Özgür Bilgi Kanalı

Ukraine Crisis

Facebook, Twitter ve Google, platformlarının Ukrayna’daki kriz hakkında yanlış bilgi verenler tarafından silaha dönüştürülmesini önlemek için hamleler yaptı.

Facebook’un ana şirketi Meta, sorunlara gerçek zamanlı olarak yanıt vermek için sosyal ağı 7/24 izlemek için ana dili Rusça ve Ukraynaca olan uzmanlar da dahil olmak üzere uzmanlardan oluşan yeni bir özel operasyon merkezi duyurdu.

Şirket ayrıca kullanıcıların hesaplarındaki bilgileri korumalarına yardımcı olmak için Ukrayna ve Rusya’da özellikler ekledi.

Buna ek olarak Meta, Ukrayna ve Rusya’da üçüncü şahısların teyitlerini güçlendirerek ve devlet kontrolündeki medya organları hakkında daha fazla şeffaflık sağlayarak ve Rus devlet medyası ve Rusya’dan gelen reklamları yasaklayarak yanlış bilginin yayılmasına karşı kapsamlı adımlar attığını belirtti. hesaplarını şeytanlaştırma – Kremlin’in Rusya’da Facebook erişimini kısmen kısıtlamasıyla sonuçlanan bir hareket.

Washington DC’deki bir kamu politikası düşünce kuruluşu olanCato Enstitüsü’nünkıdemli bir üyesi olan Julian Sanchez, bu tür bir kısıtlamanın hem Facebook hem de Rusya için karışık bir çanta olabileceğini söyledi.TechNewsWorld’e verdiği demeçte, “Doğru bilgilerin yayılmasını zorlaştırabilir, ancak aynı zamanda Rusya’nın nüfusunun savaş hakkında gördüklerini kontrol etmek için ne kadar umutsuzca çabaladığını daha açık hale getirir” dedi.

Los Angeles’taki Güney Kaliforniya Üniversitesi’ndeAnnenberg Çevrimiçi Topluluklar Programı direktörü Karen Kovacs North, sosyal medya şirketlerinin yanlış bilgileri kısıtlamak ile otoriter ülkelerde varlığını sürdürmek arasında ince bir çizgide yürümek zorunda olduğunu gözlemledi. TechNewsWorld’e verdiği demeçte, “Otoriter hükümetlerin sosyal medyaya erişimi kapatmasını istemiyoruz çünkü sosyal medya ve dijital medya, bu ülkelerdeki insanların hükümetleri tarafından sağlananlardan farklı haberler aldığı yerlerdir” dedi.

“Platformlar hükümetlere karşı çok sert olursa, hükümetlerin erişimi kapatacağı ve ardından tüm medyanın hükümetler tarafından kontrol edileceği tehdidi her zaman vardır” diye devam etti.

Twitter Reklamları Askıya Alma

Austin, Teksas’ta bir siber güvenlik ve uyumluluk şirketi olanPraetorian’ınCTO’su Richard Ford, büyük teknoloji şirketlerinin kendilerini içinde buldukları durumun karmaşık olduğunu ekledi .

TechNewsWorld’e “Teknolojinin özgür konuşmayı desteklemesini istiyoruz – bu önemli” dedi. “Ayrıca teknolojinin bu ifade özgürlüğü hakkının kötüye kullanılmasını önlemesini istiyoruz. Bu sistemler, propaganda ve dezenformasyon amacıyla hükümetlere veya ulus-devlet aktörlerine sınırsız yetki vermemelidir.”

“Ayrıca,” diye ekledi, “bir platformdaki içeriği denetlemeye başladığınızda, bunun sizi izin verdiğiniz içerikten sorumlu hale getirme eğilimi var ve yine işler karmaşıklaşıyor.”

Twitter da kriz sırasında kullanıcılarını korumak için adımlar attığını duyurdu. Bir dizi tweet’te, yanlış ve yanıltıcı bilgileri artırma girişimlerini belirlemek ve engellemek de dahil olmak üzere Ukrayna’daki çatışmayla ilgili riskleri aktif olarak izlediğini duyurdu.

“Platform manipülasyonunu (veya diğer gerçek olmayan davranışları) tespit etmek için Tweetleri proaktif olarak inceliyoruz ve neler olup bittiğine dair yanlış veya yanıltıcı bir tasvir sunan sentetik ve manipüle edilmiş medyaya karşı yaptırım uyguluyoruz” diye devam etti.

Şirket ayrıca, hedeflenen bir devralma veya manipülasyon girişimini azaltmak için gazeteciler, aktivistler ve hükümet yetkilileri ve kurumları dahil olmak üzere savunmasız yüksek profilli hesapları aktif olarak izlediğini ve kritik kamuoyu sağlamak için Ukrayna ve Rusya’daki reklamları geçici olarak duraklattığını belirtti. güvenlik bilgileri yükseltilir ve reklamlar bundan etkilenmez.

