Özgür Bilgi Kanalı

Dekorasyonda Renklerin Kullanımı
Bir evin döşenmesi bir her zaman planlar dahilindedir. Bu planın yer aldığı temellerden ilki renk ve süsleme, diğeri de evin durumu olarak karşımıza çıkmaktadır. Dekorasyonda renk önemli yer tutabilmektedir. Dekorasyon aslında renk sanatı olarak yer almaktadır. İyi seçilmiş, birbirine uygun renkler odaya, döşemelere her zaman bir canlılık, yeni bir hava getirmektedir. Renklerin kullanılmasında göze çok daha hoş görünecek uyum sağlanmaya, mekan içerisinde karıştırılacak renklerin birbirleriyle çok daha uygun bir görünüş yaratmasına yardımcı olabilmektedir.
Renklerin Birbirleri İle Uyumu
Elbise ve diğer giyim eşyalarında çok daha iyi bir uyum sağlamak için kullanılan renk uygulamaları evin renklendirilmesi hususunda da uygulanabilmektedir. Bununla birlikte mekan içerisinde yer alan değişik renk tonları ile zenginleştirebilirsiniz. Bu konu için sanatkâr bir fırçadan çıkmış bir tablodaki renkleri de temel alabilirsiniz. Dekorasyonda renkler bütün tonları ile beraber renk yuvarlağı denilen bir daire içerisinde yer almaktadır. Bir yeri döşerken renk topluluklarının dekorasyon içerisinde nasıl kullanılacağını, renklerin ne derece karıştırılacağını bu yuvarlağa bakarak tespit etmek kolay hale gelmektedir.
Dekorasyonda Renk Koşulları
Dekorasyon modellerinde üç renk kullanılmaktadır. Süsleme sırasında çok kullanılan tek renkler, ana renkler olarak yer almaktadır. İki ana renk veya değişik tonlar yan yana geldiği zaman zıt renkler ortaya çıkmaktadır. Renkler göz önünde bıraktıkları etki tarafından iki şekilde ayrılmaktadır. Sıcak renkler ateşi güneşi hatırlatan kırmızı tonlarında olmaktadır. Bu renklerin değişik tonda karışımları da sıcak renkler arasında dahil edilmektedir. Sıcak renkler yumuşak dinlendirici hava oluşturmaktadır. odaya güneş ışınlarının sıcaklığını getirmektedir. Renklerin seçimi sırasında rol oynayan diğer bir özellik de bazı renklere karşı duyulan hoşlanma duygusudur. Oturma odası renkleri duvar ve döşeme için mavi tonlarını tercih edebilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.