David Sinclair Kimdir?


David Sinclair

David Andrew Sinclair AO, genetik profesörü ve Harvard Tıp Okulu’ndaki Paul F. Glenn Yaşlanma Araştırmaları Biyoloji Merkezi’nin eş direktörü olan Avustralyalı bir biyologdur. Epigenetik odaklı yaşlanma konusundaki araştırmalarıyla tanınır. Avustralya Nişanı’nın bir subayıdır.

David Andrew Sinclair, 1969’da Avustralya’da doğdu ve New South Wales, St Ives’de büyüdü . Babaannesi 1956 Macar Ayaklanmasının bastırılmasının ardından Avustralya’ya göç etmişti ve babası aile adını Szigeti’den Sinclair’e değiştirdi.  Sinclair, Sidney’deki New South Wales Üniversitesi’nde biyokimya alanında lisans derecesi aldı ve Avustralya Milletler Topluluğu Ödülü’nü aldı. 1995 yılında doktora derecesini aldı. aynı okuldan moleküler genetikte,  mayada gen düzenlemesine odaklanıyor.

2015’te Sinclair, The Scientist’e laboratuvarı için fon bulma çabalarını, laboratuvarının yaklaşık 20 kişiye nasıl büyüdüğünü, yaklaşık 5 kişiye düştüğünü ve ardından hayırsever kuruluşlardan ve şirketler dahil olmak üzere şirketlerden fon getirerek yeniden büyüdüğünü anlattı. başlamasına yardım ettiğini söyledi.  2015 yılında laboratuvarında 22 kişi vardı ve bir R01 hibesi tarafından desteklendi ve %75’i federal olmayan fonlar tarafından finanse edildi. Ancak, 2016 itibariyle, federal fonları artmaya başladığından bu artık doğru değildi.

Eylül 2019’da Sinclair , New York Times’ın en çok satanlarından biri olan Lifespan : Why We Age – and Why We Don’t Have To To gazeteci Matthew LaPlante ile birlikte yazılan ve 18 dile çevrilen Lifespan: Why We Age – and Why We Don’t Have To To adlı kitabını yayınladı.  Bu aynı zamanda Audible’da sesli kitap olarak yayınlandı ve Sinclair tarafından okundu.

https://www.youtube.com/c/DavidSinclairPodcast

https://sinclair.hms.harvard.edu/people/david-sinclair

https://www.instagram.com/davidsinclairphd/