Özgür Bilgi Kanalı

Dijital ortamda birçok devlet dairesinde halledilebilecek işleri kolaylaştırarak vatandaşlarına sunan e-Devlet sistemine giriş, şifre ile yapılır. Peki, e-Devlet şifresi alma işlemi nasıl yapılır?

E-DEVLET NEDİR?

e-Devlet şifresi alma işleminin nasıl yapıldığından önce bu sistemi tanımalıyız. Türk vatandaşlarının hayatını kolaylaştıran, devlet dairelerindeki yoğunluğu azaltan bu sistem; kısaca devlet hizmetlerinin elektronik ortamda verilmesi olarak açıklanabilir. Devlet hem güvenli, kaliteli hem de kolay bir şekilde vatandaşları ile iletişim kurabiliyor; onların isteklerine sistem üzerinden cevap veriyor. e-Devlet Kapısı’nın temel hedefi de kamu hizmetlerini vatandaşlara ve tüm kurumlara bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanarak sunmaktır.

E-DEVLET KAPISINDA VERİLEN HİZMETLER

Farklı alanlarda çeşitli işlemler yapabilme olanağı sunan e-Devlet sistemi üzerinde sunulan hizmetleri; Bilgilendirme hizmetleri, Entegre elektronik hizmetler, Ödeme işlemleri ve Kurum ve kuruluşlara kısa yollar olarak dört başlıkta sayabiliriz. Bunun yanı sıra buradan yapılacak işlemler için vergi, harç vb. ödemeleri de vatandaşlar güvenli bir şekilde gönül rahatlığı ile gerçekleştirebilirler.

Ayrıca e-Devlet şifresi alarak sisteme giriş yapan tüm vatandaşlar soy ağacı sorgulama, adli sicil kaydı alma, sigorta bilgilerini görme, veraset ilamı alma gibi daha birçok hizmetten faydalanabilirler.

E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

e-Devlet sitesinin tüm dünya tarafından taktir edilen en önemli özelliği, mobil imza ya da elektronik imza gibi güvenli altyapılara sahip olmasıdır. Sisteme girebilmek için her vatandaşın bir e-Devlet şifresi ile kimlik doğrulaması yapması gerekmektedir. Bunun için mobil veya e-imza kullanmayan kişiler e-Devlet şifre alma başvurusu yaparlar. Kimlik ile şahsen başvuru yaparak PTT Merkez müdürlüklerinden, yetkili şubelerden e-Devlet şifresi alma işlemi kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Yurt dışında ise bu işlem elçilik ya da konsolosluklardan yapılır. e-Devlet şifresi aldıktan sonra siteye gelerek giriş yapın. Bu noktada sizden yeni bir özgün şifre oluşturmanız istenir. Belirtilen kriterlere uygun bir şifre yazdıktan sonra artık e-Devlet sistemine bu şifre ile girmeniz gerekir. Ayrıca T.C. kimlik numarası ile birlikte e-Devlet şifresi ile giriş, Mobil imza ile giriş, Elektronik imza ile giriş(e-imza) ve İnternet bankacılığı ile giriş yöntemleri de kullanılabilir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.