Özgür Bilgi Kanalı

EBA TV

Dijital yayıncılıkta en önemli gelişme yazılı, görsel ve işitsel yayınların dijital ortamda bir araya getirilmesi olmuştur. Buna ortam yöndeşmesi (media convergence) adı verilmektedir.

Yayıncılıkta yöndeşmenin etkilerini şu başlıklar altında görebiliriz:

  1. Teknolojik açıdan yöndeşme (akıllı telefon ve TV)
  2. Endüstriyel açıdan yöndeşme (film şirketleri, TV şirketleri, Telekom şirketleri vs.)
  3. İçerik ve hizmet açısından yöndeşine (eğlence, iletişim, oyun, haber)

“Yeni iletişim ortamları- basit olarak sadece teknolojik dönüşümü ifade etmez. Ekonomik. politik ve kültürel etkileri medyayı yeniden şekillendirin Böylece teknolojik alanda yöndeşme, beraberinde endüstriyel alanda yöndeşmeyi de getirir. Bilişim endüstrileri, telekomünikasyon şirketleri ve medya sektörü arasındaki anlaşmalar, birleşmeler ve devralmalar endüstriyel yöndeşmeye yol açar. Bunlardan en bilinenleri dünyada AOL-Time-Warner birleşmesi ile Türkiye’de Doğan Yayıncılık D-Smart birleşmesidir.

Yayıncılık denilince ilk akla gelen kâğıt ortamında yayıncılıktır. Dijitalleşmenin bu alandaki etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz

Ekonomik açıdan üretici dediğimiz yayıncılarda istihdamın azalması

Kâğıt üreticileri, satıcılar, dağıtıcılar, matbaalar ve çalışanları ve reklam ajansları gibi aracılar açısından iş kaybı veya işlerin dijital ortama kayması nedeniyle bilgi-beceri eksikliği.

Kullanıcılar açısından yeni yayın teknolojilerinin edinilmesi ve benimsenmesinde karşılaşılan zorluklar.

Yayıncılığın dijital ortama geçmesinin getirdiği en önemli konulardan biri de telif hakları ve korsanlıktır. Bu konuda birbirinden farklı iki temel görüş bulunmaktadır

Birinci görüşe göre, telif hakları, tıpkı basılı ortamda olduğu gibi dijital ortamda da korunmalıdır. Bunun için teknolojik imkânlar sonuna kadar geliştirilmelidir. Bu görüşte olanlara “copyright” yanlıları da denilmektedir. 1990’lı yıllardan itibaren film ve müziklerin dağıtımında CD, DVD ve BlueRay disklerde fiziksel olarak şifreleme yapılması yeterli olmamış ve 2000’li yılların hemen başında Napster isimli uygulamanın ve Apple firmasının iPod cihazının da çığır açıcı etkileriyle, internet üzerinden film ve müzik indirmek üzerine bir endüstri gelişmeye başlamıştı. Bununla telif haklarının korunması amaçlanmıştı. Ne var ki korsanlığı tamamen bitirmek mümkün görünmemektedir.

İkinci görüşe göre ise, dijital ortamda bilgi paylaşımı serbest olmalı ve telif olmamalıdır. Onlar, internet üzerinden kopyalayarak çoğaltmanın çok kolay, iletişimin çok hızlı ve yaygın olduğu bir dönemde bilgiye erişmenin kısıtlanmasının mümkün olamayacağını savunmaktadırlar. Bu görüşte olanlara “copyleft” yanlıları da denilmektedir.

Günümüzde yayıncılık süreçlerinin dijital ortama kaymasının bir başka etkisini de televizyon yayıncılığında gözlemlemekteyiz. Web TV, IP TV gibi çeşitli teknolojilere sahip bu yayın türleri yayıncılığın maliyetlerini oldukça azaltmıştır. IP TV interaktif bir yayındır. IP TV de kişi bir yandan bir programı izlerken diğer yandan mesajlaşabilir ve alışveriş yapabilir. Ama bunların “aptal kutusu” dediğimiz türde, tüplü eski televizyonlarla yapılması mümkün değildir. Bu nedenle “akıllı TV” (smart TV) denilen türde televizyonlar ortaya çıkmakta ve yaygın kullanım alanı bulmaktadır. Web TV ise internetten TV yayını alma biçimindedir. Etkileşim sınırlıdır. Yayını alan kitle hakkında bilgi sahibi olunamaz. Tarayıcı ile çalışır. İnternet üzerinden olduğu sürece dünyanın her yerinden Web1N yayını alınabilir. Web TV, TV yayını için bir ara yüz sunar. Youtube da bu mantıkla oluşturulmuştur (video paylaşım sitesi). Vimco gibi çok sayıda benzerleri vardır.

