Özgür Bilgi Kanalı

Veliler, öğrenciler ve idareciler için birçok veriyi bir arada bulunduran e-okul sistemine giriş her kategori için ayrı yapılıyor. Bu yazımızda size e-okula nasıl girilir sorusunun cevabını vereceğiz.

Eğitim öğretim hayatının tüm işlemlerini dijital ortama taşıyan, vakit tasarrufu sağlayan e-Okul sistemi hem okulda çalışan öğretmen ve idarecilerin hem de öğrenciler ve velilerin yüzlerini güldürüyor. Peki, e-Okul nedir, tam anlamıyla içerisinde hangi bilgilere ulaşabilirsiniz?

E-OKUL NEDİR?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaya konulan e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi, aslında bir web sitesidir. Bu site içerisinde iki farklı e-Okul girişi bulunur. Bunlardan birisi idarecilerin bilgi giriş sistemi diğeri ise Veli Bilgilendirme Sistemi’dir. Bu noktada aklınıza gelebilecek e-Okul’a nasıl girilir sorusunu birazdan yanıtlayacağız. Önce bu site içerisinde sizi neler bekliyor, onları anlatalım…

Sisteme giriş yapan veli ve öğrenciler buradan devamsızlık bilgisi, okula geç gidilen günler, sınav sonuçları, sınav tarihleri, haftalık ders programı, davranış notları gibi daha pek çok bilgilendirmeyi rahatlıkla görebilir. e-Okul sistemine giren idareciler ise sistem içerisinde bu bilgilendirmeleri girecekleri alanları görürler. Her öğretmen ve idareci sorumluluğunu taşıdığı öğrencilerin sınav not, tarihi vb. verileri sisteme girmekle yükümlüdür. Bunların dışında mesleki konularla ilgili kategoriler de bu girişi yapan kişilerin karşısına çıkacaktır.

E-OKUL’A NASIL GİRİLİR?

Yukarıda da değindiğimiz gibi e-Okul giriş sistemi iki bölümden yapılıyor. Çocuklarının eğitim durumunu merak eden veliler, kısaca VBS olarak bilinen Veli Bilgilendirme Sistemi’ne giriş yapmalıdırlar. Peki, VBS girişi nasıl oluyor? Öğrencinin TC kimlik numarası ile okuldaki numarasını bilen her veli, sisteme giriş yapabilir. Bu bilgilerle ekrandaki güvenlik kodunu yazması yeterli olur.

e-Okul sistemine idareci ve öğretmenlerin girişi de oldukça basittir. Bu kişiler, kendilerine atanan kullanıcı adı ve şifrenin yanı sıra güvenlik kodunu yazarak sisteme giriş yapabilirler.

E-OKUL ŞİFRESİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Şifrelerini unutan öğretmenler, idare çalışanları eokul.meb.gov.tr sitesinin sağ üst bölümünde yer alan Şifremi Unuttum menüsüne tıklayarak bir başka sayfaya yönlendirilir. Burada TC kimlik no, cep telefonu, doğum tarihi, bir yakınının kimlik numarası gibi kişisel bilgilerini girmesi istenir. Tüm alanlar doldurulup onaylandıktan sonra cep telefonuna gelen bir mesaj ile e-Okul şifre değiştirme işlemi onaylanmış olur.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.