Erken Ergenlik


Erken Ergenlik
Her bireyin ergenliğe gireceği dönem farklılıklar gösterebilir. Ancak bazı durumlarda bu hastalık belirtisi olabilir. Alt sınırı erkeklerde 9 yaş, kızlarda ise 8 yaş olan ergenlik daha önceki dönemlerde yaşanmaması gereken bir dönemdir. Ergenlik genel bir olgu olarak düşünüldüğünde üreme yapabilme yeteneğinin kazanıldığı ve erişkin vücuda sahip olma yolunda ilerlenen bir dönemdir. Ve cinsiyete has bazı göstergeleri vardır. Yaşanılan şu dönemde gerek çevresel etkenlerden gerekse genetik etkenlerden dolayı ergenlik dönemi erken yaşlara çekilse de alt sınır olarak kesinlikle bu yaşları kabullenmek gerekir.
Belirtileri Nelerdir?
Kız çocuklarının ergenliğe geçiş yaptığını anlamak erkek çocuklarınkini anlamaktan biraz daha zordur. Çünkü erkek çocuk ergenliğe girdiği andan ani boy artışı, genital bölgede ve koltukaltında kıllanma, sakallanma gibi durumlar ortaya çıkar son olarak da seste kalınlaşmalar başlaması erken ergenliğin belirtileridir. Kız çocuklarında ise aynı semptomları görmek mümkündür ancak kız çocuklarında ergenliğin en önemli belirtisi adet görmedir. Bu durumlarla karşılaşıldığı anda bir hekime başvurulmalı ve geciktirilmesi mümkünse bir tedaviye başlanmalıdır.
Erken Ergenlik Nedenleri
Günümüzde kullanılan birçok eşya kıyafet ve gıdada çak fazla miktarda alınmaması gereken kimyasal maddeler bulunmaktadır. Bu kimyasal maddeler kişinin hormonel dengesinin bozulmasına ve erken ergenliğe girmesine neden olabilmektedir. Bunların yanı sıra enfeksiyonel hastalıklar ve çevresel etkenler erken ergenlik konusunda önemli hususlardır. Böyle bir durumla karşılaşıldığında uzman kişilerce değerlendirilme yapılmalıdır.