IP TV, donanım seviyesinde çalışan bir sistemdin Tivibu, Digitürk D-Smart gibi yayınları izleyebilmek için bir kutuya ihtiyaç duyulur. En sağlıklı rating ölçümlerini IP TV üzerinden yapabiliriz. IP TV’de yayın IP protokolüne çevrilerek yapılın Web TV’de yayının ulaşması ve kalitesi konusunda yayıncının herhangi bir garantisi yoktur. Her iki tür yayında da canlı ve sonradan izlemek üzere kaydedilmiş yayın alınabilir.

Web TV ücretsiz ve reklam gelirlerine dayalı olarak çalışır. Web TV internet üzerinden herkese açık iken IP TV kapalı bir ağ yapısı içinde çalış1L IP TV’nin internet üzerinden çalışan versiyonları da üye kayıt bilgisi sorarak çalışır. IP TV daha kaliteli görüntü sunar. Genellikle televizyon üzerinden “broadcast” yolu ile yayıncılık yapılırken, Web TV’de yayın, bir web sitesi üzerinden “stream” şeklinde olur. İzlenecek yayınlar bir kayıt ortamına indirilebilir. Web TV ise geleneksel yayıncılığın Web ortamında

yapılan şeklidir. Web TV, Web 2.0 teknolojilerinin gelişmesinden sonra ortaya çıkmıştır. İzleyici aynı zamanda içerik üreticisi de olabilmektedir. Videoların tıklanma (izlenme), beğenme sayıları ve altına yazılan yorumlar dışında yüksek etkileşime sahip değildir.

Yeni iletişim ortamlarının en önemli özelliklerinden biri de büyük miktardaki veriyi çok küçük hacimlere sıkıştırarak depolamaya imkân vermesidir. Bu durum, 1990’lı yılların başında yayıncılık sektöründe CD kayıt ortamlarının yaygınlaşmasıyla başlamıştır. O dönemde pek çok ansiklopedi CD üzerine aktarılarak okuyucusuna ulaştırılmaya başladı. Yine o dönemde özellikle popüler bilgisayar dergileri, magazin dergileri vb. CD ortamında üretilip basılı derginin yanında okuyucusuna ulaştırılıyordu. Okuyucular da basılı dergilerdeki yazıları, ses ve hareketli

Görüntülerle desteklenip zenginleştirilmiş bir şekilde bilgisayarlarından takip etme imkânına sahip oluyorlardı. Böylece hem çoklu ortam kullanarak hem de elektronik ortamın hipermetinsellik özelliklerinden yararlanarak daha kaliteli bir okuma deneyimi yaşıyorlardı.

Fakat bu gelişme, ansiklopedi veya dergi CD ortamına aktarılıp daha küçük hacimlere sıkıştırılmış olsa da basılı ürünün fiziksel olarak dağıtımı problemini hâlâ çözememişti.

2000’li yılların başında internet kullanımı görece yaygınlaştı. ADSL gibi daha hızlı iletim hatlarının maliyetleri yine görece azalmaya ve özellikle sadece şirketlerin değil, ailelerin de kullanımına sunulmaya başladı.. Ayrıca bu dönem, Castells gibi düşünürlerin ağ toplumu olarak tarif ettikleri bir toplumsal dönüşüme doğru gidildiği bir dönemin de başlangıç oldu.63 Web 2.0 olarak tanımlanan gelişmelerin de etkisiyle bu dönemde büyük miktarlardaki verinin internet ağında (bulutta) depolanması yaygınlaştı. Özellikle, ücretsiz e-posta, ücretsiz web hizmetleri barındırma (hosting) hizmeti veren, dijital fotoğraf makinalarıyla çekilen resimler i depolama alanları sunan, video ve film gibi hacim olarak çok yer kapla yan veriler için bile depolama ve paylaşım hizmetlerini ücretsiz ol yerine getiren şirketler bilişim sektöründe ortaya çıktı. İş ortamlarında da şirketler verilerini kendi sunucularında depolamak yerine, dış hizmet alımı (outsourcing) yoluna gitmeyi tercih ederek, bu web hizmetleri barındırma şirketlerinin sunucularında daha düşük maliyet ve daha uzu (kesintisiz) bağlantı süresi (uptime) ile tutmaya başladılar.

