Özgür Bilgi Kanalı

Bundan yaklaşık 15 sene önce kadınların merak ettikleri ancak sormaya çekindikleri soruları sormaları için ilk olarak İngilizce yayın yapmayan başlayan ve 2011 yılında Türkiye’deki yayın hayatına başlayan kizlarsoruyor.com sitesi, aradan geçen zamanda yakaladığı yüksek sayıda kullanıcı ve bu kullanıcılarının birbirleriyle etkileşim içerisinde oldukları bir sosyal medya organı haline gelmeyi başardı.

Kızlar Soruyor platformunda farklı kategoriler altında kullanıcılar birbirlerine merak ettiklerini soruyorlar ve bilgileri olan konularda birbirlerinin sorularına cevap verebiliyorlar.

Kızlar Soruyor’un uzun yıllardır devam ettirdiği bu ortam, şimdi biraz daha genişliyor. Kızlar Soruyor tarafından kurulan yeni yerli sosyal medya erkeklersoruyor.com yayın hayatına başladı.

Erkeğe dair her şey konuşuluyor.

Erkeklere yönelik ve onların ihtiyaçlarını ön planda tutan erkeklersoruyor’a aslında uzun yıllardır yayın hayatına devam eden kizlarsoruyor.com’un erkekler için olan versiyonu denebilir.

Siteye girdiğiniz zaman karşınıza Kızlar Soruyor ile tasarım ve konsept olarak da neredeyse birebir aynı bir site çıkacaktır. Ancak iki site arasındaki tek fark, birinin daha çok kadınlara yönelik sorunlar hakkında bir tartışma platformu olmasına rağmen diğerinin erkeklerin sorunlarının konuşulduğu ve bunlara ilişkin sorulara cevap verildiği bir platform olmasıdır.

Ancak tıpkı Kızlar Soruyor’a üye olmak için kadın olmanın zorunlu olmasına gerek olmadığı gibi Erkekler Soruyor’da da görüş paylaşmak ve sorulan sorulara cevap vermek için erkek olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Erkekler Soruyor’a üye olanlar cinsiyetlerini belirterek üyeliklerini gerçekleştirirler. Buradaki cinsiyet belirtmenin ise tek sebebi kadınların erkekler hakkında veya erkeklerin kadınlar hakkındaki düşündüklerini daha iyi görebilmek.

Örneğin; erkeklersoruyor’da yer alan “Stil” kategorisi altında o akşam önemli bir davete gidecek biri, giydiği kombini paylaşarak kadınların bu kombin hakkında ne düşündüğünü merak edebilir. Bu merakını gidermek amacıyla açılan bir başlık altında cinsiyetinin kadın olduğunu belirten bir üyenin görüşünü görmek ve bir kadının o konu hakkındaki görüşünün ne olduğunu öğrenmek isteyen bir erkeğin merakını gidermek amacıyla siteye üyelik esnasında cinsiyetin belirtilmesi talep edilmektedir. Elbette tüm kişisel veriler de mevcut yasalar ölçüsünde kontrol altında tutulmaktadır.

Kategorilerle erkeğe dair konular

Erkekler Soruyor platformunda farklı kategorilerde erkeğe dair her konuyla ilgili görüşler paylaşılmaktadır. Şu an sitede 11 farklı kategori bulunmaktadır ve bu kategoriler altında o kategoriye ilişkin sorular sorulmaktadır.

erkeklersoruyor’da şu an için 11 farklı kategori bulunmaktadır. Bu kategorilerin her biri erkeğe dair farklı konuların paylaşıldığı yerlerdir.

Bununla birlikte sadece soruların sorulup cevaplandığı bir platform olarak düşünülmemelidir. Soru ile birlikte belli görüşlerin de zaman içerisinde paylaşıma açık olacağı bir platform olacaktır.

Sitenin düzenli üyeleri sitede belli rozetler elde etmektedir. Bu rozetleri elde etmenin yoluysa sitede düzenli paylaşım yapmak ve siteyi aktif kullanmaktır.

Sitede üyeler arasında siteyi aktif kullanmalarına göre değişiklik gösteren Xper puanı sistemi bulunmaktadır. Buna göre bir üyenin sitede yaptığı belli başlı her aktivite için Xper puanı hesabına tanımlanmaktadır. Örneğin; yeni bir üye erkeklersoruyor.com’a üye olduğunda 25 Xper puanı hesabına tanımlanmaktadır. Bu üyenin bir görüşü 5 üye tarafından beğenilirse 3 Xper puanı daha kazanmaktadır. Bu şekilde kazanılan Xper puanlarıyla da site kullanıcıları belli Xper seviyelerine ulaşmaktadır.

Xper seviyeleriyse kullanıcılara sitenin farklı özelliklerinin açılmasını sağlar. Örneğin; erkeklersoruyor’da bulunan bir başka kullanıcıya özel mesaj atabilmek için en az 2 Xper seviyesinde olmak gerekmektedir.

Türkiye’nin yerli sosyal medya platformlarına bir yenisi olarak erkeklersoruyor’a katılın ve erkeğe dair konular hakkında merak ettiklerinizi çekinmeden sorun.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.