Özgür Bilgi Kanalı


İtalyan Tarzı Dondurma Anadolu’ya açılıyor
İstanbul’daki şubeleriyle Türk tüketicisinin beğenisini kazanan yabancı dondurma markaları yavaş yavaş Anadolu’ya da yayılmaya başladı. Franchise veren markalar, AVM’lerde corner açacak girişimcilere de fırsat sunuyor…
DONDURMACILAR artık yaz kış tanımıyor. Bir dönem sadece yaz aylarında dondurma tüketilen ülkemizde artık her köşe başında dondurmacı bulmak mümkün. Üstelik dondurma pazarında yeni bir trend de hızla yayılıyor. Çok değil birkaç yıl önce İstanbul’da Italyan asıllı girişimciler tarafından açılan dondurma markaları şubeleşme atağına girdi. Bu markalardan bazıları ilk kez franchising sistemiyle yeni şubeler açma kararı aldı.
Pazarda faaliyet gösteren diğer mağaza sahipleri de boş durmuyor elbette. Onlar da yeni şube açmak için uygun buldukları illerde büyüme planları yapıyor. Peki hangi marka nerelerde şubeler açacak? Franchising şartları neler?..

CREMERIA MİLANO
Franchise bedeli 20 bin euro
Klasik İtalyan metoduyla dondurma üreten Cremeria Milano, Guido Benucci tarafından kurulmuş. Milano, Prag ve Bratislava’da şubeleri bulunan şirket, İstanbul’daki ilk şubesini Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde 2006 yılında açmıştı. Ardından Nişantaşı, Bebek, Caddebostan ve Şaşkınbakkal şubeleri açıldı, istiklal Caddesi ve Nişantaşı mağazaları Cremeria Milano tarafından işletiliyor. Diğer şubelerse franchising sistemiyle açılmış.
Cremeria Milano, franchising sistemiyle yeni şubeler açacak. Yeni şubeler için öncelik İzmir, Ankara ve Antalya’ya veriliyor. Adana, Mersin, Bursa, Diyarbakır, Mardin ve Gaziantep’ten yoğun franchise talepleri aldıklarını belirten Atılgan, bu teklifleri de değerlendireceklerini söylüyor. http://www.myfikirler.org
Cremeria Milano’nun franchise giriş bedeli 20 bin euro. Yıllık ciro üzerinden herhangi bir pay ya da sürekli franchise ödemesi gibi herhangi bir ücret talep edilmiyor. Iş ortaklarını seçerken oldukça titiz davrandıklarını vurgulayan Cremeria Milano Türkiye Ortağı Günseli Atılgan, uyum içinde çalışacak, bu işi sevecek kişilerle çalışmayı tercih ettiklerini söylüyor.
Cremeria Milano şubeleri için standart bir metrekare planlaması yok. Seçilecek lokasyona göre mağazanın büyüklüğü deşiyor. Bu yüzden mağazalar farklı büyüklükte olabiliyor. Yeni açılacak mağazaların 20-25 metrekare arasında olması planlanıyor.
Cremeria Milano’da satışa sunulan dondurmalar şirketin İstanbul’daki üretim merkezinde, orijinal İtalyan reçetelerine uygun biçimde günlük üretiliyor. Oradan da şubelere dağıtılıyor. Atılgan, “Dondurma üretiminde doğal malzemeler ve mevsimine göre taze meyveler kullanıyoruz.
Ürünün raf ömrünü uzatmak amacıyla hiçbir koruyucu ve kimyasal katkı maddesi koymuyoruz. Bizim dondurmalarımızda süttozu, glukoz, tatlandırıcı, aroma ve renk veren boya maddeleri yok” diyor. http://www.myfikirler.org
Cremeria Milano’da klasik İtalyan gelato (sütlü dondurma) ve sorbelerin (sütsüz, meyveli dondurma) yani sıra geleneksel Türk damak zevkine hitap eden tatlar da bulunuyor. Örneğin sakızlı, yoğurtlu, balkabağı, cevizli ve narlı dondurma çeşitleri var.
Telefon: 0212 245 29 27
E-posta: gunseli@cremeriamilano.com

