Özgür Bilgi Kanalı

bisangel

Türkiye yatırım için çok büyük fırsatları olan bir ülke

Türkiye’nin öncü melek yatırım ağlarından BIC Angels, uluslararası işbirlikleri ile global potansiyeli bulunan girişimlere Avrupa’nın en büyük ekosistemlerinden Berlin’in kapılarını açmaya devam ediyor. Techstars Metro Accelerator işbirliğinde perakendenin geleceğine yön verebilecek yenilikçigirişimleri mercek altına alan BIC Angels, başarılı girişimlerin Berlin’de gelişimine katkıda bulunuyor.

BIC Angels ve Techstars Metro Accelerator, Türkiye’de ve Almanya’da gerçekleşecek etkinliklerde her iki kurumun işbirliği içerisinde hareket edeceğini duyurdu. Bu işbirliğinin ilk adımı olarak BIC Angels, 18 Ocak’ta perakende alanında girişimleri destekleyen ve merkezi Berlin’de olan Techstars Metro Accelerator ile beraber Kolektif House Levent’te bir etkinlik gerçekleştirdi.

BIC Angels Techstars Metro Accelerator işbirliğinde yeni fırsatlar

Perakende, teknoloji ve toptan ticaretine farklılık getirebilecek yeni girişimleri Nisan-Haziran 2018 tarihleri arasında Berlin’de bir araya getirmeyi planlayan Techstars Metro Accelerator bunun için dünyanın farklı ülkelerinde bu alandaki başarılı girişimcileri dinliyor. Türkiye’de BIC Angels işbirliği ile bu alandaki en başarılı girişimcileri dinleyen Techstars Metro Accelerator, farklı ülkelerden seçilen 10 yenilikçi girişime destek olmayı amaçlıyor.

Etkinliğin ilk bölümünde Türkiye’de bu alanda çalışmalar sürdüren girişimleri dinleyen BIC Angels veTechstars Metro Accelerator yöneticileri, etkinliğin ikinci bölümünü oluşturan panel kapsamında sektörün dünyadaki gelişimi ile ilgili olarak katılımcılara bilgi paylaşımında bulundular.

BIC Angels Kurucusu Dr. Joachim Behrendt, METRO Accelerator for Retail Yönetici Direktörü Jag Singh ve METRO Accelerator Program Yöneticisi Syliva Dudek etkinlik kapsamında perakende, teknoloji ve girişim ekosistemi ile ilgili bilgiler paylaştılar.

METRO Accelerator for Retail Yönetici Direktörü Jag Singh panel kapsamında yaptığı konuşmada şunları söyledi. “METRO Accelerator for Retail olarak yeni fırsatlar yaratmaya çalışıyoruz. Türkiye önem verdiğimiz ülkeler arasında yer alıyor. En son gerçekleştirdiğimiz Techstars programında iki Türk girişimcimiz vardı.Türkiye’de büyük bir yeri olan METRO’daki ortaklarımız, Türkiye’nin yenilikçi şirketlerinin potansiyelini görerek bizlere destek verdiler.

Türkiye yatırım yapmak için çok iyi bir ülke

Türkiye gelişmekte olan bir ekonomi ve girişimci bir yanı var. Türkiye’de her beş öğrenciden birinin fen bilimlerinin dallarını okuduğunu, iyi ve eğitimli iş gücüne sahip olduğunuzu öğrendiğimde bundan çok etkilendim. Nüfusun yarısından fazlası 30 yaşın altında, yani Türkiye’de çok büyük bir yetenek havuzu var.Türkiye yenilikçilik için gereken tüm malzemeleri içeriyor. Türkiye’deki girişimlerin çıkış olanağına kavuştuğunda melek yatırım ekosisteminin gücünü daha da artıracağını düşünüyorum.

Türkiye’yi yatırım yapmak için harika bir pazar olarak görüyorum, burada bulunmamızın temel nedeni de bu. Türk girişim ekosistemi kendisini küresel pazarlarda daha iyi tanıtım şansına kavuşursa çok daha başarılı sonuçlara ulaşacaktır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.