Özgür Bilgi Kanalı

İnternet ve bilgisayarla bir şekilde içli dışlı olan herkesin az da olsa yabancı dil bilgisine ve bir sözlüğe ihtiyacı oluyor. Pardus bu noktada da bizlere güzel sözlük uygulamaları sunuyor. 2009 katkı deposundan indirebileceğiniz, yaklaşık olarak 3,8 megabayt boyutunda olan Boncuk, hem küçük boyutlu hem de kolay kullanımı açısından son derece yararlı bir sözlük uygulaması.

Boncuk, katkı deposundan edinip kurduğunuz zaman, “Programlar >Yardımcı Programlar” menüsü altına, şirin mavi tonlara sahip bir boncuk simgesiyle birlikte yerleşiyor. Programı çalıştırdığınız zaman, şirin simgesi ile birlikte hemen sistem saatinin olduğu bölgeye yerleşiyor ve ne zaman ihtiyaç duysanız yardımınıza koşmak için orada bekliyor.

Boncuk programı son derece basit. “Aranacak Sözcük” bölümüne yazdığınız kelimeyi hem “İngilizce-Türkçe” hem de “Türkçe-İngilizce” yönünde arayarak sonuçları size çıkarıyor. Böylece arama yaparken yön seçmemeniz ayrı bir kolaylık sağlamış oluyor.


Boncuk
, “Geçmiş” özelliği ile daha önce aradığınız kelimeleri hafızasında tutabiliyor. Arama yapmak için kelime yazmaya başladığınız zaman otomatik tamamlama mantığı ile hafızadaki kelimeleri açılır kutu olarak karşımıza çıkartıyor.

Geçmiş sınırı 100 kelime olarak ayarlanmış halde geliyor. Fakat “Dosya->Boncuk Programını Yapılandır…” yolunu izleyerek bu ayarı değiştirebilirsiniz.

Ayrıca Boncuk çevrim içi, çevrim dışı ya da önce çevrim dışı daha sonra çevrim içi olarak arama yapabilir. Bu yöntemi yine “Dosya->Boncuk Programını Yapılandır…” yolunu izleyerek açtığımız yapılandırma menüsü ile ayarlayabiliyoruz. Çevrim içi arama yönteminde bu veritabanı kullanılıyor.

Kısaca Boncuk, işlevselliği ön planda olan, son derece hızlı ve kullanışlı bir sözlük uygulaması. PyQt ile yazılan Boncuk sistem kaynaklarını son derece verimli kullanıyor. Sistem çekmecesine de yerleşen Boncuk’u komut satırı aracılıyla da kullanabilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.