EBA TV GİRİŞ

Eba TV de E-yayıncılık bağlamında MEB’in çıkarmış olduğu en büyük ve geniş kitlelere hitap eden uzaktan eğitim amaçlı bir eğitim uygulamasıdır. İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrencileri aşağıdaki bağlantıdan girerek, EBA tv üzerinden dersleri izleyebilirler.

EBA TV GİRİŞ

Eba haftalık ders programı indir

EBA TV ile ilgili merak ettikleriniz

3 farklı kanal, HD ve SD olmak üzere toplam 6 kanaldan yayın yapılacaktır.
EBA TV İlkokul, EBA TV Ortaokul ve EBA TV Lise olmak üzere üç kanal uzaktan eğitimde kullanılacaktır.
Yayın akışlarına eba.gov.tr ana sayfasından ve TRT internet sitesinden günlük ve haftalık yayın akışına ulaşılabilecektir. Ayrıca, her akşam yayın sonlandıktan sonra ve sabah yayın başlayana kadar televizyon ekranından görüntülenebilecektir.
Öğrenciler EBA TV’den ve eba.gov.tr üzerinden yayın akışını takip ederek, kendi sınıflarına ait ders anlatımlarını, o haftanın hangi gününde ve saatinde yapılacağını öğrenecek ve kendileri için belirlenen saat aralığında yayını takip edeceklerdir. O saatler dışında ekran başında olmaları gerekmeyecektir.

Yayınlar aynı kanalda ve gün içinde 1 veya 2 kez tekrar edilecek. Tekrarlayan yayın akışı da yine eba.gov.tr ve TRT internet sitelerinden öğrenilebilir.

Ayrıca eba.gov.tr üzerinden de yayınlanan içeriklerin kayıtlarına ulaşılabilecek.

Millî Eğitim Bakanlığı’nın seçtiği alanında başarılı öğretmenler ders anlatım videoları ile konuları anlatıyor.
HD Alış bilgileri:Alış frekansı :12.084 MHz

Polarizasyon : Yatay (H)

Sembol oranı : 13.750

FEC : 2/3SD Alış bilgileri:

Alış frekansı :11.916 MHz

Polarizasyon : Dikey (V)

Sembol oranı : 30.000

FEC : 3/4

SD (Standart çözünürlüklü) EBA TV İlkokul SD, EBA TV Ortaokul SD, EBA TV Lise SD kanalları TURKSAT uydusu üzerinden 1916 MHz, Vertical (Dikey), Sembol Oranı:30.000 FEC:3/4 parametreleri ile yayınlanmaktadır. TKGS (TURKSAT Kanal Güncelle Sistemi) sistemine sahip uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı TV’lerde EBA TV İlkokul SD 89. kanaldan, EBA TV Ortaokul SD 90. Kanaldan, EBA TV Lise SD 91. kanaldan izlenebilir.

HD (yüksek çözünürlüklü) EBA TV İlkokul HD, EBA TV Ortaokul HD, EBA TV Lise HD kanalları TURKSAT uydusu üzerinden 12084 MHz, Horizontal (Yatay), Sembol Oranı:13750 FEC:2/3 parametreleri ile yayınlanmaktadır. TKGS sistemine sahip olan uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı TV’lerde EBA TV İlkokul HD 86. kanaldan, EBA TV Ortaokul HD 87. kanaldan, EBA TV Lise HD 88. kanaldan izlenebilir.

