Doom 3 Kodları Açıldı


ozgurlukıcın.com

Daha önce Doom 3’ün Kodları Açılıyor Mu? başlıklı haberimizde, id Software’in kurucusu ve idTech motorunun mucidi olan John Carmack’ın Twitter hesabında yapmış olduğu bir yayınla, idTech4 (oyuncular arasındaki adıyla Doom 3 ya da Quake 4 motoru) motorunun kodlarının açılması için teknik hazırlıkların tamamlandığını ve avukatların onayının beklendiğini belirttiğini sizlere aktarmıştık. Ve nihayet beklenen an geldi ve 22 Kasım’ı 23 Kasım’a bağlayan gece yarısında Doom 3’ün kodları yayınlandı.

Doom 3’ün kaynak kodları genel olarak GNU General Public License 3 ile lisanslanarak yayınlandı. Ancak bazı kısımları yine özgür yazılım lisansları olan değişik lisanslar ile yayınlandı.

Doom 3’ün kaynak kodları, bir GIT barındırma hizmeti olan Github üzerinde bulunuyor ve kodlara https://github.com/TTimo/doom3.gpl adresinden erişilebiliyor. Adreste aynı zamanda kaynak kodların işletim sistemlerinde nasıl derlenebileceğine de değinilmiş. Umuyoruz ki yakın bir zamanda Pardus kullanıcılarını Doom 3’ün PiSi paketi ile tanıştırırız.

Tüm özgür yazılım camiasına uğurlu olsun diyoruz


Like it? Share with your friends!

37

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Doom 3 Kodları Açıldı