Bir Düğmeye Basarak Deniz Suyundan İçme Suyuna Dönüştürün


Araştırmacılar, filtrelere veya yüksek basınçlı pompalara ihtiyaç duymadan berrak, temiz içme suyu üreten portatif bir tuzdan arındırma ünitesi inşa ediyor.

MIT araştırmacıları, içme suyu üretmek için partikülleri ve tuzları kaldırabilen, 10 kilogramdan daha hafif, taşınabilir bir tuzdan arındırma ünitesi geliştirdi.

 

Bir cep telefonu şarj cihazından daha az güç gerektiren bavul boyutundaki cihaz, aynı zamanda, yaklaşık 50 $ karşılığında çevrimiçi olarak satın alınabilen küçük, taşınabilir bir güneş paneli tarafından da çalıştırılabilir. Dünya Sağlık Örgütü kalite standartlarını aşan içme suyunu otomatik olarak üretiyor. Teknoloji, tek bir düğmeye basarak çalışan kullanıcı dostu bir cihazda paketlenmiştir.

 

Suyun filtrelerden geçmesini gerektiren diğer portatif tuzdan arındırma ünitelerinin aksine, bu cihaz içme suyundan partikülleri çıkarmak için elektrik gücü kullanıyor. Yedek filtre ihtiyacını ortadan kaldırarark, uzun vadeli bakım gereksinimlerini büyük ölçüde azaltıyor.

Bu, birimin, küçük adalardaki topluluklar veya denizcilik kargo gemilerinde bulunan topluluklar gibi uzak ve ciddi şekilde kaynak sınırlı alanlarda konuşlandırılmasını sağlayabilir. Ayrıca, doğal afetlerden kaçan mültecilere veya uzun süreli askeri operasyonlar yürüten askerlere yardım etmek için de kullanılabilir.

 

“Bu gerçekten benim ve grubumun çıktığı 10 yıllık bir yolculuğun doruk noktası. Bireysel tuzdan arındırma süreçlerinin arkasındaki fizik üzerinde yıllarca çalıştık, ancak tüm bu ilerlemeleri bir kutuya sığdırmak, bir sistem kurmak ve bunu okyanusta göstermek benim için gerçekten anlamlı ve ödüllendirici bir deneyimdi” diyor kıdemli yazar Jongyoon Han, elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimi ve biyolojik mühendislik profesörü ve Elektronik Araştırma Laboratuvarı (RLE) üyesidir.

 

Makalede Han’a katılmak, RLE’de bir araştırma bilimcisi olan ilk yazar Junghyo Yoon; Hyukjin J. Kwon, eski bir doktora sonrası; Northeastern Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmacı olan SungKu Kang; ve ABD Ordusu Savaş Yeteneklerini Geliştirme Komutanlığı’ndan (DEVCOM) Eric Brack. Araştırma, Çevre Bilimi ve Teknolojisi’nde çevrimiçi olarak yayınlandı .

ICP

Kaynak: https://news.mit.edu/2022/portable-desalination-drinking-water-0428


yemlihatoker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.