MUA
ilk kez franchise verecek
Mua Gelatieri d’ltalia, Floransalı Elena Pallotta tarafından 2011 yılında İstanbul Yeniköy’de kuruldu. Dekorasyon ve mobilyalarında Floransa geleneğine uygun renk ve yuvarlak hatlardan esinlenen Mua’nın Yeniköy şubesi 45 metrekare büyüklüğünde. Şubeleşme konusunda atak davranan Mua, kısa sürede Kemerburgaz ve Cihangir’de birer şube daha açtı. Ayrıca birkaç restoran ve spor merkezinde satış noktaları var. Tüm şubeler şirket tarafından işletiliyor. Mua, büyüme planları doğrultusunda ilk kez franchise vermeye hazırlanıyor. Mua Gelatieri d’ltalia Yönetim Kurulu Başkanı Elena Pallotta, 2013’ten itibaren franchising sistemiyle şubeler açacaklarını söylüyor. Şirket şu sıralar franchise altyapısını hazırlıyor. http://www.myfikirler.org
Mua, Türkiye’de aslında bu alanda çok yaygın olmayan eve servis hizmetiyle dikkat çekiyor. Mua’nın tüm mağazalarında eve servis yapılıyor. Dondurma Italya’dan getirilen, ürünü soğuk tutan özel Gelatieri İtalia kaplar içerisinde evlere gönderiliyor.
Mua’nın şubelerinde “sütsüz” olarak üretilen limonlu ve bitter çikolatalı dondurmalar yoğun ilgi görüyor. Fruttini adı verilen içi kendi dondurmasıyla doldurulmuş meyveler, dondurmadan yapılan minik pasta ve cam bardaklarda servis edilen bicchierini’nin de popülaritesini artırmaya başladığı belirtiliyor. Mua’nın dondurmaları geleneksel İtalyan yöntemleriyle ve günlük olarak şirketin Kemerburgaz’daki tesisinde üretiliyor. Burada günde 1 ton civarında dondurma üretilebiliyor.
Telefon: 0212 299 84 84
E-posta: info@muagelato.com

Dondurmacci
Dondurmacci, sıra dışı bir girişim örneği aslında. Hiçbir gıda ve perakende tecrübesi olmayan tekstil sektöründe faaliyet gösteren Ersin Pcya, evinde hobi amaçlı yaptığı dondurmalar çok beğenilince bu işi kurmaya karar vermiş. İlk şubesini de 2010 yılında İstanbul Caddebostan’da açmış.
Şimdilik tek şubesiyle hizmet veriyor. Ancak önümüzdeki dönemde yeni şubeler açılması planlanıyor. İlk etapta İstanbul Avrupa Yaka-sı’nda bir şube daha açılacak. Daha sonra franchising sistemiyle yeni şubeler açılacak. http://www.myfikirler.org
Dondurmacci ürünleri mevcut şubenin yanı sıra İstanbul’daki bazı organik marketler, restoran ve kafelerde satılıyor. Markanın imalathanesi ise Mecidiyeköy’de bulunuyor. Bu küçük imalathanede butik üretim yapılıyor. Ersin Peya, Dondurmacci’nin kuruluş ve gelişim sürecini şöyle anlatıyor:
“Dondurmayla ilgili bilgilerimi pekiştirmek için İtalya’ya gittim. Dondurma konusunda dünyanın en önde ülkesi olarak gösterilen
(dondurmacci îtaiya da dondurma üretimiyle ilgili kurs aldım. Türkiye’ye döner dönmez de çalışmalara başladım. Birçok deneme ve yanılmadan sonra markamı oluşturdum. Halen 100’e yakın dondurma çeşidi üretiyoruz. Dondurmalarımızda hiçbir katkı maddesi kullanmıyoruz. Antalya’dan bergamut, Gaziantep’ten fıstık, Datça’dan badem, İsparta’dan gül yaprağı, Bodrum’dan mandalina getiriyoruz. Lavanta, anason, ıtır, kakule ve daha aklınıza gelebilecek birçok aroması zengin bitki kullanıyoruz. Bir yandan da yeni lezzetler geliştiriyoruz. Keçipeynirli dondurma, zeytinyağlı dondurma, acı biberli dondurma gibi…”
Telefon: 0216 467 34 80
BEN & JERRY’S
Sinema salonlarında corner açacak
Unilever’in markası Ben & Jerry’s, özellikle yurtdışında sinema sektörüyle çok iç içe olan ve birçok filmin senaryosuna bile girmiş bir marka. Ben&Jerry’s dondurmaları en çok film izlerken tüketiliyor. Türkiye’de de benzer stratejiyle büyümeyi hedefleyen Ben & Jerry’s özellikle sinema salonlarında şube sayısını artıracak. Ben & Jerry’s’in şu anda çeşitli AVM’lerde 7 dondurma mağazası bulunuyor. Alışveriş merkezleri ve zincir marketlerdeki satış noktalarının yanı sıra Ankara, İzmir, İstanbul ve Türkiye’nin sahil kesimlerinde Unilever’in dondurma markası Algida’nın kabinleri içerisinde yer alan özel bölmelerde de Ben&Jerry’s ürünleri satılıyor.
Yeni dondurma mağazaları ve corner’lar açacaklarını belirten Ben & Jerry’s Marka Müdürü Marka Müdürü Yasemin Çetingöz, “Birlikte çalıştığımız ve bünyesinde yer alacağımız kurumun, marka kimliğimiz ve duruşumuzla uyuşması gerekiyor. Ortak noktada buluşup aynı hedef kitleye seslenebiliyor olmak Ben&Jerry’s olarak önem verdiğimiz konuların başında geliyor. Yatırım maliyetleri iş ortaklarımıza, mağazanın açılacağı bölgeye, bünyesinde yer alacağımız kurumların koşullarına uyum sağlayarak değişim gösteriyor” diyor. Ben & Jerry’s’in Türkiye’de toplam 16 çeşit ürünü bulunuyor.
Telefon: 0216 633 90 00
ERSAN ÇIPLAK / Para Dergi


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.