Özgür Bilgi Kanalı

Takas bank tarafından gerçekleştirilen dijital altın projesi hayata geçirildi. Biga Dijital Altın adlı para biriminin kendi değeri bulunmuyor. Tamamen gram altın endeskli çalışıyor. Tüm detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Projenin temel amacı, fiziki karşılığı bloke altına alınmış ve standartları belirli olan kaydi altının blokzincir teknolojisi kullanılarak transfer işlemlerinin yapılabileceği bir altyapı oluşturmaktır. Mevcut çözümler incelendiğinde, blokzincir teknolojisiyle üretilmiş birçok dijital değerin arkasında fiziksel bir dayanak varlık bulunmadığı görülmektedir. Bu dijital varlıkların gerçek bir değere dayanmamasından ötürü henüz regüle edilmemiş piyasalardaki değerlerinde yüksek volatilite gözlemlenmektedir. Blokzincir tabanlı çözümlerde her bir dijital değer için önceden tanımlı bir fiziksel dayanağın var olması halinde, kendine ait ayrıca bir değeri olmayan kaydi bir varlığın transferi sağlanmış olacaktır. Bu transfer işlemleri blokzincir üzerindeki tüm doğrulayıcı paydaşlar tarafından doğrulanmalı, ancak transfer içerikleri sadece düzenleyici bir otorite tarafından izlenebilmelidir. Bu amaçla konusunda dünyada bir ilk olan Altın Transfer Sistemi’yle entegre çalışan, blokzincir teknolojisi ile geliştirilmiş, tam gizliliğin ve denetlenebilirliğin sağlandığı ilk dijital varlığın ismi BiGA’dır.Proje Raporulinkinden proje ile ilgili detaylı bilgilere ulaşılabilir.

7/24 Transfer

Katılımcı bankalar tarafından onaylanan anlık transfer

Dijital Altın Ağı

Oluşturulabilecek blokzincir ağı ile sınırlardan bağımsız

İşlem Mahremiyeti

Tasarlanan kriptografik altyapı ile tam mahremiyet

İzlenebilirlik

İşlemlerin taraflar dışında otorite tarafından da izlenebilmesi

Fiziki Karşılık

1 BiGA eşittir 1 gram altın

Veriye Erişim

Merkez bağımsız veriye kısıtsız erişim imkanı

BiGA projesi nedir ?

Marka adı BiGA olan ve “Bir Gram Altın” ifadesinin kısaltması olan BiGA, fiziki karşılığı mislen saklamaya alınmış standartları belirli olan kaydi altının taraflar arasında doğru, kontrollü ve mahremiyet odaklı bir şekilde transfer edilebilmesini sağlayan blokzincir tabanlı bir altyapı projesidir.

BiGA yeni nesil bir para birimi midir?

BiGA kendi değeri olmayan, tamamen altının değerine endeksli bir transfer altyapısıdır. BiGA kullanılarak geliştirilecek ödeme sistemleri altyapıları BiGA’ da tanımlanacak değerin (altın, gümüş, para birimleri) gerçek değerlerini temsil etmeye devam edecektir.

Bireysel kullanıcılar BiGA’ yı nereden alacaklar?

BİGA henüz son kullanıcıların kullanımına açılmamıştır. Ancak projenin ilerleyen fazlarında öncelikli olarak bankalar veya aracı kurumlar üzerinden hesap açılması yöntemiyle BiGA alım-satım-transfer işlemlerinin yapılması planlanmaktadır.

BiGA için bir cüzdan yapısı var mıdır?

İlk faz için, son kullanıcılar bir aracı kurum üzerinden BiGA alım satım işlemlerini gerçekleştirebileceklerinden cüzdan arayüzü ilgili kurum tarafından son kullanıcıya sağlanacaktır. İleriki dönemlerde bireysel kullanıcıların kendi hesaplarını yönettikleri mobil/web cüzdan uygulamalarının geliştirilmesi planlanmaktadır.

BiGA bir cryptocurrency midir?

Bu sorunun cevabı cryptocurrency dediğimiz şeyin henüz tam ve kesin bir tanımının olmaması sebebiyle farklılık göstermektedir. BiGA, altyapısında blokzincir teknolojisinden güç alan, yoğun kriptografik algoritmaların kullanılması ile işlemlerin güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesini ve onaylanmasını sağlayan, çalışması için tek bir merkeze ihtiyaç duymayan yapısı ile mevcut cryptocurrency lere benzeyen, fiziksel dayanağı olması ve denetlenebilir olması bakımından bu yapılardan ayrılan bir dijital varlık platformudur.

BiGA’ yı ödeme aracı olarak alışverişlerde kullanabilir miyiz?

Mevcut geliştirilen ürün teknik olarak bir blokzincir altyapısıdır. Bu sistem ileriki fazlarda ödeme sistemleri için kullanılabileceği gibi farklı değerlerin transfer işlemleri için de kullanılabilir.

BiGA yeni bir blokzincir framework müdür?

BiGA mevcut frameworkler kullanılarak geliştirilen ve kurumsal transferlemelerde ihtiyaç duyulan mahremiyet ve regülasyonlara uyum sorunlarına çözüm üreten bir altyapıdır.

BiGA sahibi olmak istiyorum, ne yapmalıyım?

Henüz yaygınlaştırılma süreci planlama aşamasındadır. Devreye alındığında BiGA’ ların hangi banka ve aracı kurumlardan alınıp satılabileceği duyurulacaktır.

BiGA’ nın teknik detaylarına nasıl ulaşabilirim?

BiGA proje raporu bu konuda kamuoyunun ihtiyacı olan bilgileri içermektedir. Anasayfa üzerindekiProje Raporulinkinden ilgili rapora ulaşabilirsiniz.

BiGA sadece altın transferi için mi çalışıyor?

BiGA, yapısı itibariyle bir altyapı platformu olarak tasarlandığı için tanımlanacak farklı değerli varlıklar için de çalışabilir. Ancak Altın Transfer Sistemi ile olan entegrasyonu nedeniyle halihazırda sadece altın için çalışmaktadır.

BiGA’ yı bilinen diğer blokzincir çözümlerinden ayıran nedir?

BiGA projesi, fiziksel bir dayanağın olduğu, işlemi yapan taraflar haricinde işlem detayının diğerleri tarafından görülememesi ile mahremiyetin sağlandığı ve aynı zamanda da bu işlemlerin otorite tarafından gerektiğinde denetlenebildiği bir platform olması açısından diğer çözümlerden farklılaşmaktadır.

BiGA’nın kendi değeri var mı?

BiGA’ nın kendi değeri yoktur. Tamamen altına endeksli olarak değerini korur.

BiGA Dijital Altın-Dijital Varlık Transfer Platformu


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.