Özgür Bilgi Kanalı

Q ve F klavyeden sonra E klavye geliyor
Boğaziçi Üniversitesi’nde Doç. Dr. Ekşioğlu önderliğinde 3 senedir üzerinde çalışılan “E” klavye için TÜBİTAK destek çıktı.
Üniversiteden gelen habere göre Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Azası Doç. Dr. Mahmut Ekşioğlu öncülüğünde yapılan bu çalışma için patent alınma evresine gelindi. Proje sahibi Ekşioğlu , projenin amacının klavyenin en kolay şekilde kullanılmasını sağlamak şeklinde açıkladı. Ekşioğlu, harflerin parmak kapasite ve hareketlerine göre en uygun dağılımı yazım performansını artırırken, sıhhat ve konfor açısından daha rahat kullanım sağladığını dile getirdi.
Ekşioğlu bunlardan farklı olarak konuşmasına şu şekilde devam etti ;
“Parmakların ikili kombinasyonları konusunda deneyde iki tuşa ardı ardına basmak için geçen vasati müddetleri ölçtük. Ayrı olarak Türkçe’deki harf ve harf çiftlerinin ardışık kullanım sıklıklarını belirledik. Bu verileri geliştirdiğimiz optimizasyon modelimizde girdi olarak kullandık. Modelin çözümü ile ele geçirdiğimiz 152 klavye yerleşiminden en iyi 3 aday klavye yerleşimini, 2’si deneysel 3 ayrı doğrulama testine tabi tuttuk, F ve Q klavyelerle performans ve sağlık kıstası açısından karşılaştırdık. Bu testlerden birinde sensörlerle donanmış bir çift ‘hareket yakalayıcı data eldiveni’ kullandık ve tendon hareket mesafelerini ölçtük. E klavye, tipik bir Türkçe metni, F ve Q klavyeden ehemmiyetli derecede daha az tendon hareketi ile yazmayı sağladı. Tendon hareket miktarı fazlalığının el-bilek kas iskelet hastalıkları için bir riziko teşkil ettiği bilinmektedir. E klavye, optimizasyon neticeleri ve Dvorak klavye tasarım ilkelerine göre karşılaştırma, tendon hareket deneyi ve yazım hızı deneylerinde F ve Q klavyeden daha başarılı bulundu.”
Benim şahsi fikrim çok tutmayacağı yönünde fakat inşallah yanılırım tabii ki. Sonraki makalemizde görüşürüz. Kendinize iyi bakın.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.