DOĞUM YAPMA KORKUSU(TOKOFOBİ)


Mutlu bir beraberlik ve kişilerin birbirini yeterince tanıdığı bir ilişkide artık bebek yapmaz zamanı gelmiş demektir. Bazı çiftler evlat sahibi olmayı pek düşünmeseler de birçok eçift evlat kokusu koklamak için can atarlar. Evlat sahibi olmak için birçok tedavi gören çiftler vardır. Hamile kaldığını öğrendiğinde kadın çok özel bir döneme adım atmış olur. Heyecanlı ve sorumluluk isteyen bu dönemde bazı pskilojik ve biyolojik sorunlar yaşayabilir. Önemli olan bu dönemi güzel yanlarıyla hatırlamak ve o özel anların tadını çıkarmaktır.
Hamilelikte 7. aya girildikten sonra doğum gündeme gelir. Hangi hastanede doğum yapılmalı, hangi doktor seçilmeli, sezeryan mı yoksa normal doğum mu yapılmalı gibi birçok soruyla karşılaşırız. Anne adayı ilk çocuğunu doğuracaksa onu bir telaş alır. Doğum sırasında kendisine ve çocuğuna birşey olur mu diye düşünemye başlar. Bununla ilgili kafasında kuruntular oluşturur ve hatta doğumda yaşanabilecek aksilikler ile ilgili araştırmalar yapmaya başlar. Bu duruma doğum yapma korkusu yani tokofobi denir. Tokofobi, genellikle ilk hamilelikte yada daha önce sorunlu doğum yapan anne adaylarının yaşadığı bir sorundur. Böyle bir korkuyla birlikte panik atak, depresyon gibi psikolojik sorunlar da yaşanabilir. Bu korku yüzünden birçok bayanın sezaryan doğum yapmak istediklerini biliyoruz.
Doğum korkusunu hamile kalmadan önce yada hamile kaldıktan sonra hissedebilirsiniz. Tokofobinin farklı çeşitleri vardır. Doğum yapmada korkan bayanların doktor yardımına ihtiyacı olabilir. Doğum yaptıracak doktor doğum yapma aşamalarını ve bu sürecin ne kadar normal olduğunu anne adayına anlatması gerekir. Aynı şekilde bir psikolog yada psikiyatr anne adayına terapiler uygulamalıdır. Doğumdan birkaç hafta önce başlayan bu terapiler doğuma kadar devam etmelidir. Anne adayı kandrılmadan ikna edilmek ister. Bunun en iyi yolu ise doğru örnekler vermek ve doğru cümlelerle doğumu anlatmaktır. Doğum korkusu yaşayan eşe en büyük destek eşten gelmelidir. Baba adayı, eşinin elinden tutmalı, gözlerine bakmalı ve herşeyin güzel olacağını ifade etmelidir. Her zaman eşinin yanında olacağını  dile getirmelidir. Bazı özel durumlarda baba adayının doğumu izlemesi ve eşine varlığıyla destek olması doğru bir hareket olacaktır.