Özgür Bilgi Kanalı

ÇİL NEDİR VE NASIL OLUŞUR

Çevreniz de çoğu insanın yüzüne bakarsanız az ya da çok miktarda çil olduğunu görebilirsiniz. Hemen hemen hepimizin yüzünde çil çıkması olasıdır. Çil oluşumunun neden olduğunu merak ediyorsanız öncelikle cilde neyin renk verdiğini iyi bir şekilde bilmeniz gerekmektedir.
İnsanlar farklı farklı tenlere sahiptir ve herkesin ten rengi birbirinden farklıdır. İnsanlarda bulunan melaninin miktar olarak herkeste farklı olması derilerin renk değişimi yaşamasına sebep olmaktadır. Yani her insanın deri rengi farklıdır ve bunun sebebi melanin miktarının değişiklik göstermesidir. Doğada bulunan kertenkele be bazı türlere mensup olan balıkların zaman zaman renk değiştirdiğine şahit olabilirsiniz. Bu renk değişimine sebep olan melanindir ve melaninin görevi yalnızca renk değişimi değildir. Yaz aylarında uzun süre güneş etkisinde kalan insanların güneşin zararlı etkilerinden korunmasını da sağlamaktadır. Özel hücreler epiderminin en alt kısmında yayılarak melanini oluştururlar. Epidermi ise derinin ince dış kısmıdır. Cilt üzerinde belirli alanlarda yoğunlaşan hücreler cilt lekelerini oluşturmaktadır. Dikkat ederseniz çillerin sarı renkte olduğunu görebilirsiniz. Sarı renkte olmasının sebebi de melanindir. Bazı insanlar da çil var bazılarında neden yok diye düşünürseniz bunu genetik olarak da algılayabilirsiniz. Kısaca belirtmek gerekirse cildin rengini veren melanin aynı zamanda çil oluşumunda da önemli bir rol oynamaktadır. Teniz beyaz ya da sarı olan insanlar da çili sıkça görebilirsiniz. Güneşin altında olması gerekenden uzun durmak çil oluşumuna anında ortam yaratmaktadır. Çil çoğu insana kimlik gibi yapışırken ve mutluluk verirken kimi insanlarda da büyük bir problem gibi görülmektedir. Eğer çillerinizden rahatsızlık duyuyorsanız bunlardan nasıl kurtulurum sorusunun yanıtını arıyorsunuz demektir. Çillerden elbette ebediyen kurtulamazsınız fakat onların kısa süre için geçmesini sağlayabilirsiniz. Güneş ışınının altında gereğinden fazla kalmayarak ve doktorunuzun gözetimi altında çil tedavisi olarak çilleri uzun bir süre ortadan kaldırabilirsiniz. Çil için gerekli olan ürünler genellikle kozmetiklerdir. Kozmetik ürünler ile çillerin geçmesi ya da renklerinin az da olsa azaltması amaçlanmaktadır. Çillerin geçmesi için yapılan çalışmaların işe yarayabilmesi için onu tetikleyen güneş ışınlarına son derece dikkat edilmesi gerekmektedir. Gelişen teknoloji çillerin geçmesi için çözümleri atlamamış ve pek çok tedavi yöntemi üretilmiştir. Bu yöntemlerden en etkilisi ise lazer ile tedavidir. Lazer ile çillerin tedavi edilmesi daha çok sarı ve beyaz tenli insanlar da sonuç verir ancak koyu tenlere sahip olan insanların da bu tedavi yöntemini denemesi gerekmektedir. Çillerin lekelerinin azaltılması için üretilen kremler az sonuç verse de deneyebilirsiniz. Son zamanlarda kimyasal peelingler de çillerin geçirilmesi için kullanılmaktadır. Aynı zamanda cildi soyarak geçirilen dermabrazyon da bu tedavi sürecinde etkili olabilmektedir. Söylediğim gibi çillerinizden ebediyen kurtulmanın kesin bir yolu yoktur fakat siz kendinize ne kadar dikkat ederseniz ve doğru tedavi olursanız o kadar başarılı sonuçlar alabilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.