Özgür Bilgi Kanalı

Sabah uyandınız. Gün içerisinde yapmayı düşündüğünüz çok fazla planınız var. İşte tam bu anda en yakındakinden veya en uzaktakinden gelebilir eleştiri. Kendinizi başarısız hatta suçlanmış bile hissedebilirsiniz. Size göre önemsenmeyecek kadar küçük bir hata olabilir. Fakat bir kere eleştiri aldıktan sonra günlerce belkide haftalarca bunu düşünürsünüz.
Eleştiriyi kendi yararınıza kullanmak ve onunla baş etmek için birkaç önerimiz var.
Eleştiriyi Dinleyin
Gelen eleştiriyi karşı tarafın bakış açısını anlamaya çalışarak tepki vermeden dinleyin. Böylece kendinizi geliştirme fırsatı ve yep yeni bakış açısı kazanmış olursunuz.
Savunmaya Geçmeyin
Karşıdaki birey size yardım etmek istiyor da olabilir hemen savunma yapmayın. Küçük bir sorumluluk almak ve karşınızdakini reddetmek yerine söylediğini değişitirmek sizi daha ileriye taşıyacaktır.
Tepkinizi Erteleyin
Eleştiri sırasında sert bir tepki yerine biraz ertelemeye odaklanın. Bulunduğunuz mekandan ayrılmak, derin nefes almak ve kısa bir mola vermek daha düzgün ve sağlıklı karar vermenizi sağlar.
Kendi Hatalarınızı Kabullenin
Bir hatadan kaynaklanan bir eleştiri varsa ortada bu hatayı kabullenmenin sonucunda ne olabileceğini bir düşünün. Reddetmek çok kısa sürelide olsa bir rahatlama ve daha sonrasında sizin sıkıntı yaşamanıza olanak sağlarken hatayı kabul etmek bu eleştiriyi takdire çevirmenizi sağlayabilir.
Başarısız olmanın zevkine varın
Her konuda eleştirilere mağruz kalabilir belki başarısız bile olabilirsiniz. Öğrenme sürecinin en önemli parçası hata yapmaktır. Bunun zevkini çıkarın.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.