Biyomedikal bilim nedir? Biyomedikal bilimi okumak


Biyomedikal bilim nedir
Biyomedikal bilim, modern bilimin en geniş alanlarından biridir ve kritik hastaların kan gereksinimlerinin belirlenmesinden bulaşıcı hastalık salgınlarının belirlenmesine ve kanserdeki biyobelirteçlerin izlenmesine kadar modern tıbbın çoğunun temelini oluşturur.

Biyomedikal bilim personeli çoğunlukla sağlık laboratuvarlarında hastalıkları teşhis etmek ve hastalardan alınan sıvı ve doku örneklerini analiz ederek tedavinin etkinliğini değerlendirmek için çalışır. Modern tıbbın “makine odasını” oluştururlar – NHS’deki teşhislerin %70’i laboratuvar hizmetleri tarafından sağlanan patoloji sonuçlarına dayanır.

Birleşik Krallık’ta her yıl 150 milyondan fazla numuneyle ilgilenen herkes, yaşamının bir noktasında bir biyomedikal bilim adamının hizmetlerinden yararlanacaktır. Daha önce bir doktor veya hemşire tarafından idrar, kan, doku veya başka bir numune aldıysanız, muhtemelen bir biyomedikal bilim adamı tarafından teşhis edilmiş olacaktır.

Sağlığın kalbinde

Biyomedikal bilim adamları, sağlık hizmetlerinde çok disiplinli ekiplerin merkezinde yer alır. Diğer profesyonellere hayati bilimsel bilgiler sağlayarak, bilinçli klinik kararlar almalarına, kritik zamanlarda kan stoklarının yeterli olmasını sağlamalarına, kanları hastalarla eşleştirmelerine, hastaların durumunu izlemek için kimyasalları ölçmelerine, tümör örneklerine bakarak hastalığı araştırmalarına ve mikroorganizmaları tanımlamalarına olanak tanırlar. enfeksiyonla mücadelede.

Kayıt yoluyla halkı korumak 

Halkı korumak için ‘Biyomedikal Bilim İnsanı’ terimi yasal olarak korunan bir unvandır. Bu unvanı kullanan herkesin Sağlık ve Bakım Meslekleri Konseyi (HCPC) standartlarını karşılaması ve HCPC’ye kayıtlı olması gerekir.

Biyomedikal bilimde bilgiyi ilerletmek ve standartları belirlemek

30 farklı ülkede 20.000’den fazla üyesi bulunan Biyomedikal Bilimler Enstitüsü, biyomedikal bilim alanında bilim adamları, destek personeli ve öğrenciler için önde gelen profesyonel kuruluştur. 100 yılı aşkın bir süredir kendimizi sağlık hizmetlerinin tüm yönlerinde biyomedikal biliminde mükemmelliğin tanıtımına, geliştirilmesine ve sunulmasına ve hastalara ve halka en yüksek standartlarda hizmet sağlamaya adadık.

Üyeleri biyomedikal bilim uygulamalarında destekleyerek, eğitim, öğretim, değerlendirmeler, sınavlar ve sürekli mesleki gelişim yoluyla meslek için kalite standartları belirliyoruz. Yayınlarımız ve eğitim etkinliklerimiz, üyelerin en son bilimsel gelişmeler ve haberlerden haberdar olmalarını sağlar. Halkla ilişkiler ve pazarlama kampanyaları aracılığıyla, biyomedikal biliminin sağlık hizmetlerindeki hayati rolü konusunda farkındalığı artırıyor ve meslekte kariyer fırsatlarını destekliyoruz.

Kaynak: https://www.ibms.org/do-you-know-what-happens-to-your-sample/what-is-biomedical-science/

Biyomedikal bilimi okumak

Bir biyomedikal bilim derecesinden ne beklenebilir?

