Özgür Bilgi Kanalı

CİLT BEYAZLATMADA PİRİNÇ MASKESİ

Hepimiz farklı tenlerde farklı tonlarda yaratıldık.
Cildimizin güzel görünmesi ve parlak olması bizim sağlıklı olduğumuzun göstergesidir. Yaz ayında güneş ışınlarına daha çok maruz kalırız. Güneş koruyucu kullanmayı unutursak cildimizde güneş lekeleri oluşur. Yaz aylarında çıkan çillerle de karşılaşabiliriz. Böyle bir durumda cilt beyazlatıcı kozmetik ürünlerinden yararalanırız. Lakin bazı cilt beyazlatıcı kremlerin civa içerdiğini biliyoruz. Civa, vücuda girdiğinde bazı deformasyonlar yaşatabilir. Çok uzun kullanıldığında da daha büyük sorunlar yaratabilir. Cilt beyazlatıcı kremler alırken mutlaka içeriğini incelemelisiniz. Evde doğal yöntemlerle cilt beyazlatmak da mümkün. Mutfağımızda bulunan gizli kahramanlarından biri pirinçtir. Pirinçle yapılan cilt beyazlatma maskelerini anlatalım.
Pirincin cilde birçok faydası vardır.
Cildinizde yaralar varsa bunların geçmesinde etkilidir. Pirinç, cilde elastikiyet verir ve cilt kırışıklıklara karşı dürenç oluşturur. Yüzünüz hassassa, kaşınıyorsa yada egzama gibi cilt problemleriniz varsa pirinçten yararalanabilirsiniz. Yağlı ciltteki fazla yağı alır ve cildin yağ nem oranını dengeler. Cildin kirlerden kurtulmasını sağlayacaktır. Pirinçte Paba vitamini bulunur. Bu vitamine doğal güneş koruyucu diyebiliriz. Cildimizin canlılığı için c vitamini gereklidir ve pirinç c vitamini oluşmasına yardımcıdır. Alantoin ve ferulik asit içerdiği için güneş ışınlarının zararlarını azaltır. Güneş ışınlarını gören cilt kendini korumak için melanin üretmeye başlar bu da güneş lekelerine neden olur. Güneşe çıkmadan önce pirinç maskesi yapın ve güneşin kötü etkilerinden cildinizi koruyun.
Pirinç suyunu cilt beyazlatmada kullanabiliriz.
Bir su bardağı pirinci bir kaseye koyun. Ilık suyla pirinci ıslatın ve karıştırmaya başlayın. Pirincin beyaz suyunun çıktığını göreceksiniz. Bunu birkaç dakika yapmaya devam edin. Daha sonra suyu başka bir şişenin içine koyun. Pirinç suyunu hergün yatmadan önce pamukla yüzünüze sürün. Yüzünüzü kurulamayın ve kendi kendine kurumasını bekleyin. Bunu hergün uygulayın. Bir süre sonra cldinizin beyazladığını göreceksiniz. Yağlı bir cildiniz varsa pirinç unuyla güzel bir maske yapabilirsiniz. Bir kasenin içine bir yemek kaşığı pirinç unu koyun. Krem kıvamına gelene kadar su ekleyin. Pirinç ununa biraz mısır unu da ekleyebilirsiniz. Krem kıvamına gelen karışımı cildinize sürün. Çeneden alna doğru sürmek daha yararlı olacaktır. Maskenizi 20 dk bekletin. Daha sonra ılık suyla cildinizi temizleyin. Bu maskeyi yatmadan yarım saat önce yaparsanız daha güzel sonuçlar alabilirsiniz. Haftada iki defa bu maskeyi uygulayabilirsiniz.
Kuru cildiniz varsa pirinç maskenizi biraz farklı şekilde uygulamalısınız.
Eğer kahve öğütme makineniz varsa pirinçleri toz haline getirebilirsiniz. Makineniz yoksa hazır pirinç unundan yararlanabilirsiniz. Pirinç ununun içine biraz süt ekleyin. Pirinç unu krem kıvamına gelene kadar bu işlemi tekrarların. Karışımı yüzünüze sürerek yarım saat yakın bekleyin. Ilık suyla yüzünüzü yıkayın. Hassas cildiniz varsa pirinç maskesine bal ilave ederek bu maskeyi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Pirinç unu, bal ve biraz su karıştırılır. Cilde sürülür ve 15 dk bekletilir ve ılık suyla cilt temizlenir. Haftada bir kere bu uygulama yapılır. Unutmayın, pirinç maskesini mutlaka temiz bir cilde uygulamalısınız.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.