Özgür Bilgi Kanalı

Blockchain

Blockchain, özünde paylaşılan bir veri tabanıdır. İçinde depolanan veri veya bilgiler, “yalanılmaz”, “tam iz”, “izlenebilir”, “açık ve şeffaf” ve “toplu bakım” özelliklerine sahiptir.
Blok zinciri ağının açıklık derecesine göre, genel olarak üç kategoriye ayrılabilir: genel zincirler, konsorsiyum zincirleri ve özel zincirler.

Genel zincir, dünyadaki herhangi bir bireyin veya grubun işlem gönderebileceği ve işlemin blok zinciri tarafından etkin bir şekilde onaylanabileceği ve herkesin fikir birliği sürecine katılabileceği anlamına gelir. Genel zincir, en eski blok zinciri ve en yaygın kullanılan blok zinciridir. Bitcoin en temsili kamu zinciridir.

Konsorsiyum zinciri, belirli bir grup içinde muhasebeci olarak önceden seçilmiş birden çok düğümün atanmasını ifade eder, her bloğun oluşturulması önceden seçilmiş tüm düğümler tarafından ortaklaşa belirlenir (önceden seçilen düğümler fikir birliği sürecine katılır) ve diğer erişim düğümleri işleme katılabilir, ancak defter tutma sürecini sorun (esas olarak vesayet defteri tutma, sadece dağıtılmış defter tutma olur, kaç tane önceden seçilmiş düğüm, her bloğun muhasebecisinin ana risk noktası haline gelmesi için nasıl belirleneceği) blok zinciri), herkes yapabilir Blok zincirinin açık API’si kısıtlı sorgulama için kullanılır. Şu anda, bankalar ve diğer finansal kurumlar arasındaki blok zincirlerinin çoğu ittifak zincirleri şeklindedir.

Özel zincir şu anlama gelir: muhasebe için yalnızca bir şirket veya birey olabilen ve blok zincirine özel yazma erişimi olan blok zincirinin genel muhasebe teknolojisini kullanın Bu zincir ve diğer dağıtılmış depolama çözümleri çok büyük değil Fark mevcut özel zincir uygulama ürünlerinin hala araştırılıyor olmasıdır.

Sorumluluk Reddi: Dijital varlık işlemleri önemli riskler içerir. Bu bilgiler yatırım kararı almak için bir temel olarak kullanılmamalı veya yatırım işlemlerine girişme önerisi olarak yorumlanmamalıdır. Lütfen ilgili riskleri tam olarak anladığınızdan ve dikkatli bir şekilde yatırım yaptığınızdan emin olun.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.