Bir biyomedikal bilim derecesi, 3 yıllık eğitim gerektirir. Bazı üniversiteler, bir yerleştirme yılının (2. Yıl ile son yılınız arasında iniş) endüstride, akademide çalışma veya yabancı dil becerilerinizi geliştirme fırsatları sunduğu 4 yıllık bir derece sunmaktadır.

Bazı enstitüler, üç yıllık eğitim süresi boyunca bir yerleştirmeyi tamamlama ve aynı zamanda Biyomedikal Bilimler Enstitüsü (IBMS) portföyünüzü tamamlama fırsatı sunar (biyomedikal bilim insanı olmak istiyorsanız, bu konuda daha sonra konuşacağız). Bu derecenin pratik doğası göz önüne alındığında, sadece uzaktan eğitim ile tamamlamak mümkün değildir.

Kursların çoğu, kendi kendine çalışma ve ödevlerin tamamlanması için beklenen ek süre ile haftada yaklaşık 15 saat (dersler, öğreticiler ve laboratuvar uygulamaları) için programlanmıştır. Genel olarak, öğrencilerin dönem boyunca haftada yaklaşık 40-45 saat ders çalışarak geçirmeleri beklenir.

Öğrencilerin dönem dışında da çalışacakları beklentisi var (panik yapmayın, tatillerde bu daha çok haftada 20 saat gibi). Çalışma biçimi, e-Öğrenim, podcast’ler ve tartışma gruplarının yanı sıra geleneksel dersler, kütüphanede okuma, ödevler (denemeler ve tezler gibi) ve laboratuvar uygulamalarını içerecektir.

Eğlenmek için de çok zaman var; ‘çok çalış sıkı oyna’ yaşamak için iyi bir mantradır!

Biyomedikal bilim derecesinde hangi konu alanları kapsanmaktadır?

Biyomedikal bilim adamları

Bir biyomedikal bilim derecesinin en çekici yanlarından biri, kapsanan çok çeşitli konulardır; bu aynı zamanda hatırlanması gereken çok fazla içerik olduğu anlamına gelir!

Kurs modülleri enstitüler arasında farklılık gösterir; dahil edilebilecek modül örnekleri şunlardır:

 • genetik
 • biyokimya
 • hücre Biyolojisi
 • viroloji
 • mikrobiyoloji
 • immünoloji
 • endokrinoloji
 • Biyomedikal mühendisliği
 • fizyoloji
 • anatomi
 • farmakoloji
 • patofizyoloji
 • moleküler Biyoloji
 • nörobiyoloji
 • zooloji
 • biyoinformatik
 • bilim tarihi ve felsefesi
 • modern dünyada bilim

Ayrıca deneysel tasarım, veri işleme ve hücre kültürü, DNA dizileme, diseksiyon ve immünofloresan mikroskopi görüntüleme gibi laboratuvar becerileri konusunda eğitim alacaksınız. Bazı üniversiteler, bilimsel yazma, bilimsel literatürü gözden geçirme ve yayınlanmış kaynaklara başvurma konularında eğitim içerir.

Ayrıca matematiğin biyomedikal bilimde neden önemli bir konu olduğunu da öğreneceksiniz. Örneğin, bir ilacın vücut tarafından metabolize edilmesinin ne kadar süreceğini hesaplamak.

Matematik, araştırmacılar tarafından, örneklem boyutunun istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar üretecek kadar büyük olmasını sağlamak için klinik deneyler tasarlarken kullanılır ve belirli sonuçların olasılığını tahmin etmek için matematiksel modeller kullanılır.

Ayrıca, verilerin normal dağılımını, korelasyonu, regresyonu, Ki-kare dağılımını ve ANOVA’yı anlama gibi sonuçların analizini ve yorumlanmasını sağlamak için iyi bir istatistik anlayışına sahip olmanız gerekecektir.

Yurtdışında Biyomedikal bilimini nerede okumalıyım?

