacak bir su yada bebeklerin elle temas etmeleri durumunda dahi iltihap oluşması sağlanır. Bebekler 3 yaşına kadar vücutlarını tanırlar. Yani fiziksel olarak ellerini, burunlarını, gözlerini ve kulaklarının ne işe yaradığını, bunların neden kendilerinde olduğuna dair bilgi sahibi olmak isterler.

Kulak Zarı oldukça küçük ve yine oldukça tehlikeli olabilecek derece de rahatsızlık bırakabilir. Bu tarz durumların yaşanmaması için kulak zarına çok hafif hamlelerle yaklaşın. Yetişkinlerde sorunlar pek görülmez. Yada biraz fazla darbe yaşansa da yine de o kadar etki etmez ama Bebeklerin kemik yapıları yeni oluşma evresinde olduğundan asıl risk o zaman başlar. Zaten uzmanların da belirttiği gibi; “ Kulak tıkanmalarının veya bebeklerdeki kulak duymamazlığın ana nedenleri arasında o yaşlarda zarın yok olması ve gelişmemesine bağlı nedenlerden ötürü olduğu söylenir. “ sizde bebeğinizin kendi eliyle kulağıyla çok aşır neşir olmasını ve banyo yaptırırken direkt kulağa gelme temasının önüne geçmelisiniz. Aksi taktir de büyük sıkıntılar sizi bekler.

Kulak İltihabı zar etrafında biriken Pislikler ve bununla beraber kulak içinde aşırı madde uyarılmasıyla beraber iltihap oluşur. Sabah uyandığınız zaman kulağınızdan yastığa akıntı oluyor ve bu birkaç kez devam ediyorsa kesinlikle Uzmanlara başvuru yapın. İltihap ileri seviyelere giderse eğer baş ağrısı da yapar. Baş arınızı kesinlikle bir nedene bağlama yapmayın. Her gün düzenli olan akıntılar yüzünden bile başınız ağrıyabilir. Bebeklerde ise banyo yaptırırken özellikle çok dikkat etmek gerekir. Nedeni ise; “ Kulağa su kaçması, banyo sırasında suların sıçraması gibi etkenlere bakılarak İltihap başlaması olur.” Bu durumlara en çok dikkat etmek gerekmektedir.

Bebekler kendi başların oyuna daldıklarında elleriyle beraber rahat durmazlar. Ellerini kulaklarına götürerek oynarlar. Bu durum kulak zarlarına öyle büyük hasar bırakır ki, çocuklarda duymama sorunlarına kadar gider. Eğer bebeğinizin yastığında Akıntılar görüyorsanız hemen şüphe edin ve doktorunuza başvurmayı da unutmayın. Eğer ilerleme olursa bu sefer dediğimiz gibi duymama sorunları ve Baş ağrımasına kadar giden sorunlar meydana gelir. Kulak akıntısını engellemek içinde Hapların aksine Damlalar kullanılır. Damla kullanılması iltihabı keser ve tekrar oluşmasını engeller. Bu nedenle de direkt olarak doktorun tavsiyelerine uymanız gerekmektedir. Bebeklerinizin elleriyle beraber kulaklarını oynamasına asla izin vermeyin. Onları uyarmanız belki işe yaramaz ama gördüğünüz zaman da kesinlikle izin vermeyin. İlerleyen yaşlarında düzgün bir kulak yapısının olmasını istiyorsanız, zar kısımlarına dikkat etmelerini sağlayın.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.