Özgür Bilgi Kanalı

Borsa istanbul

Belli kurallar çerçevesinde talep edilen mallar için oluşturulmuş olan piyasaya borsa adı verilmektedir. Bu piyasada değerli evraklarla dövizler; belli mal ya da türev hesaplamalar sonucunda alınıp satılabilir maddeler olmaktadır. Arz-talep doğrultusunda gerçekleşen işlemler sonucunda piyasa koşullar belirlenir ve resmi olarak fiyatlar belirlenir. Hisse senedi, bono ya da tahvil menkul kıymetler borsası içerisinde yer alırken; döviz alım-satımı için döviz borsası, mal alım-satımı için ise; emtia borsası bulunmaktadır. Yatırımcılar bu alanlarda borsaya katılabilir; yatırımlarını bu alanlarda yapabilmektedirler. Boğa ve ayı eğilimi olmak üzere borsada 2 farklı eğilim bulunmaktadır ve düşüşte iken ayı eğilimi, yükselişte iken boğa eğilimi ortaya çıkmaktadır. Farklı türlerin yer aldığı borsada; mal borsası, ürün borsası ve özel borsa kendisine yer bulmaktadır.

  • Ticari mal borsası; hammadde, tarım ürünleri ya da gıda malzemeleri gibi malların işlem bulduğu borsa olmaktadır. Geri ödenebilir özelliği olan bu mallar; ticari mal borsasını oluşturmaktadır ve bu borsa türünde sanayi ürünleri yer almamaktadır. Tarihin en eski borsası olan ticari mal borsası; takas yöntemiyle malların değiş-tokuş yapılmakta olduğu pazar yerlerinde ya da ticaret pazarlarında kendisini göstermektedir. Ticari mal borsasında fiyatlar sadece arz-talep yoluyla değil; spekülasyon yoluyla da değişebilmektedir.
  • Paslanmayan değerli maden ya da kahve gibi belli ürünlerin ticaretinde ise; uzman ürün borsası karşımıza çıkmaktadır.
  • Bunun yanı sıra özel borsa da yine; yatırım yapılabilen borsa türleri içerisinde yer almaktadır.

Ticarete konu olan her türlü malın alım-satım işleminin yapıldığı alan olan borsada alıcılarla satıcılar bir araya gelmezler. Yani malı satacak olan kişi, alacak kişiyi göremez; aynı şekilde alıcı da satıcıyı göremez. İşlemler aracı kurumlar tarafından gerçekleştirilir. Aracı kurumlara broker adı verilmektedir. Sizin yerinize borsa işlemlerinizi alım-satım işlemlerini aracı kurumlar yapmaktadır. Tabi siz yine aracı kuruma bilgi verirsiniz, sizin vereceğiniz bilgiler doğrultusunda işlemler gerçekleştirilir. Borsada kar elde edilebilmesi için takip önem arz etmektedir. Zira bir malı ucuz fiyata alıp yüksek fiyata satmak; yani her alanda olduğu gibi bu alanda da fırsat kollamak önem arz eden bir durum olmaktadır. Özellikle iktisadi olarak yeterli bilgi birikimi bulunan kişiler; borsada ciddi kar elde edebilirler. Bu esnada arz-talep dengesini doğru bir şekilde analiz etmek önemli olmaktadır. Çeşitli spekülasyon ya da manipülasyonda da dikkatli olmak gerekmektedir.

  • Borsada başarılı olmak için gerekli olan belli başlı konular şu şekildedir:
  • Yeterli borsa bilgisine sahip olmak gerekmektedir.
  • Öncelikle kendi yatırım stratejinizi belirlemeniz, geliştirmeniz gerekmektedir.
  • Piyasayı iyi bir şekilde takip etmeniz gerekmektedir.
  • Analizleri doğru bir şekilde yapmanız gerekmektedir.
  • Tüyo konusunda sağlam bir kaynağınızın olması gerekmektedir.
  • Borsada hemen moralinizi bozmamalı, işler kötü giderken de psikolojik olarak bu duruma hazır olmanız gerekli olmaktadır.

BORSA İSTANBUL’DA BORSA YATIRIM FONLARINDAN İŞLEM ÜCRETİ ALINMIYOR

Baz aldığı endeksin performansını yatırımcılara yansıtmayı amaçlayan ve payları Borsada işlem gören borsa yatırım fonlarının (BYF) gelişimine katkıda bulunmak amacıyla atılan adımlara bir yenisi eklenmiştir. Kurumsal ve bireysel yatırımcıların portföy çeşitlendirmesine düşük maliyetlerle katkı sağlayan ve tüm dünyada toplam değeri 4 trilyon doları aşan BYF’lerin ülkemizde de önde gelen bir yatırım aracı olması için gerek Borsamızdaki likiditesinin, gerekse ürün sayısının ve portföy büyüklüklerinin artırılmasını hedefleyen Borsa Istanbul yönetimi.

2018 yılı içerisinde üyelerimizden BYF işlemlerinden borsa payı ve bu kıymetlerde yapılan emir değişikliği ve emir iptallerinden ücret alınmamasına karar vermiştir. Hali hazırda Borsamızda pay endekslerine, bonolara, altına, gümüşe ve dolara dayalı 9 adet BYF işlem görmektedir.
BORSA iSTANBUL


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.