Özgür Bilgi Kanalı

chia-coin

Kripto için yepyeni olan birçok kişi Chia’ya geliyor. Birçoğu kripto alanında deneyimli ancak bilgisayar donanımında yeni. Çiftçilik ve çizim çok disiplinlidir ve depolama, ağ oluşturma ve bilgisayar mimarisi bilgisi gerektirir. Örneğin, Chia’dan önce ev ağımda ssh kullanmakla uğraşmış olsam da, uzaktan güvenli bir şekilde erişebileceğim bir sistemi asla yeterince kilitlemek zorunda kalmamıştım – ve ilerledikçe her şeyi öğrenmek zorunda kaldım. Sohbette bir gece biri kontrol etmemi söyledi/var/log/auth.logsistemimde aynı yerdeydim ve neredeyse panik atak geçiriyordum (rastgele IP adreslerinden yüzlerce başarısız oturum açma girişimi göreceksiniz). Sistemi güçlü bir parolayla güvenceye almıştım, ancak sisteme yalnızca tek bir ssh anahtarıyla erişilmesini sağlamamıştım. Chia’nın ilk günlerinde testnet’te TXCH ile oynuyorduk. Hala Chia’nın içini ve dışını öğrenirken, senaryolarımı kolaylaştırmak için birçok çizim sisteminde tohumum vardı. Bu iyi bir güvenlik uygulaması değil. Tohumunuz veya özel anahtarlarınız için geniş bir yüzey alanına sahip olmak, kaymak veya olası bir saldırıya karşı savunmasız olmak için daha fazla alan anlamına gelir.

Konuşmada, kripto anahtarlarını yönetme ve güvence altına alma konusunda yıllar boyunca öğrenilen zorlu dersleri ve genel en iyi güvenlik uygulamalarını ele alacağız. Yakın aramalar, balinaların saldırıya uğradıklarını düşündükleri zaman ve SSD ve işletim sisteminizde tam disk şifreleme kullanımında çok iyi olduğumu düşündüğüm bir alan ve veri dayanıklılığı ve olasılığı hakkında birkaç hikaye anlatacağım. anahtarlarınızı güvende tutmak. 28 Mayıs Cuma görüşürüz! —JM

Chia Canlı Yayını: Chia’nızı Güvende Tutmak – Nasıl Zor
BirHedef OlunurNe zaman: 28 Mayıs Cuma 12:00pm PST (7:00pm UTC)
Nerede:ZoomveyaYoutube


Giriş

Güvenlik, daha iyi seçimler yapmakla ilgilidir. Asla %100 güvende olamazsınız, ancak her zaman daha iyi seçimler yapabilir ve daha güvende olabilirsiniz. Chia cüzdanınızdaki XCH gibi değerli şeyleri korumak söz konusu olduğunda daha iyi seçimler yapmak özellikle önemlidir!

Göz önünde bulundurulması gereken iki ana alan vardır: cihazlarınızı ve güvenlik alışkanlıklarınızı güvence altına almak

Bunu aklınızda bulundurun:Kimseye güvenmeyin.

Kötü niyetli bir niyet varsayın ve her şeyi kendiniz doğrulayın. Kripto söz konusu olduğunda makul ölçüde paranoyak olmak iyi bir zihniyettir. Amacınız kötü adamlar için işleri zorlaştırmaktır ve aşağıdaki adımlar bunu yapmanıza yardımcı olacaktır. Yapmanız gereken temelleri kısaca gözden geçireceğiz ve ardından daha gelişmiş güvenlik uygulamalarını daha ayrıntılı olarak ele alacağız.

Temeller

Cihazlarınızın Güvenliğini Sağlama

 • İşletim sistemlerinizi güncel tutun
 • Yönlendiricinizin donanım yazılımını güncel tutun
 • Bilgisayar oturum açma bilgileriniz ve diğer hesaplarınız için güçlü parolalar kullanın
 • İnsanların bilgisayar hesabınızı kullanmasına izin vermeyin. Konuk hesaplarını kullan

Alışkanlıklarınız

 • Kimseye güvenme. Özellikle internette kötü niyetli olduğunu varsayın.
 • 24 kelimelik anımsatıcı anahtarlarınızı kimseyle paylaşmayın.
 • Chia yazılımını indirirken alan adından indirdiğinizden emin olunchia.net.
 • Herkese açık Wi-Fi’dan kaçının, ancak halka açık Wifi kullanıyorsanız, bir VPN kullanın
 • Hedef olmayın: Kazançlarınızla övünmeyin. Kendine sakla.

Temellerden öte

Soğuk depo

XCH’niz yalnızca cüzdanınız kadar güvenlidir.

Chia cüzdanınıza elektronik olarak erişilemiyorsa, ödün vermek ve çalmak inanılmaz derecede zor hale gelir (temelde imkansız). XCH’nizisoğuk bir cüzdandasaklamanızı öneririz .

