Özgür Bilgi Kanalı

Gerek yetişkinlerin gerek çocukların en önemli problemlerinden biri dikkat dağınıklığıdır. Dikkat dağınıklığı olan kişi işine yoğunlaşmakta, hatırlaması gereken bir bilgiyi hatırlamakta, yeni bilgiler öğrenmekte zorlanır. Hatırlama konusunda zorluk yaşandığında, yeni öğrenilen bilgiler kısa bir süre içerisinde unutulduğunda dikkat dağınıklığı denen durum söz konusu olur. Dikkat dağınıklığının birçok sebebi vardır. Ancak günümüzde en büyük sebeplerden biri teknolojinin gelişmesidir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte her işimizi teknolojik aletlerle halleder olduk ve hafızamızı kullanmayı önemli oranda ihmal ettik. Böylelikle hafızamız da bizler gibi tembelleşti ve bilgileri kendinde depolama konusunda güçlük çekmeye başladı.
Dikkat dağınıklığını önlemenin birçok yolu vardır. Ancak buna geçmeden önce kişide öncelikle algı bozukluğunun olup olmadığının bilinmesi gerekir. Çünkü bir kişide algı bozukluğu varsa mutlaka dikkat dağınıklığı da vardır. O yüzden öncelikle kişinin algı durumuna bakmak gerekir. Eğer kişide algı bozukluğu yoksa dikkat dağınıklığı egzersizleriyle durum toparlanmaya çalışılabilir. Eğer bir bilgiyi unutmak istemiyorsanız, o bilgiye dikkat kesilmeniz gerekmektedir. Çünkü hafızaya bir bilgi girdiğinde bu bilginin kalıcılığı 30 sn sürer. Bu durumun ortadan kalkıp bilgiyi öğrenmek ve hatırlamak istiyorsanız dikkatli olmanız gerekir. Örneğin; yeni birisiyle tanıştıktan bir ay sonra aynı kişiyle karşılaştığınızda o kişinin ismini hatırlayamayabilirsiniz. Ancak yeni tanıştığınız kişiyi, tanıştığınız anda sevdikleriniz arasından birisiyle karşılaştırma veya bağdaştırma yapsaydınız bu kişinin ismi hafızanıza kazınacak ve bir ay sonra o kişiyi gördüğünüzde ismini rahatlıkla hatırlayabilecektiniz. Yine benzer bir örnek vermek gerekirse, patronunuz size mutlaka yapmanız gereken bir iş verseydi ve sizin bu işi unutmamanız gerekseydi, yapmanız gereken hafızanıza işi yapmadığınız takdirde patrondan işiteceğiniz azarı aşılamaktır. Böylelikle patronunuzun olumsuz tavrı sizi etkileyecek ve sürekli olarak o işi yapmayı hatırlayacaksınız.
Arkadaşlarınızla birlikte oynayacağınız basit oyunlarla da hafızanızı güçlendirebilirsiniz. Örneğin bir nesneye bir dakika boyunca bakın, inceleyin. Daha sonra nesnenin üzerini örterek kapatın. Sırayla nesnenin özelliklerini saymaya başlayın. Eğer anlamakta zorluk çektiğiniz bir konu varsa konuyu bir kağıda özetleyerek kapınıza asabilirsiniz. Böylelikle odaya her giriş çıkışınızda notu görür ve okursunuz. Kısa bir süre içerisinde hafızanız bu konuyu anlayacaktır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.