Daha Yüksek Sıralamalar İçin Semantik SEO’yu Kullanın


semantik seo

Yıllar geçtikçe, Google gibi arama motorları, insan dilini daha derinlemesine anlamak ve kullanıcılara daha alakalı arama sonuçları sağlamak için anlamsal analizden yararlandı.

Bu nedenle SEO için tek anahtar kelime yaklaşımı artık yeterli değildir. Bunun yerine, anlamsal SEO, Google’ın güvendiği derin öğrenme ve doğal dil işleme algoritmalarını dikkate alır.

Semantik SEO stratejilerini kullanan site sahiplerinin, sektörlerinde topikal otorite oluşturma olasılığı daha yüksektir.

Ayrıca, nişlerindeki önemli anahtar kelimeler için rakiplerinden daha kolay bir şekilde daha iyi performans gösterebilirler.

Semantik SEO Nedir?

Semantik SEO, web içeriğine daha fazla anlam ve güncel derinlik oluşturma sürecidir.

Bunu yaparak, Google tarayıcılarının içeriğinizi daha iyi anlamasına yardımcı olursunuz .

Ayrıca, onu yüksek kaliteli olarak görmelerine yardımcı oluyorsunuz ve böylece SERP’lerde daha sık tanıtıyorsunuz.

Semantik SEO ve Google

SEO’nun ilk günlerinde, Google’ın sıralama algoritması çok daha az gelişmişti. Tarayıcılar, anlamı ve alaka düzeyini anlamak için bir sayfadaki belirli anahtar kelimeleri aradılar. Ancak hepimiz, insan dilini anlamak için kullandığımız kelimelerden çok daha fazlasının olduğunu biliyoruz. Bağlam, yüz ifadeleri, ton ve sözlerimizden önceki ve sonraki paragrafların tümü anlamlarını etkiler. Bu nedenle Google, web içeriğini anlamak ve sıralamak için daha insani ve anlamsal bir yaklaşım benimsemeye çabalamıştır.

Bu çabadaki en büyük dönüm noktalarından bazıları şunlardır:

  • Knowledge Graph: Google tarafından kullanılan ve tarayıcıların belirli varlıklar ve kavramlar arasındaki ilişkileri anlamasına yardımcı olan geniş, karmaşık bir bilgi tabanı .
  • Hummingbird: Google’ın sorguların arkasındaki anlamı ve bağlamı daha iyi anlamasına yardımcı olan ve tekil anahtar kelimelere verilen önemi azaltan 2013 algoritma güncellemesi .
  • RankBrain: Google’ın arama amacını daha iyi yorumlamasına ve böylece kullanıcılara daha alakalı arama sonuçları sağlamasına yardımcı olan bir 2015 makine öğrenimi algoritması.

Bu gelişmelerle Google, bir içeriğe bakabilir ve yalnızca kapsadığı konuyu değil, ilgili alt konuları, terimleri ve varlıkları ve tüm bu çeşitli kavramların birbiriyle nasıl ilişkili olduğunu anlayabilir.

Semantik SEO, Arama Deneyimini Nasıl İyileştirir?

Semantik SEO’ya neden bu kadar önem veriliyor?

Google her zaman aramayı kullanıcılar için daha iyi hale getirmeye çalışıyor.

Gerçek şu ki, arama yapanlar Google’ı kullanırken mutlaka yalnızca belirli bir yanıt aramazlar; genellikle belirli bir konuyu daha derinlemesine anlamaya çalışırlar.

Örneğin, bir kullanıcının “ backlink nedir ” anahtar kelime öbeğini yazdığını varsayalım.

Büyük olasılıkla, cevaplarını bulduktan sonra ortaya çıkan ek soruları olacaktır, örneğin:

  • Backlinkleri nasıl alabilirim?
  • Geri bağlantıları nereden alabilirim?
  • Kaç tane geri bağlantıya ihtiyacım var?
  • Backlink satın alabilir miyim?
  • Beyaz şapka ve siyah şapka bağlantıları arasındaki fark nedir?
  • Ve diğerleri!

Arama deneyimi açısından, kullanıcının her bir soru için ayrı içerik parçaları yerine tüm bu ilgili soruları yanıtlayan tek bir içerik parçası bulması çok daha iyidir.


yemlihatoker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.