İş piyasasında şansınızı artırmak istiyorsanız, saygın bir enstitüde okumak isteyeceksiniz. QS Dünya Üniversite Sıralaması 2018’e göre, Birleşik Krallık’ta biyomedikal bilimi okumak için en iyi on üniversite şunlardır:

 1. Cambridge Üniversitesi
 2. Oxford Üniversitesi
 3. Üniversite Koleji Londra
 4. Imperial College Londra
 5. Edinburgh Üniversitesi
 6. King’s College Londra
 7. Manchester Üniversitesi
 8. Birmingham Üniversitesi
 9. Bristol Üniversitesi
 10. Glasgow Üniversitesi

Her kursun içerik ve format açısından neler sunabileceğini ve ayrıca her şehrin kendine özgü cazibe merkezlerini araştırmak iyi bir fikirdir. Gereken çalışmanın yoğun doğası göz önüne alındığında, 3-4 yıl yaşamaktan mutlu olacağınız bir yer seçmek önemlidir.

Mezun olduktan sonra iş imkanları

Bir biyomedikal bilim derecesi ile ilgili harika olan şey, inanılmaz derecede ilginç olması ve size çok çeşitli konularda güçlü bir bilgi temeli sunarak iş beklentilerinizi önemli ölçüde genişletmesidir.

Biyomedikal bilim derecesi ile ne yapabilirim?

Örnekler

Derecenizin sonunda, muhtemelen hangi alanla ilgilendiğiniz konusunda bir fikriniz olacak. Mikrobiyoloji veya nutrigenomik gibi bir ilgi alanına veya AIDS veya kanser gibi belirli bir hastalığa dayalı bir kariyer seçebilirsiniz.

Biyomedikal bilim derecesine sahip kişiler yüksek oranda istihdam edilebilir; kazanılan deneyimle istihdam edilebilirlik artar. İş beklentileri umut vericidir ve çok çeşitli fırsatlar mevcuttur.

Ana seçenekler arasında sertifikalı bir biyomedikal bilim adamı, sağlık bilimcisi, laboratuvar teknisyeni olmak veya Master of Science (MSc), Master of Research (MRes) veya Doctor of Philosophy (PhD) için eğitim alarak eğitiminize devam etmek yer alır.

Bazı biyomedikal bilimi öğrencileri tıp alanında kariyer yapmak istediklerine karar verirler ve diğerleri bilim gazeteciliği veya tıbbi iletişim alanlarında çalışarak bilimsel yazma becerilerinden yararlanırlar. Diğerleri sonunda klinik deneyler yapıyor veya kendi biyoteknoloji şirketlerini kuruyor.

Bilimin kendilerine göre olmadığını anlayanlar için lisansüstü eğitim programları, dereceniz sırasında edinilen birçok beceri aktarılabilir olduğundan (popüler bilim dışı seçenekler arasında muhasebe ve öğretmenlik yer alır) alternatif bir kariyer için bir cankurtaran halatı olabilir. Çoğu biyomedikal bilim kariyer olasılığı, daha fazla kariyer gelişimi için iyi fırsatlar içeren istikrarlı ve ödüllendirici meslekler sunar.

Biyomedikal bilim derecenizden sonra doktora eğitimi almak

Doktora, belirli bir konudaki mevcut bilgilere önemli bir katkı sağlayan ve araştırmalarında bir tez yazıp savunan öğrencilere verilen 3 yıllık bir yüksek lisans doktora derecesidir; herkesin ulaşabileceği en yüksek akademik derecedir.

Doktora için çalışmak, kendi araştırmanızı yürüteceğiniz, bulgularınızı ulusal ve uluslararası kongrelerde sunacağınız, hakemli dergilerde makaleler yayınlayacağınız, sonunda kendi doktora öğrencilerinize sahip olacağınız ve hatta bir öğretim görevlisi veya öğretim görevlisi olacağınız akademik bir araştırma kariyerine yol açma eğilimindedir. Profesör bir gün.

