Özgür Bilgi Kanalı

Hepimiz çocuklarımızın kendine güvenen, tuttuğunu koparan, hayata karşı güçlü duruşu ve sağlam bir karakteri olan insanlar olmasını , kısacası \”göğsümüzü kabartmalarınızı\” isteriz. Tüm çabalarımız bundan. Ama umduğumuz gibi gitmiyor işler. Derslerinde başarız oldu, bir de üstüne üstlük okulda kavga etmiş. Bu çocuğun nesi var böyle ?! Nereden aldı bu huyları ? Sizden olamaz değil mi? Siz en iyisi için çabaladınız çünkü. Siz masumsunuz. Ama bu çocuk dışarıdan biryerden kötü alışkanlık edinmiş. Ya da belki dayısına , halasına falan çekmiştir.
Gerçekten inanıyor musunuz tüm bunlara? Kendinize dürüst olma zamanı gelmedi mi ?
Çocuk yetiştirmek satranç oynamaktan farksızdır. Her bir hamleniz karşıt hamleler doğurur. Bu kimi zaman lehinizedir. Ama yanlış kararlarınızın sonuçları da ağır olmaktadır. Çocuk ilk okuldadır. Öğretmen bir çok kitap okumasını ve özet çıkarmasını ister. Ama küçüğümüz çok stres yapar ve anne dayanamayıp tüm kitapları kendi özetler. Hatta çocuğunun çarpık el yazısını bile taklitte ustalaşır. Sonuç, mükemmel bir yaz ödevi, beş yıldız, kurdela vs, kitap okuma alışkanlığı olmayan , anne eteğine yapılık bir çocuk, özet çıkarmadığı için kendini ifade etme yetisi eksik, hayal gücü sönük bir genç. Size hayal gücümün ürünlerini sunmuyor, yapılan araştırmalardan ve şahit olduğum durumdan bahsediyorum.Kulağa pek doğru bir ebeveyn hareketi gibi gelmiyor.
Anneliğin ucu bucağı olmayan merhamet ve şefkati her zaman iyi sonuçlar doğurmuyor maalesef. Anne -baba olarak gerekirse canının acıyacağını bile bile iyileşmesi adına çocuğunuzun dizine merhemi sürersiniz. Çünkü ne kadar acısa da, onun için alınabilecek en doğru karar budur. Bazı yaralar ya da problemler fiziksel olmayabiliyor. Bu yüzden görmezden gelmeyi seçiyoruz. Fakat çocuklarımıza yardımcı olmuyor üç maymun duruşumuz.
Teknolojinin gelişmesi, doğru ebeveynlik için bilmeniz gereken herşeyi öğrenmeniz için büyük bir lütuf. Kafanıza takılan pedagojik bir problemin cevabını telefonunuzdan dahi alabiliyorsunuz. Bu sebeple yeni nesil çocuklarımıza, yeni nesil çözümlerle yaklaşmalı, bu konuda açık fikirli ve serin kanlı olmalıyız. İlmek ilmek işlenen bu taze çiçeklerin tek bir dikeninin bile sorumlusu biziz. Anne babalık duygusu içinde çocuklarınızın asıl düşmanı sizler olabilirsiniz. Bırakın düşsün ve gerekirse sizin paçanıza tutunarak kalksın. Ama kendi kalksın.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.