Özgür Bilgi Kanalı

Daha önce sitemizde “Desura Geliyor” başlığı ile Desura oyun yöneticisinin Beta aşamasında olduğunu duyurmuştuk. Şimdi ise “Desura geldi” diyoruz.

GNU/Linux oyuncuları için iki ay kadar bir süre Beta aşamasında olan ve sadece “Desura” grubuna üye olanlarca çevrim içi olarak kullanılabilen Desura oyun yöneticisi, Beta aşamasından çıkarak, tüm GNU/Linux oyuncularının kullanımına sunuldu. Beta aşamasından çıkna Desura’nın gözüme çarpan güncellemleri (herkese açılmış olması dışında) kurulan oyunun bağıl kütüphanelerini denetlemesi ve eksik olanlar hakkında oyuncuyu uyarması. İkinci olaraksa, Games -> Properities altından, oyunu çalıştırmak için gereken komutu, başına bir başka komut ya da başka bir ikili dosya ile açacaksak onu yazabiliyoruz. Beta aşamasında sadece 64 bit için olan Desura, artık 32 bit mimarisi için de mevcut. Kurulumun Beta aşamasından bir farkı yok. Desura’nın sitesinden, Desura oyun yöneticisinin *.tar.gz uzantılı güncelleyicisini indirdikten sonra (mimarinize göre otomatik olarak i686 ya da x86_64 gelecektir), dosyayı açın. Açtığınız dizine giderek konsola ./desura komutunu verin.

“Desura Updater” uygulaması başlayacak ve Desura oyun yöneticisini indirip kuracaktır. Yaklaşık 33MB boyutunda olan Desura oyun yöneticisinin kurulumu tamamlandıktan sonra, KDE münüsünden Uygulamalar -> Oyunlar -> Desura yolu ile oyun yöneticisini başlatabilirsiniz. Desura da, aynen Steam’de olduğu gibi, sistem çekmecesine kendisini atacak ve arka planda çalışacaktır.

Desura başladığında, “New Account” kısmından ya da Desura’nın sitesine giderek sitesinden, kullanıcı hesabınızı oluşturuyorsunuz. Hizmet sözleşmesini kabul ettikten sonra, önümüze çıkan mini bir formu doldurarak, hesabımız oluşturuyoruz. Sonrasında ise, formda belirttiğimiz e-posta adresine gönderilen aktivasyon linkine tıklayarak hesabımızı bitiriyoruz. Sonrasında kullanıcı adı e parolamızı girip “Sign In” dediğimizde, Desura istemcisi açılıyor.

Bu kadar da değil; Desura’nın kurucusu Scott Reismanis, uzun vadede, aynen Google Chrome / Chromium gibi bir GPL lisansı ve açık kod yapılandırılmasına gidileceğini belirtiyor An itibariyle Desura’dan 65 GNU/Linux oyununu (ticari + özgür) indirip oynayabilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.