Özgür Bilgi Kanalı

Günümüzde giderek yaygınlaşan ve ailelerin korkulu rüyalarından birisi olan çocuk istismarı konusu üzerinden siz değerli takipçilerimize mahremiyet eğitimini nasıl verebileceğinizi anlatan bir yazımız olacak. Mahremiyet doğumdan ölüme kadar insan hayatında var olan ve olması gereken bir kavramdır. İnsanın kendi sınırları anlamına gelen mahremiyet kelimesini çocuklarına anlatmakta güçlük yaşayan ve zorlanan aileler ülkemizde çoğunlukta. Çocukların 0-6 yaş aralığında mahremiyet kavramını anlamasına yönelik çalışmaların da fazla olduğu söylenemez. Ülkemizde giderek artan çocuk istismarına karşı alınabilecek önlemlerin en başında mahremiyet eğitimi geliyor. Çocuklarda mahremiyet konusunu işleyeceğimiz yazımızın sonunda çocuğunuza herhangi bir istismar sonucunda neler yapması gerektiğini ve bunun karşısında sizler de nasıl davranacağınızı anlamış olacaksınız. Madde madde çocuklarda mahremiyet bilincinin gelişmesi için neler yapılması ve neler yapılmaması gerektiğini işleyeceğiz.

  • Çocuklarınızı Açık Alanda Soyup/Giydirmeyin

Ailelerin en büyük yanlışlarından bir tanesi çocuklarını ortalık yer diye tabir ettiğimiz halk arasında, parkta, sokakta, bahçede, evin içerisinde çocuk ve sizden başka birisi varken soyup giydirmek hatalı bir davranıştır. “O daha çocuk bir şey olmaz.” düşüncesini ilk olarak kafanızdan atmalısınız. Çünkü çocuklar da insandır. Onlar da utanır, sıkılır fakat bu utancını ifade edemez. Her duyguyu yoğun olarak yaşadığı için utandığını söylemesi çok zordur. Çocuklarınızı sizden başka birinin olduğu ortamda soyup giydirdiğinizde ve bunu sürekli olarak tekrarladığınızda artık bu çocuğa yapılmaması gereken bir davranış değil aksine çok normal bir davranış gibi gelecektir. Yani çocuk halka açık alanda istediği gibi davranması gerektiği anlamını çıkaracaktır. Anne baba olarak çocuğunuza en büyük kötülüklerden birisini yapmış oluyorsunuz. Annem babam bir şey olmayacağını düşünüyor düşüncesine kapılan çocuk çıplak bir şekilde halka açık alanda dolaşmaktan sıkılmayacaktır.

  • Tuvaletini Yaparken Yalnız ve Gerçek Bir Tuvalette Olmasına Dikkat Edin

Tuvalet ihtiyacı tüm insanlarda olduğu gibi çocuklarda da görülen bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyacı çocuklar daha sık hisseder ve gidermek ister. Çocukların tuvalet ihtiyaçlarını giderdikleri ortam oldukça önemlidir. Kas gelişimi normal seyreden bir çocuk tuvaletini 3-4 gibi yaşlarda kendisi yapabilecek olgunluğa erişir. O yüzden sizin onun yanında olmanıza veya herhangi bir tanıdığının tuvaletini yaparken yanında olmasına gerek yoktur. Eğer ısrarcı bir tavır sergilersen çocuk yine utancını gizleyecek ve bir süre sonra utanmamaya başlayacaktır. Herkesin yanında tuvaletini yapmak veya açık alanda tuvaletini yapmak ona normal gelecektir. Çocuğun mahrem yerlerini kendisinden başka kimsenin görmemesi gerekir. Fakat bu düşünce çocuğa ailenin tavırları ile empoze edildiğinde çocuk hiç çekinmeden mahrem yerlerini açarak tuvaletini açık alanda yapabilir. Bu da istismarı normal karşılamasındaki en büyük etkenlerden birisidir.

  • Çocuğunuzun Yanında Cinsellik İçeren Davranışlardan Uzak Durun

Çocuklar taklit yeteneği üst düzeyde olan bireylerdir. 7 yaşına kadar somut işlemler dönemine girememiş olan çocuklar soyut işlemler döneminde her şeyi taklit ederler. Özellikle anne babasından gördüklerini ve duyduklarını yapmaya söylemeye bayılırlar. Çocukların bu özelliği bilmeden bile olsa onların düşüncelerine etki edecektir. Genellikle alt sosyo-ekonomik düzeyde olan ailelerde görülen çocuğun yanında ailenin cinsel ilişkiye girme davranışı oldukça tehlikelidir. Çocuğunuz sizinle aynı odada kalıyor ise bu davranışa oldukça dikkat etmelisiniz. Çünkü çocuklar anne babanın cinsel ilişki sırasında yaptıklarını görüp onları taklit etmek isteyecektir. Bu da cinsel istismar konusunda çocuğun en büyük zaaflarından birisi olacaktır. Çocuk cinsel ilişki sırasındaki davranışları onu istismar eden kişiye karşı gösterebilir. Çocuk aslında istemediği, ne olduğunu bilmediği sadece taklit olarak gösterdiği bu davranışı oldukça normal kabul edebilir. Böyle olduğu için istismara da karşı koymaması normal olacaktır.
İstismara Uğrayan Çocuk Nasıl Davranmalıdır
İstismara uğrayan çocukların veya istismar edilmeye çalışıldığın çocuğun göstermesi gereken davranışı anne babalar şu şekilde anlatmalıdır. Gizli bölgeleri, mahrem yerleri çocuklara dışarıdan göstermelidir.

  • Birisi senin gizli yerlerine dokunduğunda yüksek sesle HAYIR de.
  • Oradan hemen KAÇ(UZAKLAŞ).
  • Bir BÜYÜĞÜNE (ANNE, BABA, ABLA ABİ) anlatmaktan çekinme ve yardım iste.

Bu aşamaları çocuğunuzla sık sık tekrar etmeli ona böyle bir davranışı yabancı birisi sergilediğinde ne yapması gerektiğini benimsetmeye çalışmalısınız. Böylece çocuğunuz istismara uğradığında ne yapması gerektiğini bilir ve size anlatır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.