Özgür Bilgi Kanalı

WebKit tabanlı Chromium’un 17. sürümü, tarayıcının beta kanalında yayınlandı. Geliştiriciler 17.0.963.26 sürüm numaralı bu yeni Chromium’da hız ve güvenlik olmak üzere iki önemli özelliğin iyileştirilmesine yoğunlaşıldığını söylüyor.

Chromium’un daha hızlı olmasını sağlamak için internet sayfaları kullanıcı daha adresi yazmayı bitirmeden arkaplanda yüklenmeye başlıyor. Kullanıcının giriş tuşuna basmasından sayfanın tamamen yüklenmesine geçen zamanı daha da kısaltmak için Chromium kullanıcının ziyaret etmesi olası sayfaları ön tarama işlemine tabi tutuyor. Google’da yazılım mühendisi olarak çalışan Dominic Hamon‘a göre bu, sayfaların anında görüntülenmesini sağlıyor.

Chromium’un 17. sürümüyle birlikte Güvenli Tarama teknolojisi indirilmek istenen çalıştırılabilir dosyaları analiz ederek kullanıcılara kötü niyetli yazılımlara karşı önlem almada yardımcı olması için genişletildi. Böylece kullancı güvenli olmayan bir yerden dosya indirmeye çalıştığında Chromium kullanıcıya bu dosyayı indirmenin iyi bir fikir olmadığına dair bir uyarı mesajı gösterecek.

Chromium’un 17.0.963.26 sürümü Fatih Arslan tarafından Pardus’un SVN ve Git depolarına eklendi. Arslan ayrıca Google+ üzerindeki girdisi üzerinden Pardus 64 bit için bir ikilik paketi de ilgilenenlerle paylaştı.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.