Belirli bir terapötik alana ilgi geliştirmiş olan öğrenciler için doktora, kendi deneylerinizi tasarlamak ve bu alanda sizin ve başkalarının bilgilerini ilerletmek için ödüllendirici fırsatlar sağlayabilir.

Çok çeşitli konu alanları hakkında bilgi edinmekten zevk alan öğrenciler için, araştırmanın küçük bir yönüne odaklanmak o kadar da çekici olmayabilir!

Biyomedikal bilim adamı nedir?

biyomedikal bilim adamı

“Biyomedikal Bilim İnsanı” kanunla korunan bir unvandır; bu unvanı kullanan herkesin yasal olarak resmi sağlık profesyoneli düzenleyicileri olan Health & Care Professions Council’e (HCPC) kayıtlı olması gerekir. Biyomedikal bilim adamları bir laboratuvarda çalışır ve sağlık uzmanlarının hastalıkları teşhis etmesine, izlemesine ve yönetmesine yardımcı olmak için yüksek teknoloji ürünü otomatik ekipman ve bilgisayar analizi kullanarak hasta numuneleri (doku numuneleri/vücut sıvıları) üzerinde bilimsel testler yürütür.

Biyomedikal bilim adamları, doktorlar, diğer sağlık bilim adamları ve hemşireler gibi diğer sağlık uzmanlarıyla birlikte çok disiplinli bir ekibin parçası olarak çalışma eğilimindedir.

Biyomedikal bilim adamları üç alandan birinde uzmanlaşma eğilimindedir:

 • enfeksiyon bilimleri (bulaşıcı hastalığa neden olan virüsleri, bakterileri, mantarları ve parazitleri belirleme)
 • kan bilimleri (örneğin, lösemi, hemofili ve anemi gibi kan kaynaklı hastalıkların teşhisi veya araştırılması)
 • veya hücresel bilimler (anormallikleri belirlemek için doku hücrelerini analiz etme).

Sorumluluklar, kan örneklerini analiz etmek ve organ fonksiyonunu izlemekten tedavi programlarının etkinliğini değerlendirmeye kadar değişebilir. Rolün merkezinde, üretilen sonuçların doğruluğunu optimize etmek için oluşturulmuş katı kalite kontrol prosedürlerine bağlı kalmak yer alır.

Klinisyenlerin bunları analiz edebilmesi ve hastalara tanı koyabilmesi için verilerin de oluşturulması ve raporlarda dikkatlice belgelenmesi gerekecektir. Farklı hastaneler arasında hareket etme imkanı olmasına rağmen, birçok biyomedikal bilim insanı aynı hastanedeki pozisyonlarında uzun süre kalır.

Bazı uzmanlık alanlarındaki iş beklentileri sınırlı kalsa da, deneyimli biyomedikal bilim adamları talep görmeye devam ediyor. Eğitim ve öğretim veya ürün geliştirme ile ilgilenenler için daha fazla kariyer fırsatı mevcut olma eğilimindedir. Standart çalışma haftasının yanı sıra akşam veya hafta sonu vardiyaları da beklenebilir.

Nasıl biyomedikal bilim insanı olurum?

Biyomedikal Bilimde onur derecesine sahip bir Bilim Lisans Derecesine veya Biyomedikal Bilimler Enstitüsü (IBMS) tarafından akredite edilmiş bir BSc (Hons) derecesine, örneğin Kan bilimi gibi bir uzmanlık alanına sahip Sağlık Bilimlerine ihtiyacınız olacak. Bir Biyomedikal Bilim derecesine sahip olduğunuzda ve bir IBMS Yeterlilik Sertifikasını tamamladıktan sonra, Sağlık ve Bakım Meslekleri Konseyi’ne sertifikalı bir Biyomedikal Bilim İnsanı olarak kayıt olabilirsiniz.

