Özgür Bilgi Kanalı

Celestia yazılımının ne işe yaradığına geçmeden önce bu yazılımla ve benimle ilgili ufak bir hikaye anlatacağım. Umarım sıkılmazsınız. 🙂

Hatırlarsanız 1966 yapımı ve dünyada çok popüler olan bir Uzay Yolu (Star Trek) filmi vardı. (Serinin ilk filmi) Bu filmde herkesin bildiği gibi Atılgan isimli bir uzay gemisi ve uzay gemisini yöneten Kaptan James T. Kirk (William Shatner) bulunuyordu.

İşte ben çocukken kendimi kaptan Kirk’ün yerine koyup evrenimizi gezip görmek ve bilinmeyene yolculuk yapmak istiyordum. Bu bir çocukluk hayaliydi ve gerçekleşmesi imkansız gibi görünüyordu. İşte bu imkansız isteği Celestia bir nebzede olsa da giderdi. Bu nedenle bu yazılımın geliştiricilerine kendi adıma teşekkür ediyorum.

Celestia Nedir?

3 boyutlu ve gerçek zamanlı (real time) bir şekilde evrenimizi gezip, görmemize yarayan bir uzay simülasyonudur. Celestia ile evrenimizde bulunan hemen hemen tüm gezegenleri, uyduları, galaksileri, meteorları, kara delikleri ve diğer gök cisimlerini hızlı bir şekilde görebilirsiniz.

* Celestia genel ekran görüntüsü. (İlk açıldığı andaki standart görüntü)

Uzayın Derinliklerini Keşfedin!

Yazılım ilk açıldığında resimde de gördüğünüz gibi karşınıza dünyanın uzaydan görünüşü gelecek. Dünyayı seçip işlem yapmak için farenizin sol tuşuna basıp select (seç) yazısına tıklayınız. Eğer seçim işlemini sorunsuz yaptıysanız ekranın sol üst köşesinde Earth (Dünya) yazması gerekiyor.

Earth yazsının hemen altında Distance (Uzaklık), Radius (Yarıçap) ve Apparent diameter (Çekim kuvveti) kelimelerini ve yanlarında yazan değerleri göreceksiniz. Uzaklık kısmında (örnek dünya için 31.891 km) km cinsinden seçtiğiniz cisme olan uzaklığınız görülmekte. Apparent diameter kısmında ise derece, enlem ve boylam bilgileri verilmekte.

Bir cismin üzerine tıkladığınızda gelen menüde yer alanlar;

* Select (Seç); Gördüğünüz cismi seçmenizi sağlar.

* Center (Ortala); Seçtiğiniz cismin tam orta noktasına götürür.

* Goto (Git); Seçtiğiniz cisme yakından bakmanızı sağlar.

* Follow (Takip); Seçtiğiniz cismi anlık olarak görüntülemenizi sağlar.

* Orbit (Yörünge); Seçtiğiniz cismin yörüngesini görüntüler.

* Info (Bilgi); Seçtiğiniz cisim hakkında bilgi verir.

Farenizin sağ ve sol tuşlarına basarak uzayda ilerleyebilir, istediğiniz cismi seçebilirsiniz. Üst menüde bulunan Back (geri) ve Forward (ileri) butonları ile bir önceki ve bir sonraki bulunduğunuz noktalara (zamanlara) gidebilirsiniz.

Görüntülediğiniz bir cismin fotoğrafını F10 tuşu ile ya da File/ Grab image menüsü yardımıyla çekebilirsiniz. Cesestia video çekmenize de izin veriyor. Ayrıca zamanı öne veya geriye alarak gök cisimlerinin hareketlerini de takip edebilirsiniz.

Uydunuzu Seçin

Celestia, bir gezegeni gezegen yörüngesindeki uydulardan anlık olarak izlemenize izin verir. Bunun için bir gezegen seçip farenizin sağ tuşuna tıklayın ve sırasıyla Satellistes (Uydular) / Uydu Adı / Goto (Git) seçeneğini seçin. Örneğin Mars’ı, Mars yörüngesinde bulunan Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesine (NASA) ait Mars Odyssey uydusundan izlemek için bu uyduyu seçebilirsiniz.

* Celestia için Mars Odyssey uydusundan alınan bir görüntü

Son olarak

Celestia yazılımı uzay ve gök bilimi ile uğraşanların mutlaka ilgisini çekebilecek bir yazılım. Görüntüleri almak için internet bağlantısını kullanıyor bu nedenle kotalı kullanıcılar çok dikkatli olmalı.

Ben bu yazıyı hazırlarken dünyaya çarpması muhtemel gök taşının koordinatlarını girdim (Google sağolsun) ve bana gök taşını gösterdi. Gerçekten muhteşem ötesi bir şey. Koordinat ya da isim girip arama yapabiliyorsunuz.

Yazılımın içerisinde gelen cisimler yetersiz gelirse ve ufkunuz daha geniş ise Celestia’nın sitesinden yazılıma yeni özellikler ve yeni cisimler indirip ekleyebilirsiniz. Celestia bu yönü ile de benzeri yazılımların oldukça önünde.

Benim en beğendiğim özelliği bulunduğunuz noktayı daha sonra tekrar görmek için gerekli bilgileri kayıt edebilmesi yani kendine has bir sık kullanılanları olması. Bu sayede kayıt ettiğiniz bir noktaya istediğiniz zaman tekrar ulaşabiliyorsunuz.

Tabi bu yazılımın özellikleri bu kadarla sınırlı değil ancak daha fazlası fazla teknik bilgiye giriyor ve sizleri boğmak istemiyorum. Zamanla ve yazılımı kullandıkça tüm özelliklerini keşfedeceğinize inanıyorum.

Son olarak Celestia tarzı başka bir yazılım yok. Eğer sizde benim gibi bu işlere meraklıysanız mutlaka Celestia’ı deneyin. Eminim memnun kalacaksınız.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.