Özgür Bilgi Kanalı

epic-games-google
11 Aralık 2023

Bugünkü karar, dünya genelindeki tüm uygulama geliştiricileri ve tüketiciler için bir kazanımdır. Google’ın uygulama mağazası uygulamalarının yasadışı olduğunu ve tekellerini fahiş ücretler almak, rekabeti engellemek ve inovasyonu azaltmak için kötüye kullandıklarını kanıtlıyor.

Dava süresince Google’ın, geliştiricilere kendi mağaza çabalarını ve doğrudan dağıtım planlarını terk etmeleri için ödeme yaparak ve rakip uygulama mağazalarını dışlama karşılığında cihaz üreticileriyle oldukça kazançlı anlaşmalar sunarak alternatif uygulama mağazalarını bastırmak için milyarlarca dolar ödemeye istekli olduğuna dair kanıtlar gördük.

Bu anlaşmalar Google’ın şehirdeki tek uygulama mağazası olarak hakimiyetini pekiştirmeyi amaçlıyordu ve işe de yaradı. Uygulamaların %95’inden fazlası Android’de Play Store üzerinden dağıtılıyor.

Google, geliştiricilere %30 vergi uyguluyor çünkü daha iyi fırsatlar sunmak için uygun rakiplerin ortaya çıkmasını engellediler. Ve Google yöneticileri, üçüncü taraf ödeme seçeneklerinde %26’lık bir oran teklif etmelerinin geliştiriciler için sahte bir seçim olduğunu mahkemede kabul ettiler.

Elbette bildiğimiz şey bu. CEO’dan aşağıya kadar Google çalışanları, içeriklerinin sonsuza kadar silineceğini bile bile hassas konuşmaları sohbete yönlendirdi.

Bu davada sunulan kanıtlar, şu anda Birleşik Krallık’ta Dijital Piyasalar, Rekabet ve Tüketici Yasa Tasarısı ve AB’de Dijital Piyasalar Yasası ile devam etmekte olan umut verici yasalar da dahil olmak üzere, Apple ve Google’ın akıllı telefonlar üzerindeki hakimiyetlerini ele alan yasa ve düzenlemelere duyulan acil ihtiyacı ortaya koymaktadır.

Mahkemeye bu önemli davayı ele aldığı ve Google’ın onlarca yıllık rekabete aykırı davranışlarını düzeltecek çözümleri belirleyecek sonraki adımlar için teşekkür ederiz.

Ve tarihi kararları için jüriye teşekkür ederiz. Burada olamayan bir milyon oyun geliştiricisi size teşekkür ediyor!https://www.epicgames.com/site/en-US/news/epic-v-google-trial-verdict-a-win-for-all-developers


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.