Eylül 2014’te TURKSAT-4A frekans geçişinde uydu alıcısı ya da uydu alıcılı TV’lerinde tarama gerçekleştiren ve hiçbir kanalı sonrasında listesinden silmeyen kullanıcılar SD yayınları herhangi bir ilave işleme gerek duymaksızın izleyebilecektir. Eğer kullanıcı 11916 frekansında geçmişte taradığı kanalları sildiyse 11916 MHz, Vertical (Dikey), Sembol Oranı:30.000 FEC:3/4 parametrelerini uydu alıcısı ya da uydu alıcılı TV’sine girerek manuel tarama yöntemiyle ya da TURKSAT’ın şebeke arama sağladığı frekanslarda Network Search (Şebeke Arama ) kısmını açık yaparak tarama yöntemiyle EBA TV İlkokul SD, EBA TV Ortaokul SD ve EBA TV Lise SD yayınları bulunabilir.
Uydu alıcılarında ya da uydu alıcılı TV’lerde 12084 MHz, Horizontal (Yatay), Sembol Oranı:13750 FEC:2/3 parametrelerini girerek manuel (elle) tarama yöntemi ya da TURKSAT’ın şebeke arama sağladığı frekanslarda Network Search (Şebeke Arama ) kısmını açık yaparak tarama yöntemiyle EBA TV İlkokul HD, EBA TV Ortaokul HD ve EBA TV Lise HD yayınları bulunabilir.
Evet, her 3 kanal da aynı zamanda SD yayın sağlayacaktır.

Yayınlar ilgili kanalda 1 veya 2 kez tekrar edecektir. Tekrarlayan yayın akışı da yine aynı kanaldan öğrenilebilecektir. Bu akışlar doğrultusunda hangi çocuğunuzun, hangi saatlerde TV’yi takip edebileceğini planlayabilirsiniz.

Ayrıca eba.gov.tr üzerinden yayınlanan içeriklerin kayıtlarına ulaşılabilecektir.

Konu eksiği olan öğrenciler eba.gov.tr üzerinden kendi sınıfına ve eksik konularına ait içeriklere ulaşarak tamamlama çalışması yapabilir.

Öğretmenleriniz tarafından EBA üzerinden gönderilebilecek çalışmalar (etkinlik, soru, diğer içerikler vb.) ile de öğrencilerin dersten uzaklaşmaması sağlanabilecektir.

Ayrıca zorunlu tatil bittiğinde tüm sınıflarda telafi eğitimi de yapılacaktır.

Öğrenciler, kendi ders öğretmenleri ile eba.gov.tr üzerinden gruplarında yazışabilir, bilgi paylaşımında bulunabilmektedir.

Ayrıca zorunlu tatil bittiğinde tüm sınıflara telafi eğitimi de yapılacaktır.

EBA TV İlkokul HD 465. kanalda, EBA TV Ortaokul HD 466. kanalda, EBA TV Lise HD 467. kanalda yayına verilecektir. EBA TV İlkokul SD 932. kanalda, EBA TV Ortaokul SD 933. kanalda, EBA TV Lise SD 934. kanalda yayına verilecektir.
TURKSAT uydularından şifreli platform hizmeti veren D-Smart, Tivibu Uydu ve Digiturk Türksat Uydusu platformları da kendi akıllı kanal sıralamasına eklemek suretiyle yayınları abonelerine iletecektir.
Eutelsat uydusu üzerinden de abonelik ve platform hizmeti veren Digiturk Eutelsat uydu platformu, yayınları Türksat uydusu üzerinden alıp Eutelsat’ta bu yayınlara kendi platformu içinde kapasite ayıracak ve yayınları Eutelsat uydusu üzerinden abone olanlara da iletebilecektir.
Diğer yayın platformlarından da uzaktan eğitim kanalları izlenebilecektir. Kanal ve frekans bilgileri belli oldukça buradan duyurulacaktır.
Kanalları izlemek için herhangi bir kanal arama/ekleme işlemi yapmaya gerek bulunmamakla birlikte alıcı tipine göre kapatma/açma işlemine ihtiyaç duyulabilir.
Uydu alıcınızda manuel kanal ekleme bölümünde yukarıda belirtilen frekansları girerek tekrar aratmanız gerekmektedir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.