Özgür Bilgi Kanalı

Cildimiz Neden Kurur?

Ciltte meydana gelen kuruluğun birçok sebebi olabilir. Bunlar arasında yanlış kullanılan makyaj malzemeleri, cilt hastalıklarının olması ve diğer sebepleri sayabiliriz. Kuruyan ciltlerin daha fazla kuruyup kötü bir görüntü vermesini engellemek için bazı önlemler almak gerekir. Yapılan cilt maskeleri cildin kurumasını önlemek için en uygun yöntemlerdir.
Yaş ilerledikçe vücut deformasyona uğrar. Bu durumdan ciltte nasibi alır. Ciltte pullanmalar meydana gelir ve cildin yağ salgısında azalma görülür. Bundan dolayı yağsız kalan ciltte kurumalar ortaya çıkar. Ciltte oluşan kurumalar çeşitli hastalık ve rahatsızlıktan da kaynaklanıyor olabilir. Özellikle bir cilt hastalığı olan sedef ve egzama ciltte kurumaya neden olabilecek hastalıklardan birkaçıdır. Ciltte kurumaya neden olan bir diğer neden ise cildi aşırı ve sık olarak yıkamaktır. Yüzün çok sık aralıklar ile yıkanması nem dengesi üzerinde olumsuz etkiler oluşturacaktır. Özelliklede cildin sıcak su ile yıkanması veya sıcak suya aşırı maruz kalması cildin daha hızlı bir şekilde kurumasını sağlayacaktır. Tiroit bezlerinde bir problem yaşayan insanların ciltlerinde de kuruma görülür.
Rüzgârlı havalarda devamlı dışarıda olmak ve soğuk havaya maruz kalmak cildin kurumasında bir başka etkendir. Aşırı derecede yapılan makyajlar ve yatmadan önce temizlenmeyen makyajlar cilt gözeneklerinin tıkanmasına neden olduklarından cilt kuruluğuna davetiye çıkartırlar. Soğuk havalarda cilt nasıl kuruma yapıyorsa sıcak havalarda da güneş ışınları cilt kuruluğuna neden olmaktadır. Özellikle menopoz dönemine giren bayanlarda cildin nem oranında düşüş olduğundan ciltte kurumalar ortaya çıkar. Vücuttan fazla suyun atılması için kullanılan ilaçlarda cilt kuruluğuna neden olabilmektedir. Yüzme sporu ile ilgilenen sporcularda da cilt kuruması görülebilir. Çünkü havuzda bulunan klor cilt için zararlıdır. Ciltte oluşan kuruluğu anlamak oldukça basittir. Eğer cildinize dokunduğunuz zaman elinize pullanma ve sertlik geliyorsa sizde cilt kuruması ile karşı karşıyasınız demektir. Cilt kuruluğunu doğal yöntemler ile aşabilirsiniz ama cilt kuruluğu tıbbi bir durumdan kaynaklanıyorsa ilk olarak bu sorunun çözümü yapılmalıdır.
Nemlendirici kremler kullanmak cilt kuruluğunda tercih edilen en etkili yöntemdir. Nemlendirici krem cildin rahatlamasına neden olacak ve cilt yumuşacık olacaktır. Gün içerisinde cildinizin aşırı miktarda su ile temasından kaçınınız. Çünkü her cilt yapısında yağ bulunur. Fazla miktarda su bu yağın aşınmasını sağlar ve bu aşınma yüzünden ciltteki yağ oranı azalır. Azalan yağ sonuç olarak ciltte kurumaya neden olur. Ellerinizi yıkarken ve duş almaya karar verdiğiniz zaman ılık suyu tercih ediniz. Sıcak su cildin kurumasını hızlandıracaktır. Makyajınızı yatarken mutlaka temizleyiniz. Böylelikle cildiniz hava alacaktır. Yatarken makyajınızı temizledikten sonra yüzünüzü nemlendirici sürünüz. Cildinizin aşırı miktarda kurumasını istemiyorsanız cildinizi fazla soğuklardan koruyunuz. Günde en az 2 litre su tüketmeye özen gösterin.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.