Özgür Bilgi Kanalı

id Software’in kurucusu ve idTech motorunun mucidi olan John Carmack, Twitter hesabında yapmış olduğu bir yayınla, idTech4 (oyuncular arasındaki adıyla Doom 3 ya da Quake 4 motoru) motorunun kodlarının açılması için teknik hazırlıkların tamamlandığını ve avukatların onayının beklendiğini belirtmişti. Ancak Bethesda / id Software’in avukatları, Doom 3’ün kaynak kodlarının açılmasının, bazı lisans ihlâllerine sebep olabileceğini belirttiler.

Ancak John Carmack’ın yanıtı gecikmedi: “Avukatlar bazı kodlar konusunda endişeli, ama ihlâl konusu olması muhtemel kodları yeniden yazacağım.” Avukatlatrın endişelerini ifade etmesinin ardıdnan gelen bu açıklama, John Carmack’ın, idTech4 motorunu açık kaynak camiasına (henüz belli olmasa da öncekileri gibi idTech4’ün de GPL ile lisanslanması durumunda özgür yazılım camiasına) kazandırmasındaki kararlılığı gösteriyor. Carmack’ın artık, motorun performnans ve görselliğini mümkün olduğunda koruyarak, lisans koruması altındaki kodları, avukatlarının endişelerini giderecek biçimde yeniden yazması gerekiyor.

Teknik adımlarını tümünü tamamlayıp, son dakikada hukuki sorunla karşılaşan idTech4’ün, bir an önce bu sorunu aşıp, başka bir problemle karşılaşmamasını umarak; özgür yazılım camiasına katılımını bekliyoruz. idTech4, üzerinden 7-8 seneden fazla gibi bir zaman geçmiş de olsa, hâlâ oldukça güçlü bir motor. Bu motorun kazanımının, gelişmiş GNU/Linux FPS oyunlarının önünü açmasını bekliyoruz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.