Özgür Bilgi Kanalı

Deri Eşyaların Bakımı Nasıl Olmalıdır?
En lüks ve aynı zamanda en kullanışlı malzemelerden bir tanesi olan derinin kendine has dokusal farklıkları vardır. Deri eşyaların uzun ömürlü olması için bazı önemli noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu noktalara dikkat ettiğiniz sürece deri eşyalarınız ilk günkü gibi güzelliğini ve parlaklığını koruyacaktır.
Deri, tamamen doğal ve lifsiz bir yapıya sahiptir. Bundan dolayıdır ki yıkama işlemi yapılmaz. Nappa deri ürününüzü kullandığınız sıklığa göre haftada bir ya da ayda bir hafif nemli bez ya da sünger ile silip kurulayınız. Yalnız bu temizlik nubuk ve süet giysileriniz için geçerli değildir. Eğer deri takımınız var ise örneğin etek – ceket ve pantolon – ceket gibi temizlikte solma durumunu göz önüne alarak renklerinin eşit olması için her ikisini de birlikte temizliğe veriniz. Deri ürünlerin formunu korumak için ceplerini boşaltınız. Onları omuzları destekleyen geniş askılara asınız ve askıdan düşmemesine dikkat ediniz. Deri giysilerin kırışıklıkları genelde askıdayken açılır. Evde deri giysilerinizi ütülerken ütüyü en düşük ısıya ayarlayınız. Deri üzerinde yanmayı ve parlamayı engellemek için ürünün üstüne kalın bir pamuklu kumaş koyun ve kumaşın üzerinden buhar vermeden hızlı bir şekilde ütüyü geçirin. Deri, doğal bir ürün olduğu için hava almak ister. Bunun için deri eşyalarınızı hava alan kılıflar içinde, sıcak olmayan ve ılık olan yerlerde saklayınız. Boyun bölgesinde bir eşarp kullanılması özellikle süet ve nubuk ürünlerinde boyun bölgesinin vücut yağından lekelenmesi önlenecektir.
Deri ürünlerinin temizlikleri de cinslerine göre farklılık gösterecektir. Süet ve nubuk ürünler hariç yağlı bazlı lekelerde lekeyi temizlemek için kuru temiz bir bez ile deri üzerinde bulunan yağı alınız. Su kesinlikle kullanmayınız. Derilerde su geçirir. Deri ürünleri doğru bir şekilde kuruttuğunuz zaman kar ve yağmur suyunda herhangi bir zarar görmezler. Islak ve nemli deriyi doğal kurumaya bırakınız. Saç kurutma makinesi ya da kalorifer gibi sıcak olan yerlerden uzak tutunuz. Fazla ısı ve nem derinin doğal yağlarına zarar verir. Deri ürünlerini doğrudan güneş ışığı alan yerde bırakmayınız. Renginde solmalar meydana gelebilir. Üzerinizde deri bir ürün bulunuyorken saç spreyi ya da parfüm sıkmaktan kaçınınız.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.