Özgür Bilgi Kanalı

Diş Etleri

Düzenli spor yapanların diş eti rahatsızlıklarına yakalanma riskinin de azaltığı ortaya çıktı. Almanya’daki HannoverÜniversitesi’nden bilimadamlarının araştırması, sporun sadece kalp-damar rahatsızlıkları değil, diş eti iltihabı riskini de azaltmaya yardımcı olduğunu gösterdi.

Araştırmaya, 45-65 yaşında, işi günün büyük bölümünde oturmayı gerektiren 72 erkek katıldı. Katılımcıların diş etlerinin durumu değerlendirildi. Düzenli spor yapanlarda diş eti iltihabına, hayatının neredeyse tamamını oturarak geçirenlerden yüzde 40 az rastlandı.

DİŞ ETİ İLTİHABI DİŞ KAYBINA YOL AÇIYOR

Sporun hayatın genelinde hijyeni de beraberinde getirdiğini, hareketsiz kişilerin genellikleatıştırmaya ve daha fazla şekerli içecek tüketmeye meyilli olduğunu belirten bilim adamları, bu durumun ağız ve diş sağlığını da etkilediğine dikkati çekti. Sağlıklı dişler için, diş etlerinin de sağlıklı olması gerektiğini belirten bilim adamları, diş eti iltihaplarının diş kaybına yol açabileceğini vurguladı.

Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.