Özgür Bilgi Kanalı

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizesiz ziyaret edebildiği ülkelerden birisi olan Sırbistan’ın başkenti Belgrad; güzel yemekleri, misafirperver halkı, gece hayatı ve ucuzluğu ile son zamanlarda gözde bir destinasyon haline geldi.
Belgrad, sahip olduğu ılıman kara iklimiyle dört mevsim gidebileceğiniz bir yer. Kuru havasından olsa gerek Ocak ayında hava sıcaklığı eksilere kadar düşerken, Temmmuz ve Ağustos aylarında güneşin altında yakıcı bir sıcağa sahip olabiliyor. En fazla yağışı Mayıs ve Haziran aylarında alıyor. Belgrad’ın tarihi şehir merkezi olan Stari Grad bölgesinde kalmalısınız. Çok sayıda hostel bulunan bu bölgede görmek isteyeceğiniz hemen her yer yürüme mesefasinde olacaktır. Yatakhaneli otel fiyatları gecelik 10 Euro’dan başlarken, özel bir odayı 20 Euro’ya bulabilirsiniz. Belgrad’da çok sayıda ucuz otel de bulunuyor.
Kalemegdan’da gün batımı
Belgrad kenti, Tuna ve Sava nehirlerine komşu bir yarım adaya kurulmuş bir kenttir. Belgrad Kalesi ise Romalılar tarafından bu stratejik önemi yüksek olan noktayı korumak için yapılmış. Daha sonraları Slav kavimleri, Bizans, Osmanlı ve Avusturya – Macaristan İmparatorlukları olmak üzere birçok değişik devletlere ev sahipliği yapmış ve hepsinin etkisinde kalmıştır. Belgradlılar konumundan ötürü çok güzel bir manzaraya sahip olan kalelerinin İstanbul Boğazı’ndan sonra dünyanın en güzel manzarasına sahip olduğunu iddia ediyorlar. Kalenin bulunduğu Kalemegdan Parkı koca gününüzü geçirebileceğiniz içinde bir hayvanat bahçeside barındıran oldukça büyük bir alan. Ancak buraya gelmek için en güzel zaman kesinlikle gün batımını tercih etmelisiniz. Çimlere yatıp kitap okuyanları, satranç oynayan yaşlıları; surların üzerinde bira içerek Tuna’nın üzerinde süzülen güneşi seyreden gençleri, kaleyi gezen insanları, spor yapanları ve damat Ali Paşa’nın Türbesi’nde dua okuyan Müslümanları biraraya getiren bir park burası. Kalemegdan’da İstanbul kapija, Zindan kapija, Sahat kula ve Sokollu Mehmet Çeşmesi gibi osmanlı döneminden kalma çok şey ile karşılaşabilirsiniz.
Knez Mihailova Caddesi
Knez Mihailova Caddesini, “BelgradIn İstiklal Caddesi” olarak tanımlarsak doğru olur. Avusturya hakimiyeti döneminde inşa edilen binaların, mağazaların, restorantların ve sokak müzisyenlerinin bulunduğu bu trafiğe kapalı olan cadde, Kalemegdan ile Terazije Meydanı arasında bir yerde bulunur. Caddeye girişlerden birinin bulunduğu Trg Republika (Cumhuriyet Meydanı) ve ortasındaki ata binen Prens Mihailo Heykeli kentin ana buluşma noktasıdır.
Zemun
Zamanında Belgrad’ın batısında ayrı bir kent olmasına rağmen günümüzde Belgrad kendine bağlı bir belediye olan Zemun, bir süre Osmanlı yönetiminde kalmış fakat çoğunlukla Habsburg kontrolünde kalmıştır. Zamanında Sava Nehri’nin doğusunda kalan Belgrad Osmanlı yönetiminde iken, nehrin batısındaki Zemun Avusturyalılar’ın elindeymiş. Türkler Kalegdan’dan Zemun’u gözetlerken, Avusturyalılar da Zemun’daki Hünyadi Yanoş Kulesi’nden Belgrad’ı izlermiş. Avusturya hakimiyeti Zemun’a daha Avrupai bir mimari bırakmış. Eski şehirden Zemun’a gitmek için 704,701,84,17,15 nolu otobüslere Zeleni Venac meydanından binmeniz gerekir. Zemun’un tarihi merkezinde yürüyüş yapıp , deniz kenarındaki balık restorantlarına uğramanız gerek.
Skadarska Sokağı
Paris’teki “bohem” Montmarte Mahallesi’ni andıran Skadalija mahallesi ve de içindeki Skadarska Sokağı pek çok kafe ve restoranta sahip. Arnavut kaldırımı taşlarıyla kaplı olan Skadarska Sokağı geleneksel bir havaya sahip. Tri Şeşira, Dva Jelena, Şeşir Moj, gibi ilginç isimleri olan Belgrad’ın en ünlü restorantları bu sokakta bulunur. Canlı Sırp folk müziği eşliğinde güzel bir yemek için tavsiyemiz Tri Şeşira olacaktır. İçki ve mezeler dahil kişi başı 15 Euro karşılığında geneksel Balkan mutfağını tadabilirsiniz. Yemeklerden söz açılmışken köfte yemekleri cevapi ve pljeskavica üstü kaymak yemelisiniz. Adını ulusal kahraman Karageorge’dan alan Karacorceva, ev yapımı sosis ve kızarmış mısır ekmeği olan proja da diğer denenmesi gereken yemekler arasında yer alır. Stari Grand’da ziyaret edebileceğiniz diğer yerler Sveti Sava Katedrali, Taşmegdan Parkı, Nikola Tesla Müzesi, Mareşal Tito Anıt Mezarı olacaktır.
Ada Cigalija
Kentin eski ve yeni bölümlerini birbirinden ayıran Sava Nehri’nin üzerinde bulunan ada, hafta sonları spor ve pinkik yapmaya gelenleri ağırlıyor. 7 km uzunluğundaki plajı ise; sıcak yaz günlerinde serinlemek isteyenlerle dolup taşıyor.
Gece Hayatı
Sırp usülü meyhanalerde meyve likörü rakija’nın değişik türlerini deneyebilirsiniz. Tavsiye edeceğimiz bir diğer Sırp içkisi de bitki likörü olan pelinkovac olacaktır. Eğer yazın giderseniz Sava nehri kıyısındaki gece klüplerine uğramalısınız. Cuma ve Cumartesi geceleri için rezervasyon yapmak iyi bir seçim olacaktır. Gece hayatı rehberi olarak akıllı telefonunuza Belgrade Going Out isimli uygulamayı indirebilirsiniz. Bu uygulama ile rezervasyon da yapabilrsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.