Özgür Bilgi Kanalı

seo araçları

Dijital pazarlamanın önemi her geçen gün artıyor. En büyük firmalardan en küçük dükkanlara kadar neredeyse tüm işletmeler dijital dünyada kalıcı bir yer edinmek için çaba sarf ediyor. SEO projeleri, geleneksel pazarlamaya oranla çok daha ekonomik ve işlevsel bir reklam yöntemi olan dijital pazarlamada başarıyı yakalamanın anahtarı olarak gösteriliyor. SEO uzmanları, projeyi doğru yönetmek ve bir web sitesini arama sonuçlarında üst sıralara yükseltebilmek adına pek çok SEO aracından yararlanır. SEO tools ya da Türkçesi ile arama motoru optimizasyonu araçları; anahtar kelime tespiti, rakip analizi ve backlink analizi gibi bir web sitesinin gelişimini etkileyen tüm süreçlerin yönetilmesi ve raporlanması için kullanılır. İşte karşınızda, dünya genelinde en yaygın kullanılan arama motoru optimizasyonu araçları…

  1. Sitenizi Google’a Sorun: Google Search Console

Çoğu web sitesinin amacı kalıcı ziyaretçiler kazanarak Google arama sonuçlarında ilk sayfada, hatta ilk sayfanın da en üst sıralarında yer almaktır. Bu hedefe ulaşabilmek için en çok kullanılan SEO araçlarından biri olan Google Search Console, sitenizin; hangi sitelerden bağlantı aldığını, Google aramalarında elde ettiği trafiği ve Google algoritması tarafından bulunup bulunamadığını gösterir. Aynı zamanda sitenizdeki spam ve diğer problemler hakkında da rapor sunar.

  1. Dünyanın En Büyük SEO Komünitesi: SEOmoz

Kullanıcılara 2004 yılından beri hizmet vermekte olan SEOmoz, dünyada en çok kullanılan optimizasyon platformlarından biridir. Platformda çok sayıda optimizasyon aracı bulunuyor. Bu araçları kullanarak; anahtar kelime analizi, Twitter analizi, sıralama izleme ve site içi optimizasyonu gibi önemli işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Platformun sunduğu uygulama programlama arayüzü sayesinde kendi optimizasyon aracınızı oluşturabilir ve geliştirebilirsiniz.

  1. Rakibinizi Yakından Tanıyın: SEMRush

Diğer SEO araçlarına kıyaslandığında pek çok farklı özelliğe sahip olmasıyla dikkat çeken SEMRush, optimizasyon trendlerini takip ederek yenilikçi yaklaşımlar sergiliyor. SEMRush sayesinde sitenizin ve aynı alanda faaliyet gösterdiğiniz rakip sitelerin performansını düzenli olarak takip edebilirsiniz. Aylık ödeme sistemiyle satın alabileceğiniz bir araç olan SEMRush, sosyal medya takip aracı ile sizin ve rakiplerinizin sosyal medya hesaplarının performansını kıyaslayarak önemli raporlar sunar. Gelişmiş anahtar kelime ve organik trafik takip sistemi, önemli yapısal önerileri ve semantik veritabanı gibi özellikleriyle rakiplerinden sıyrılan SEMRush, diğer ücretli SEO araçlarıyla kıyaslandığında fiyat/performans oranıyla da bir adım önde.

  1. Uzmanların Gözdesi: Positionly

Türkçe dil desteği sunmasıyla dikkat çeken Positionly, belirlenen anahtar kelimelerin arama motorlarındaki sıralamalarını takip etmeyi sağlayan bir SEO aracı. Yine bu aracı kullanarak sayfa analizi ve güncel backlink takibi yapabilirsiniz. Positionly’nin uzmanların gözdesi olmasını sağlayan özelliği ise seçeceğiniz bir tarih aralığında sitenizin ve rakiplerinizin sitelerinin sıralamalarını dakikalar içinde raporlama yeteneğine sahip olması. Bu sayede SEO projesi sürecinde sitenizin ortalama pozisyonundaki değişimi rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.

  1. Link Analizi Ondan Sorulur: Aherfs

Site içi SEO ve link analizi dendiğinde akla gelen ilk araçlardan biri olan Aherfs, kullanıcı odaklı sade arayüzüyle dikkat çekiyor. Rusya kökenli Aherfs özellikle backlink analizinde harikalar yaratıyor. Sahip olduğunuz backlinkleri hızla analiz eden Aherfs, bu bağlantıları sayfa ve domain kalitesine göre puanlayıp size sunuyor. Aherfs’i kendi alanınızda en çok backlink almış olan içeriği tespit etmek için de kullanabilirsiniz!

  1. Site İçi Optimizasyonu Kusursuzlaştırmak: Screaming Frog

Ücretsiz SEO araçları arasında en çok tercih edilenlerden biri olan Screaming Frog, site içi optimizasyon kriterlerini değerlendirerek kapsamlı raporlar sunuyor. Sitede yer alan kopya sayfaları, bozuk bağlantıları, başlık ve açıklamalardaki önemli problemleri tespit eden bu araç sayesinde sitenizdeki sorunları görerek gerekli müdahaleleri yapabilir, sitenizi arama sonuçlarında üst sıralara taşıyabilirsiniz. Eğer siz de sitenizin optimizasyon sorunlarını çözmek ve sitenizi arama sonuçlarında üst sıralara taşımak istiyorsanız sitenizi Sempeak’in profesyonel ekibine emanet edebilirsiniz. Sempeak’in optimizasyon uzmanları, doğru optimizasyon araçlarını doğru şekilde kullanarak sitenizin problemlerine efektif çözümler üretir.

Kaynak: https://www.arifhangisi.com/en-cok-kullanilan-seo-toollari-nelerdir/


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.