Dudak Çatlamasının Sebepleri ve Tedavisi


Dudak Çatlamasının Sebepleri ve Tedavisi

Dudak çatlaması genel olarak kuru havalarda ve rüzgâra karşı uzun süre maruz kalan kişilerde ortaya çıkan bir durumdur. Dudaklarda cilt gibi yağ bezeleri yoktur bundan dolayı da kolay bir şekilde çatlayıp, kururlar.

Sebepleri

Dudaklar kuru ve çatlak olduğu zaman doğal olarak kişi onları nemlendirmek için yalar ama dudaklar yalandıktan kısa bir süre sonra tekrar kurur. Çünkü tükürüğün buharlaşması dudaktan daha fazla nem kaçmasına neden olur ve dudaklar önceki durumlarından daha kuru bir hal alır. Dudakları ısırma ve çiğnemede aynı etkiye sahip olduğundan bu tür hareketlerden uzak durulmalıdır. Dudaklarda oluşan çatlamanın bir diğer sebebi olarak vücudun susuz kalmasını gösterebiliriz. Eğer kişi gün içerisinde yeterli miktarda su içmez ise diğer bütün vücut hücreleri gibi dudaklarda da kuruma olacaktır. Nemsiz kalan dudaklar kuruyup çatlayacaktır. Güneş ışığı sayesinde dudaklardaki nem buharlaşır ve dudakta çatlamaya neden olur. Bundan dolayı güneşli havalarda dudaklara nemlendirici kullanmak gerekir. Nezle ve grip olunduğu zaman kişinin burnu tıkandığından ağızdan nefes almak zorunda kalır. Dudakların üzerinde oluşan devamlı hava akımı dudakların kurumasına ve çatlamasına neden olur. Uyku apnesi rahatsızlığı olanlar ile aşırı horlayan kişilerde de aynı nedenden dolayı dudak çatlaması görülür. Diş macunlarında bulunan sodyum loril sülfat bileşeni dudaklarda kuruluğa ve çatlamaya neden olur. Eğer dudak çatlamasından dolayı şikâyetiniz var ise diş macununuzu değiştirmeniz doğru bir davranış olacaktır. Turunçgillerde bulunan asitte dudakları tahriş eder.
Bazı şeker ve diş macunlarının yapımında kullanılan sinnamat bileşenleri de dudakta tahrişe neden olup onların kurumasına neden olabilir. Aşırı miktarda A vitamini tüketmekte dudaklarda çatlamaya neden olabilir. Yiyecekler aracılığıyla A vitaminini vücuda çok miktarda almak imkânsızdır ama besinlerin yanında takviye alınıyorsa o zaman A vitamini vücuda fazla alınabilir. Bunun yanında B2, B3 vitaminleri ve çinko eksiliğinin olması da dudak çatlamasına neden olabilir. Kobalt ve nikel maddelerine alerjisi olan kişilerde dudak çatlamalarına rastlanılabilir. Eğer kişi aşırı miktarda B12 vitamini takviyesi alırsa kobalt alerjisi gelişebilir. İncir ve boya maddeleri de kişide alerjiye sebep olarak dudaklarda çatlamaya neden olabilir. Sivilce ve kırışıklık tedavisi için alınan ilaçlar, bazı tansiyon ilaçları ve vertigo tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar dudaklarda çatlamaya neden olabilir. Bağışıklık sistemi hastalıkları dudakların güneşe karşı hassas olmasına neden olduğundan dudak çatlaması görülebilir. Sedef hastalığı, tiroit bezlerinin yetersiz çalışması, şeker hastalığı, down sendromu, perleş ve kilitis gibi hastalıklarda dudaklarda çatlamaya neden olabilmektedir.

Dudak Çatlaması İçin Ne Yapılır?

Dudak çatlamasının tedavisi altta yatan sebebe göre değişir. Dudak çatlamasını uzun zamandır çekiyorsanız ve bir türlü bu durumdan kurtulamıyorsanız uzman bir dermatologa başvurmanız gerekiyor. Dudak çatlamasına iyi geldiği düşünülen bazı doğal yöntemler vardır. Bu yöntemlerden bazıları şunlardır. Ruj, yağlı yapısından dolayı çatlakları nemlendirir. Herhangi bir yan etkisi olmadığından çatlaklar geçene kadar kullanılabilir. Şeker sayesinde dudaklarda bulunan ölü dokuların temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için 2 tatlı kaşığı şeker ve 1 tatlı kaşığı balı karıştırın ve bu karışımı dudağınıza sürün. Birkaç dakika sonra dudaklarınızı hafif bir şekilde ovalayarak ölü dokuların dökülmesini sağlayın. Daha sonra da ılık bir su ile dudaklarınızı yıkayın. Bal hem çok iyi bir nemlendiricidir hem de iyileştirici bir özelliğe sahip bir besindir. Ayrıca balın antibakteriyel özelliği de bulunmaktadır. Günde birkaç defa balı dudaklarınıza sürebilirsiniz. Gül yaprakları sayesinde hem dudaklarınız nemlenecek hem de dudakların doğal rengini korumuş olursunuz. Zeytinyağı, Hindistan cevizi ve Hint yağı doğal nemlendiricilerdir. Bunlardan herhangi birini günde birkaç defa dudaklarınıza sürebilirsiniz. Aloe vera kreminin iyileştirici özelliği dudak çatlamasında da etkilidir. Bol miktarda su içiniz. Vücut sistemlerinin normal bir şekilde çalışması için suyun vücuda yeterli miktarda alınması gerekir. Dilimlediğiniz salatalıkları dudağınızı üstünde 15 – 20 dakika bekletin ve daha sonra dudaklarınızı ılık suyla yıkayınız.
 


emakale