Geniş vuruşlarda: İnternete bağlı olmayan güvenli bir bilgisayarda 24 kelimelik yeni bir anımsatıcı anahtar aracılığıyla bir cüzdan oluşturacaksınız. Anahtarı bir bilgisayarda değil, kasa gibi güvenli bir yerde saklayın. XCH alma adresinizi, soğuk depoda bulunan bu yeni anımsatıcı anahtarla ilişkili cüzdan adresine ayarlayacaksınız.

Bazı soğuk cüzdan saklama yöntemleri şunları içerir:

 • anahtarınızı kağıda yazıp bir kasada saklamak
 • anahtarınızı metal parçalara bastırdığınız metal bir cüzdan kullanarak
 • Temelde anahtarınızı saklayan USB sürücüleri olan donanım cüzdanları

Cüzdanları güvenli bir şekilde kullanmanın bir yolu şudur: XCH’nizin çoğu soğuk bir cüzdanda saklanır. Daha sonra, ihtiyaç duyduğunuzda harcamak için biraz XCH sakladığınız erişilebilir bir cüzdanınız (sıcak cüzdanolarak da bilinir ) olur.

Daha fazlasını buradan okuyun:BirçokMakinede Chia Anahtar Yönetimiveİyi Güvenlik Uygulamaları

Spearphishing’e karşı dikkatli olun

İnternette konuştuğunuz kişinin gerçekte söylediği kişi olduğunu biliyor musunuz? Bulunduğunuz web sitesinin yasal olup olmadığını biliyor musunuz?

Spearphishing, meşru görünen sahte web siteleri veya mesajlar aracılığıyla bir şekilde dolandırıldığınız hedefli bir saldırıdır.

 • Chia yükleyicilerini indirirken, bulunduğunuz web sitesinin olduğunu doğrulayınchia.netve adres çubuğunda bir kilit simgesi olduğundan emin olun.
 • Sizinle e-posta veya mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla iletişim kuran herhangi biri, potansiyel olarak sizi dolandırmaya çalışıyor olabilir. Size gönderdikleri bağlantılara ve dosyalara dikkat edin. Kim olduklarını söylediklerini iki kez kontrol edin. Kimlik avı ve kendinizi nasıl koruyacağınız hakkında daha fazla bilgiyiburada bulabilirsiniz.

Üçüncü Taraf Araçlar ve Komut Dosyaları

Chia çiftçiliği yolculuğunuzda size yardımcı olmak için ortaya çıkan topluluk odaklı birçok aracı görmek harika. Bu araçlar çok yararlı olabilir, ancak riskleri vardır. Kodu kendiniz denetlemediğiniz sürece, kullandığınız şeyin özel anahtarlarınızı çalıp çalmayacağını gerçekten bilemezsiniz.

Birçoğunun güvenli olduğunu söylediği popüler bir aracı kullanıyor olsanız bile, aracın bir sonraki sürümüne kötü amaçlı kod eklenip eklenmediğini bilemezsiniz.

Uzaktan Erişim Araçlarını Kaldır

Bir bilgisayara uzaktan sızmak ve bilgi çalmak için TeamViewer veya Microsoft Uzak Masaüstü gibi uzaktan erişim araçlarıyla zayıf yönleri kullanan birçok saldırgan hikayesi vardır. Bu tür yazılımları bilgisayarınızda kapatmanızı veya kaldırmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Uzaktan erişim araçlarının nasıl kapatılacağı işletim sistemlerine göre değişiklik gösterir, bu nedenle çevrimiçi araştırma yapmayı ve bunu yapmak için oradaki birçok kılavuzu kullanmayı size bırakıyoruz.

Cihaz Şifrelemesi

Şifreleme, cephaneliğinizdeki en iyi araçlardan biridir. Bilgisayarlarınız için cihaz şifrelemesini etkinleştirmeniz önemle tavsiye edilir. Bilgisayarınızın kaybolması veya çalınması durumunda, verileriniz erişilemez durumda kalacaktır. Microsoft’un bunun için birdestekbelgesi vardır, macOS’taFileVaultvardır ve Linux’ta bunun için arayabileceğiniz çeşitli yöntemler vardır.

Ne yapıyoruz

Yükleyicileri nasıl dağıttığımızı güncelleyeceğiz.

 • İndirilen yükleyicileri SHA-256 sağlama toplamlarını kullanarak doğrulayabileceksiniz
 • Kurulumcular dışında hiçbir şeyi asla serbest bırakmayacağız. Diğer bir deyişle, yükleyici, işletim sisteminiz için gereken dosya türüne sahip olacaktır. .rar veya .zip dosya yükleyicileri olmayacak. Böyle bir yükleyici görürseniz, silin ve hemen bildirin.

Tüm önerilerimizi uygulamak biraz zaman alacak ama bize güvenin, buna değer. Zaman ayırın ve daha güvenli olun. Orada uyanık kalın!

Kaynak:https://www.chia.net/2021/05/28/securing-your-chia-how-to-be-a-hard-target.en.html


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.