Özgür Bilgi Kanalı

Linux’un her türden kullanıcıların ilgisini çekebilecek ve onlar için kullanışlı olacak farklı versiyonları mevcuttur. Yeni kullanıcılardan deneyimli kullanıcılara kadar, Linux’un kasasında ihtiyaçlarınızla örtüşecek bir tat bulabiliyorsunuz. Linux’un bu versiyonlarına “dağıtım” adı verilmekte. Linux’un neredeyse tüm dağıtımlarını ücretsiz şekilde indirmek mümkündür. Bu dağıtımları bir USB veya DVD diske koyarak bilgisayarınıza yüklemeniz mümkündür (veya diğer türde cihazlara).

En popüler Linux dağıtımlarından bazıları Ubuntu, Linux Mint, Arch Linux, Deepin, Fedora, Debian, openSUSE’dir.

Her bir dağıtımın birbirine göre farklı bir avantajı vardır. Bazıları oldukça modern ara yüzleri nedeniyle tercih edilirken (Ubuntu Unity gibi), diğerleri daha geleneksel masaüstü ortamlarına da sahip olabilmektedir (openSUSE KDE gibi). Tercih edebileceğiniz dağıtımı seçmek için en iyi 100 dağıtım listelerine göz gezdirebilirsiniz.

Ayrıca server açısından da sıkça tercih edilen dağıtımlar bulunmakta. Bunlara örnek olarak Red Hat Enterprise, Ubuntu Server, CentOS, SUSE Enterprise örnek gösterilebilir.

Yukarıda bahsettiğimiz server dağıtımlarından bazıları ücretsiz olarak temin edilebilirken bazıları ise belirli bir ücret karşılığında alınabilmektedir. Ücretli olanlar beraberinde destek alma imkanını da getiriyorlar diyebiliriz.

Hangi Dağıtımı Seçmeliyim?

Hangi Linux dağıtımını seçeceğiniz aşağıdaki basit üç soruda yatmakta. Bu sorulara vereceğiniz cevaba göre seçeceğiniz dağıtımın hangisi olması gerektiği de netleşecektir:

Ne seviyede bir bilgisayar kullanıcısısınız?

Modern bir masaüstü görünümümü yoksa standart bir görünüm mü tercih edersiniz?
Server mı yoksa masaüstü mü?

Eğer bilgisayar kullanma becerileriniz göreli olarak basitse, yeni kullanan kişilerin tercih ettiği türden bir dağıtım seçmenizde fayda vardır. Bunlara örnek olarak Linux Mint, Ubuntu veya Deepin gösterilebilir. Eğer yeteneklerinizin bunun daha ötesindeyse bu durumda Debian veya Fedora tercihi daha doğru bir seçim olabilir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.