Google, Harita Özelliklerini Askıya Aldı

Bu arada, Google’a ait olan YouTube, devlet tarafından işletilen haber kuruluşu RT de dahil olmak üzere bazı Rus şirketlerinin akışlı video hizmetinde yayınlanan videolardan para kazanmasını engellediğini ve ayrıca RT ve diğer bazı kanallara erişimi kısıtladığını duyurdu. Ukrayna.

Ayrıca Google, Ukrayna’daki Haritalar uygulamasındaki bazı canlı trafik özelliklerini askıya aldı. Hayward, California’da bir teknoloji danışmanlık firması olanPund-IT’inbaş analisti Charles King, “Google’ın RT ve Haritalar üzerindeki kısıtlamaları, muhtemelen Rusya kampanyası üzerinde en hızlı pratik etkiye sahip olacak” dedi .

TechNewsWorld’e verdiği demeçte, “Haritalar üzerindeki eylem, işgalci Rusların kafasını karıştırmak için yol işaretlerini ve diğer bilgileri kaldıran yerdeki Ukraynalıların çabalarını desteklemeli” dedi.

“Google, Twitter, Facebook ve diğer şirketlerin ivedilikle hareket ettiğini görmek sevindirici, ancak çabalarının ne kadar işe yaradığını anlamamızın biraz zaman alacağını umuyorum” dedi.

King, “Her halükarda,” diye devam etti, “platformları yanlış bilgi yaymak için kullanıldığından, son birkaç yılda gördüğümüz el ovuşturma ve başparmak çevirmeden daha iyidir.”

Reklamlar Erişimleri

Sanchez, platformların yanlış bilgilerle mücadele etmek için bugüne kadar attığı adımların nispeten mütevazı göründüğünü iddia etti. “Birkaç tanesi Rus devlet destekli medyanın parasal değerini düşürdü, ancak devlet destekli olmanın bütün amacı, ışıkları açık tutmak için reklam gelirine güvenmemenizdir, bu yüzden muhtemelen tek başına propaganda akışı üzerinde fazla bir etkisi olmaz. ”dedi.

Ancak North, Rus yanlış bilgi mavenlerinin reklamı para kazanmaktan daha fazlası için kullandığını açıkladı. “Bir sosyal grubun içine bir ağda sızmak çok zor çünkü bunlar genellikle arkadaşlar ve tanıdıklar,” dedi ve “insanların sızdığını görme şeklimiz, reklam alanı satın almak ve sonra sanki habermiş gibi kutuplaşmayı körükleyen hikayeler yayınlamak. ”

“Reklam alanı satın alma fırsatını kapatarak, çeşitli kuruluşların yüksek oranda hedeflenmiş yanlış bilgi verme fırsatını kapatıyorlar” dedi.

North, sosyal medya şirketlerinin kolayca tanımlanabilir yanlış bilgiler sağlayan kuruluşları tespit etmek ve bu hesapları kapatmak için çaba sarf ettiğini de sözlerine ekledi.

“Ancak hükümet propagandasının çoğu kapatılmadı” diye devam etti. “Bu, platformların üzerinde yürüdüğü ince çizgiye geri dönüyor. Hükümetlerin kendi alanlarına sahip olmalarına ve akıllarını konuşturmalarına izin veriyorlar çünkü eğer kesintileri olursa vatandaşlarının erişimini keseceklerdir.”

Starlink Ukrayna’ya Sunuldu

Ukrayna’nın yardımına gelen bir diğer büyük teknoloji oyuncusu da Elon Musk. Starlink uydu internet hizmetini ülke genelinde aktif hale getirdi ve vatandaşların sisteme erişmek için ihtiyaç duyacağı donanımları göndermeye başladı.

King, “Musk’un Starlink’i Ukrayna’da çevrimiçi hale getirme teklifi ilgi çekici ve Ruslar bunu kendileri kullanamıyorsa veya hizmeti engellemenin bir yolunu bulamıyorsa oldukça yardımcı olabilir” dedi.

Musk’ın hareketi hoş bir jest olsa da Sanchez, kısa vadede pratik etkisi konusunda şüpheliydi.

Hizmete bağlanmak için uydulara net bir görüş hattı gerektiğini açıkladı – bu, bombardımanın duman ürettiği ve enkaz çıkardığı kentsel alanlarda verilmez – ve daha da önemlisi, bir Starlink terminaline ihtiyaç var. , Ukrayna’da yetersiz olan.

“Mevcut koşullar altında,” dedi, “ülkeye çok daha fazla terminal getirmek ve hızlı bir şekilde dağıtmak pek mümkün görünmüyor. Dolayısıyla bu, internet erişimini tamamen kesmeyi zorlaştırabilir, ancak bu mevcut kriz bağlamında, genel nüfusun çevrimiçi olup olmayacağı konusunda çok fazla fark yaratacağından şüpheliyim.”

Sanchez, “Ancak, daha uzun bir bakış açısına sahip olmak, uydu internet altyapısına sahip olmak, işgalcilerin veya otoriter rejimlerin bağlantıyı hızla kesmesini kesinlikle zorlaştırıyor” dedi.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.