Özgür Bilgi Kanalı

Cilde Detoks Nasıl Yapılmalı?
Gün içerisinde hava ve yiyecekler yoluyla vücudumuza giren toksinler dışarı atılmadığı zaman cilt üzerinde olumsuz etkilere sebep olurlar. Detoks yaptırmak bu toksin maddelerinin normalden daha kısa bir sürede vücuttan atılmasını sağlayarak bize çözüm sunabilir fakat cildin sağlığı ve güzelliği için vitamin ve minerallerin doğru bir şekilde vücuda alındığı bir programı harfiyen uygulamak gerekmektedir. İşlenmiş gıdalardan ve içeceklerden uzak durmak da cilt detoksu sürecinde önem taşımaktadır.
Cilt detoksunda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi her gün en az 2 litre su tüketmektir. Çünkü yeterli miktarda su içilmesi toksinlerin vücuttan dışarı atılmasında en büyük yardımcıdır. Yeşil yapraklı ve taze gıdalar yemek, şeker ihtiyacını doğal yollardan olan besinlerden karşılamak ciltte bulunan toksinlerin kısa bir süre içinde vücuttan atılmasını sağlar. Tüketilen sebze ve meyvelerin farklı renklerinin olması farklı vitamin ve mineralleri içerdiğini gösterir. Bundan dolayı çeşitli renkte meyve ve sebze tüketmek daha sağlıklı ve besleyici olacaktır. Omega 3 ve omega 6 vitaminleri toksinleri vücuttan atmak için faydalıdır. Bu vitaminleri de balık, ceviz, badem, keten tohumu, fındık ve zeytinyağlı gıdalardan alabilirsiniz. Bunun yanında cildinize düzenli olarak bakım yaptırmak cildin hava almasını sağlayacaktır.
Cilde buhar banyosu yaptırmak cildin gözeneklerinin açılmasını sağlayacaktır. Gözeneklerin açılması da ciltteki kir ve toksik tabakaların atılmasına neden olacaktır. Bir kaba kaynamış su koyun ve cildinizi suyun buharına 10-15 dakika kadar tutun. Havlu yardımıyla yaptığınız bu işlem sonucunda buhar cildinize daha fazla nüfuz edecektir. Ayrıca buharın içine ekleyeceğiniz az miktardaki yeşil çay antioksidan etkisi sayesinde ciltteki toksinlerin buhar yoluyla atılmasını sağlayacaktır. Cilt detoksunun en önemli aşamalarından bir tanesi de cilde peeling yapmaktır. 1/2 çay bardağı yulaf unu ve bademi karıştırıp cildinize yaptığınız peeling sayesinde cildiniz yatışacak ve rahatlayacaktır. Cilde kaliteli nemlendirici kullanmak oldukça büyük önem taşımaktadır. Cildin kaybettiği suyu tekrar kazanması ve küçük kırışıklıkların önüne geçilmesi açısından nemlendirici önemlidir.
Cilde yapılan detoks sayesinde cilt parlak ve canlı olur. Ciltteki kan dolaşımını hızlandırarak kırışıklık ve lekelerin ortaya çıkmasını engeller. Cilt, pürüzsüz ve yumuşak bir görünüm kazanır. Ayrıca ciltteki kızarıklıklar ve siyah noktalarda ortadan kalkar.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.