Bir IBMS Yetkinlik Sertifikası, akademik niteliklerin bir kombinasyonu ve IBMS onaylı bir laboratuvarda bir IBMS Kayıt Eğitim Portföyünün tamamlanması için verilir. Bu sertifikalı rota, ‘uygulamaya uygun’ olmanızı ve gerekli yeterlilik seviyesini karşılamanızı sağlar.

Örneğin, geçerli sağlık ve güvenlik yönergeleri, çalışan laboratuvar ekipmanı ve bilgisayarları, risk değerlendirmeleri ve kalite kontrolü hakkında yeterli bilgi. Histopatoloji (hastalık belirtilerini araştırmak için mikroskobik inceleme için biyopsi dokusunun işlenmesi) veya flebotomi (hastalardan kan örnekleri alınması) gibi belirli bir laboratuvar becerisinde uzmanlaşabilirsiniz.

Biyomedikal bilim insanı olarak kariyer, uzun süre konsantre olma yeteneği, disiplin, detaylara dikkat, doğruluk, aritmetik, inisiyatif, dikkatli planlama, analitik düşünme, sabır ve güçlü sözlü ve yazılı iletişim becerileri gibi diğer temel nitelikleri gerektirir.

Diğer önemli nitelikler arasında profesyonel bir tutum, güçlü iş ahlakı ve hastaların refahına bağlılık yer alır. Problem çözme becerilerini baskı altında uygulama yeteneği, arzu edilen başka bir beceridir. Ara sıra işler ters gittiğinde (santrifüjü açmayı unuttunuz, her tarafınıza boya döktünüz…) espri anlayışına sahip olmanın zararı yok.

Tam teşekküllü bir biyomedikal bilim insanı olduğunuzda, eğitiminize ve gelişiminize devam edebilirsiniz; örneğin, niteliklerinizi tamamlamanıza, Sürekli Mesleki Gelişim (deneyiminizin ve eğitiminizin resmi bir kaydı) üstlenmenize ve hatta bir lisansüstü nitelik için çalışmanıza (Uzmanlık, Yüksek Uzmanlık ve İleri Uzmanlık Diplomaları veya MSc).

Maaş beklentileri

Biyomedikal bilim derecesi olanlar için maaş beklentileri cesaret vericidir.

Biyomedikal bilim insanı maaşları

NHS için çalışan biyomedikal bilim adamlarının giriş seviyesi maaşları Band 5’ten başlar ve 37,5 saatlik bir hafta için 22.000 £ ile 28.000 £ arasında değişir. Daha fazla deneyim ve uzmanlık bilgisi kazanıldıkça, rol ve sorumluluk düzeyine bağlı olarak 9. Grup maaşına ilerleme fırsatları vardır. Örneğin, kıdemli biyomedikal bilim adamları yaklaşık 35.000 £ kazanabilir ve uzman danışmanlar 48.000 £ ‘a kadar ve üzerinde kazanabilir.

Özel sektördeki (özel hastaneler/ilaç endüstrisi/bağımsız biyoteknoloji şirketi) maaşlar, emekli maaşları, özel sağlık hizmetleri ve yıllık izin ödeneği ile ilgili olarak daha cazip bir yardım paketi ile NHS¬’deki maaşlardan daha yüksek olma eğilimindedir.

Biyomedikal bilim artı doktora maaşları

Doktora sahibi olanlar, deneyime ve yönetsel sorumluluklara bağlı olarak daha büyük bir kazanç potansiyeline sahip olma eğilimindedir (ancak her zaman değil, bu nedenle, bu, takip etmek istediğiniz bir yol değilse cesaretiniz kırılmasın). Araştırmacılar, öğretim görevlileri ve kıdemli öğretim görevlileri için ortalama ücret sırasıyla 30.000 £, 45.000 £ ve 66.000 £ civarındadır. Bir bilim profesörünün ortalama maaşı 76.000 £.


yemlihatoker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.